Dr.Yasemin Bradley

tüm yazıları
e-posta gönder

Diyabet Kongresi’nden notlar

23.09.2017 Cumartesi

Günde 2,5 gram ekstra tuz  yani 1 gram ekstra sodyum -Tip 2 diyabet riskini yüzde 43 artırıyor. Otoimmun Diyabet riski ise yüzde 73 artıyor.

Ailesinde diyabetli biri olmayan var mı?  Diyabet çağın hastalığı; obesite arttıkça diyabet de artıyor.  Hepimizin diyabetin ne olduğunu bilmemiz, bu konudaki araştırmalara kulak vermemiz , kendimizi korumamız gerekiyor. Çünkü bir kez diyabet tanısı konduktan sonra artık dönüş yok! Ömür boyu diyabetlisiniz.  Sürekli denetimde olmak zorundasınız. Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Avrupa Diyabet Kongresi yeni  bitti. Bu kongrede sunulan çalışmalar ilginç, işte sizin için seçtiğim bazı başlıklar:

Fazla tuz diyabete zemin hazırlıyor

İsveç Karolinska Enstitüsü’nden  araştırmacılar aşırı sodyum  alımının hem Tip 2 Diyabet, hem de  erişkinlerde görülen gizli otoimmun diyabet riskini artırabileceğini belirlediler. Mineral tuzun bileşenlerinden. Sodyum mineralinin vücudumuza ana giriş kaynağı da yiyeceklerle aldığımız  tuz. Tuzun yüzde 40’ı sodyum. Bu tükettiğimiz her 2,5 gram tuzun 1 gramından sodyum alıyoruz anlamına geliyor.  Daha önceki araştırmalar aşırı tuz tüketiminin  zaten Tip 2 diyabet (erişkinlerde görülen şeker hastalığı)  riskini artırabileceğini öngörüyordu. Aşırı sodyumun insulin direncine, yüksek tansiyon ve kiloya yol açabileceği düşünülüyordu. Otoimmun diyabet (LADA) Tip 1 diyabetin bir  şekli. Bu diyabet şeklinde pankreasta insulin üreten hücreler vücudun kendi bağışıklık mekanizması tarafından yok ediliyor. Ancak Tip 1 diyabetin aksine çok yavaş gelişiyor. Bazen ortaya çıkması yıllar alıyor. Erişkin yaşta,  geç tanı konduğu için bazen yanlışlıkla Tip 2 diyabet tanısı da konabiliyor.

Araştırmacıların belirlediği risk yüzdesi artışları da durumu çok net ortaya koyuyor: Günde 2,5 gram ekstra tuz yani 1 gram ekstra sodyum -Tip 2 diyabet riskini yüzde 43 artırıyor. Otoimmun Diyabet riski ise yüzde 73 artıyor. Bu çarpıcı araştırma diyabetin önlenmesi ve tedavisi yönünde kullanılabilir!

Günde 6 öğün yemek 3 öğün yemekten daha iyi

Diyabeti olan şişman hastalarda günde 6 öğün yemenin 3 öğün yemeye göre kan şekeri kontrolünü daha iyi sağladığı belirlendi. Araştırmayı yapan Atina Ziraat Fakültesi Gıda Bilimi ve Beslenme Bölümü’nden  Dr. Emilia Papakonstantinou  ve Atina Tıp Fakültesi.  Araştırmacılar toplam alınan kaloriyi sabit tutmuşlar, ancak bunu 3 ve 6’ya bölerek kan şekeri üzerindeki etkisine bakmışlar. Aynı kalorideki yiyeceği günde 6 öğün yiyenlerde kan şekeri konrolünün çok daha iyi sağlandığı belirlenmiş. Ayrıca günde 3 öğün yiyenlere göre daha az açlık hissetmişler ve yemeğe oturduklarında da  yeme istekleri daha düşük olmuş. Araştırmacılar diyor ki: 24 haftalık araştırmamız günde 3 öğün yerine 6 öğün yiyenlerde aynı kaloriyi almalarına rağmen kan şekeri kontrolünün daha iyi sağlandığını, açlık hissinin azaldığını ortaya koydu. Bu yöntem başarısız diyet denemeleri yapanlar için de kullanılabilir.

Prediyabet nedir?

Prediyabette kan şekeri kontrolü dengede değil, ancak şeker hastalığının oturmuş hali gibi de değil. Ortalama her yıl yüzde 5-10 prediyabetlinin durumu diyabete dönüyor. Büyük şehirlerde yapılan araştırmalar yürüme alanları olmayan yerlerde yaşayanların parkları, yürüş yolları olanlara göre daha çok diyabete yakalandığını ortaya koymuştu. Kanadalı araştırmacılar yürüyüş alanları yaratmanın diyabet üzerindeki etkisine bakmışlar. Göçmen nüfusun yaşadığı ve yürüme alanlarının olmadığı veya çok az olduğu yerlerde diyabet riskinin arttığını gözlemlemişler. Araştırmacılara göre çevre düzenlemeleri yapılarak prediyabet riski azaltılabilir.  

Yazarın Önceki Yazıları

14.07.2018

Ağlaya ağlaya hafifleyelim mi?

07.07.2018

İçinden sağlık fışkıran üç yeşil: Fesleğen, nane, maydanoz

30.06.2018

8 saat uyuyup 2 saat güneşlenin

23.06.2018

Kalbin leziz dostu: Kakao

16.06.2018

Bayramda keyifle yiyin

09.06.2018

İftara da sahura da yakışıyor: MAKARNA

26.05.2018

Oruç tutarken kilo almamak için ne yapmalı?

19.05.2018

Güneşten D vitamini üretme zamanı

12.05.2018

5:2 Diyeti

05.05.2018

Genetik teste göre diyet ne kadar doğru?
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Ercan Çitlioğlu

Kaynayan dünya...

Müge İplikçi

Yerden neleri kaldırırız?

Cem Ceminay

Adada açlık başına vurdu boya döküp imajını buldu

Demet Sarova

Sultan’ın zaten eski filmleri seviliyor