Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Cildinizde sihirli değnek etkisi gösterecek 8 yiyecek

14.10.2017 Cumartesi

Cildi sağlıklı tutmak sadece sağlık açısından değil, aynı zamanda güzel ve fit görünmek için de önemli. İşte cildinizi sihirli değnek değişmişçesine parlatacak 8 yiyecek...

1-Avokado - Sağlıklı yağ deposu

Avokado yağlı bir meyve; içerdiği yağın yüzde 80’i sağlık için çok yararlı ve hem iç hem dış cildimizi iyileştiriyor, güzelleştiriyor. Avokado potasyum mineralinden de zengin; bu özelliğiyle sinir hücreleri arası iletişimi kolaylaştırıyor.

2- Ceviz - Yaşlanmayı önlüyor

Ceviz özellikle kalp ve beyin sağlığımız için çok gerekli olan Omega-3 yağ asitlerini içeriyor. Ancak aynı zamanda Omega-3 yağları eşittir güzel cilt! Pırıl pırıl, dinlenmiş görünümlü, yaşlanması gecikmiş bir cilt için kesinlikle Omega-3’leri bol bol almamız gerekiyor. Günde bir küçük avuç ceviz yemeyi alışkanlık haline getirin.

3-Zeytinyağı - Güzellik iksiri

Zeytinyağı sağlığımız için yine çok faydalı olan tekli doymamış yağları içeriyor. Adeta bir güzellik iksiri. Cilt için kullanabileceğiniz en güzel ‘içilebilir‘ krem. Aynı zamanda uzun yaşamın kanıtlanmış sırlarından biri. Her gün en az iki yemek kaşığı tüketmeye çalışın. 

4-Somon - Ciltte harikalar yaratıyor

Somon yağlı bir balık. Ülkemizde hamsiyle birlikte en çok sevilen yağlı balıklardan. Her mevsim bol bulmak - yemek mümkün, pişirmesi de kolay. İçerdiği Omega-3 yağ asitleriyle ciltte harikalar yaratıyor. Haftada iki kez somon yemeyi alışkanlık haline getirin.

5- Domates - Cildin bodyguard’ı

Domates yüzde 95 oranında su içeren bir sebze. Cildimizin suya ihtiyacı olduğunu unutmayalım; bu tür sulu sebzeler cilt için yararlı. Domates son yollarda içerdiği likopen adlı antioksidan açısından da mercek altında. Likopenin prostat ve meme kanserine karşı etkili olduğu araştırmalarda gösterildi.

6-Maydonoz - Dokuları sıkılaştırıyor

Maydanoz bol C vitamini içeriyor; C vitamini de cilde destek veren kollagen dokusunun birbirine daha sıkı bağlanmasını sağlıyor. Yani cildimiz yumuşamıyor, elastikiyetini kaybetmiyor. Diri kalıyor. Ayrıca  C vitamini tüm cilt hastalıklarına karşı bağışıklık mekanizmamızı güçlendiriyor.

7-Havuç - Bitkisel A vitamini

Havuç beta-karoten deposu. Beta karoten ise A vitaminin bitkisel şekli. Vücudumuzda A vitaminine çevriliyor. A vitamini cilde destek sağlayan, güçlendiren vitaminlerden. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan. Havuçu iyi bir diyet yiyeceği olarak da kullanmak mümkün.

8-Taze kırmızı biber - Parlak bir cilt için

C vitamini denince akla ilk gelen yiyecek taze kırmızı biber olmalı! Çoğu kişi hala portakal, mandalina, limon diye düşünüyor, ancak narenciye grubu C vitamini içerikleri açısından listenin ortalarında yer alıyor. Taze kırmızı biberi kahvaltıdan başlayarak her öğünde tüketmenizi öneririm. Aynen kendi cildi gibi bizim cildimizi de parlatıyor.   

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

‘Bahçe şehir’ Singapur’dan esintiler

08.09.2018

Bitkisel proteinlerin en güçlüsü: Kinoa

01.09.2018

Hindistan cevizi yağı efsanesi çöktü

25.08.2018

Her öğünde güçlü protein alın!

18.08.2018

Ünlülerin yeni gözdesi: Teff

11.08.2018

Ne kadar toksiksiniz?

04.08.2018

Hazımsızlığı önlemenin 20 yolu

28.07.2018

Defne yaprağı her derde deva

21.07.2018

Bulguru sofranızdan eksik etmeyin

14.07.2018

Ağlaya ağlaya hafifleyelim mi?
daha fazlası...