Dizel yasağı lüksleri vurdu

Almanya’da bazı şehirlerde dizel otomobile yasak getirilmesi BMW, Mercedes, Audi, Land Rover, Volvo’nun satışlarını olumsuz etkiledi

18.06.2018 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 18.06.2018 01:07
METE TANSU / mtansu@gazetevatan.com

Emisyon skandalı sonrası dizel otomobil satışlarında kan kaybı hızlanırken, Avrupa’da pazar payı yüzde 40’ın altına geriledi. Almanya’da birçok şehirde dizelin kademeli olarak yasaklanacağının duyurulması bu kez lüks markaların satışlarını vurdu. BMW (yüzde 7.7), Mercedes (yüzde 6.1) Audi (yüzde 5.3), Land Rover (yüzde 4.4) ve Volvo’nun (yüzde 1.3) satışları Mayıs’ta geriledi.

Analistler markaların yeni model atağına karşın performanslarının düşüşünde Almanya’da eyaletlerin dizel araçlara yasak getirmesinin etkili olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere Hamburg Almanya’da ilk dizel yasağını başlatan şehir oldu. 31 Mayıs tarihinden itibaren Hamburg’a dizel araçların girmesi yasaklandı. Federal İdare Mahkemesi de Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri için açılan davalarda hava kirliliğinin önlenmesinde son çare olarak yüksek emisyonlu araçların trafikten men edilebileceğine hükmetmişti. Yasaklardan rahatsız olan Daimler önümüzdeki günlerde hükümetle görüşecek.

HABER ÖNERİLERİ

2020 BMW M340i xDrive Sedan ortaya çıktı!

Yeni Toyota Corolla tanıtıldı

2020 Mitsubishi L200 resmen tanıtıldı!

Lamborghini Urus'un kopya modelini üretildi!

Volkswagen üretimini Türkiye'ye kaydırıyor!

Yeni Ford Focus'un Türkiye fiyatı belli oldu

Toyota C-HR için flaş karar

BMW motoruna sahip Karsan Jest tanıtıldı

Kia Stinger Türkiye'de satışa sunuldu!

Volkswagen yeni devini tanıttı!