Domuz gribi nedir? Domuz gribi ve normal grip arasındaki farklar nelerdir?

Domuz gribi; mevsimsel grip ile benzer belirtiler göstermektedir. Bir dönem salgın haline gelen domuz gribine karşı önlemler almak ve dikkatli olmak gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Abdullayeva, domuz gribi ve normal grip arasındaki farkları sizler için anlattı.

24.01.2020 Cuma 16:27
Güncellenme: 24.01.2020 16:30
Domuz gribi nedir? Domuz gribi ve normal grip arasındaki farklar nelerdir? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aliye Abdullayeva, domuz gribi ve normal grip arasındaki farkları sizler için anlattı.
 
A tipi influenza virüsü olarak da bilinen H1N1 virüsünün sebep olduğu bir grip türü olan domuz gribi; sıklıkla kış aylarında görülen ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Domuz gribi şeklinde adlandırılmasının nedeni virüsün domuzlarda görülen grip hastalığına neden olan virüsler ile büyük benzerlik göstermesidir. Kuş, domuz ve insan griplerine neden olan virüslerin bir karışımı olan H1N1 virüsü; insanlarda yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, üşüme ve titreme gibi tipik soğuk algınlığı belirtileri ile kendisini gösterir. Virüsün hızlı bir şekilde yapısal değişikliğe uğrayabilmesi nedeniyle domuz gribi başlangıçta çok tehlikeli olmayan ve hafif seyreden bir hastalık iken zamanla daha tehlikeli bir hastalık haline gelmiştir.
 
Mevsimsel gribe oranla daha ağır bir tablo söz konusu 
 
Domuz gribi; 7’den 70’e her yaştan insanı etkileyebilen, tehlikeli olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. H1N1 virüsü olarak da bilinen Pandemik Influenza A adlı virüsten kaynaklı olarak gelişen bu hastalık, daha önceden kuş gribi olarak bilinen grip ile insan gribinin bir karışımı olarak ortaya çıkmıştır. İlk kez Meksika'da 2009 yılında insanlarda teşhis edilen hastalığın hızlı bir şekilde dünyaya yayılarak bir salgın haline gelmesi ile Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi alarmı verilmiştir. Temel olarak mevsimsel grip ile arasında pek bir fark olmayan bu hastalık; toplumda büyük bir kesimin daha önceden bu virüs ile karşılaşmamış ve bu hastalığa karşı bağışıklık kazanamamış olması nedeniyle mevsimsel gribe oranla daha ağır bir tablo şeklinde seyretmektedir.
 
Domuz gribi belirtileri nelerdir?
 
Domuz gribi hastalığı, yani H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalığın belirtileri mevsimsel grip ile hemen hemen aynıdır. Kişisel özelliklere göre değişmekle beraber domuz gribi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;
- Ateş
- Boğaz ağrısı
- Öksürük
- Vücut ağrıları
- Baş ağrısı
- Ateşe bağlı olarak üşüme 
 
Bunların yanında; vücutta yorgunluk ve bitkinlik, nadir olmakla beraber kusma ve ishal bu belirtilere eşlik eder. Kronik hastalığı olan insanlar veya vücut direnci düşük olan insanlar, mevsimsel gribi daha ağır geçirdiği gibi domuz gribi hastalığını da daha ağır bir şekilde geçirirler. Hastalığı daha ağır seyreden hastalarda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Çeşitli organlarda iltihaplanmalar görülebilir. İltihabın en yaygın olarak görüldüğü organ akciğerdir. Akciğer enfeksiyonu, yani bilimsel adıyla pnömoni hastalığın ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Bunun dışında astım hastalığı, H1N1 virüsü ile birleştiği zaman ileri düzey solunum yetmezliğine yol açarak yine hastalığın ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir.
 
Domuz gribine yakalananlar ne kadar süreyle bulaştırıcıdır?
 
Domuz gribine yakalanan hastalar, hastalığın belirtilerinin başlamasından 1 gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır.
 
Domuz gribi ilaçla tedavi edilir mi?
 
Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar vardır. Ancak bu ilaçlar doktor tarafından önerilmediği müddetçe asla reçetesiz kullanılmamalıdır.
 
Domuz gribi en çok kimlerde görülür?
 
Risk grubu; özellikle 2 yaş altı çocuklar, 5 yaş altı çocuklar, hamileler, kronik hastalığı olanlar, astım, KOAH, kalp hastalığı, diyabeti olanlar, bağışıklığı baskılanmış olanlar, REYE sendromu nedeniyle 19 yaş altı kan sulandırıcı tedavisi alanlardır.
 
Domuz gribinden korunmanın yolları
 
Domuz gribinden korunmak için aşı yaptırılmalı ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. H1N1 virüsünden korunmak için birtakım basit tedbirler almanız gerekiyor. İlk olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Bunun için öncelikle; sağlıklı beslenmeli ve spor yapmalısınız. Stresten uzak yaşamalısınız. H1N1'den korunmak için grip aşısı da olabilirsiniz. Özellikle hamileler, küçük çocuklar, kalp hastalığı, diyabet, KOAH, ve bağışıklık sistemi yetmezliği hastalığı olanlar grip aşısını yaptırmalıdır.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

Yatakta uçuracak tüyolar

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Diz ekleminden gelen seslere dikkat

Vücut tipine göre kilo vermenin ipuçları!

Sağlığına kavuştu, organlarını bağışladı

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?