Dönmez, görevi Albayrak'tan devraldı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 66. Hükümet'te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine getirilen Fatih Dönmez, görevi Berat Albayrak'tan devraldı.

10.07.2018 Salı 18:31
Güncellenme: 10.07.2018 18:33
AA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim  töreninde konuşan yeni kabinenin ilk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'a kendisini bu göreve layık gördüğü için teşekkür  etti.
 
Dönmez, devlette bir göreve nasıl girildiğinin değil, nasıl  çıkıldığının önemli olduğunu belirterek, "İlk göreve başladığımızda uçak kriziyle  başlamıştık. Hatta o günlerde kendisinin (Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak)  çocuğu olmuştu. Tam kış arifesiydi. Doğalgaz talebinin de çok sıkıntılı bir  dönemindeydi. O günlerde bu binanın ışıkları hiç sönmedi. Hamdolsun bir sıkıntı  yaşamadan, bir ekip ruhuyla, vatandaşlarımıza bu konuda bir sıkıntı yaşatmadan o  problemleri aştık." dedi.
 
Ülkenin böyle durumlarda sıkıntı yaşamaması için tedbir almaya devam  edeceklerini dile getiren Dönmez, LNG terminalleri ve yer altı doğalgaz depolama  merkezleriyle bu sıkıntıların yaşanmayacağını söyledi.
 
Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı daha önce sadece enerji  sektörüyle birlikte anılırken, bakanlığın yeni anlayışla enerji sanayisi ve  teknolojisi alanında da kendini göstermeye başladığını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde yenilenmiş kurumlarla yola devam  edeceklerini belirten Dönmez, şöyle konuştu:
 
"Yeni hükümet sisteminde, daha az sayıda kurum, daha az sayıda  yönetici ile daha hızlı ve performansı daha yüksek bir devletten bahsediyoruz. Bu  kapsamda biz de kendi içimizde bazı birimleri birleştirdik. İlk kararnameler de  çıktı, yayınlandı. Bu yenilenmiş kurumlarla yolumuza devam edeceğiz. Biz  bakanımızdan çok şey öğrendik. Temposuna, çalışma azmine ve açıkçası hızına  yetişmekte zorlandık ama bu arada form tutmuş olduk. Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığının tarihinin en güçlü ve en dinamik dönemini yaşattığı için ben  huzurlarınızda çalışma arkadaşlarım adına Berat Albayrak'a canı gönülden teşekkür  ediyorum. Biz ondan razıyız, inşallah o da bizden razıdır."
 
2023 yol haritası hazır
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da 2,5 yıldır çok yoğun bir  mesai ortamında çalıştıklarını söyledi.
 
Bu süreçte çok önemli bir yol haritası ortaya koyduklarını dile  getiren Albayrak, "Sayın müsteşarımız, bugün itibarıyla bakanımızın da içinde  bulunduğu güzel, güçlü bir ekiple, Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi  dediğimiz bu anayasayla inşallah kişilere bağlı kalmayan bir sistem inşa ettik.  Biz bugün varız, yarın yokuz. Dün buradaydık, yarın olmayacağız." dedi.
 
Albayrak, bayrağı Dönmez'in çok daha ileriye taşıyacağına inandığını  belirterek, "Birçok projeyle ilgili 2023 hedefleri tarih tarih, tek tek hepsi  hazır. Artık bundan sonra açılışlarınıza inşallah destek olacağız ama mali  konularda bilemiyorum ne kadar destek olabiliriz." diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Soylu'nun açıklamalarının ardından CHP'den 3 istifa

Bakan Kurum'dan milyonlarca araç sahibini ilgilendiren müjde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'müjde veriyorum' dedi ve açıkladı!

Mansur Yavaş: HDP açık açık 'Ben oy vermem' dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan müjde! 'Dev bir yatırım' diyerek duyurdu!

Binali Yıldırım müjdeyi verdi! Ücretsiz oluyor...

HDP'li Sezai Temelli hakkında terör soruşturması başlatıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Yeni Zelanda' açıklaması: Batı medyası işi tamamen sinsice götürüyor

HDP'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önce açıp tarih kitabı okusun