Dışişleri Bakanlığı: Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi, bakanlığa davet edilecek

Dışişleri Bakanlığı, "PKK iltisaklı grupların Viyana'da 4 gün üst üste gösteri düzenlemelerinden, ayrıca Avusturya güvenlik güçlerinin Türk gençlere şiddet uygulamasından duyduğumuz endişeyi bildirmek üzere Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi, bakanlığımıza davet edilecektir" açıklamasını yaptı.

29.06.2020 Pazartesi 09:31
Güncellenme: 29.06.2020 09:33
DHA
Bakanlıktan, Avusturya'da PKK yanlısı gruplarca düzenlenen protesto gösterileri ve Avusturya hükümetinin tutumuna ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Viyanada terör örgütü PKK ve yandaşları tarafından birkaç gündür üst üste gösteriler düzenlenmesinin, terörle mücadelede gösterilen samimiyetsizliğin yeni bir tezahürü olduğu vurgulanarak şöyle denildi:
 
"Sözkonusu gösteriler aracılığıyla terör örgütü PKK propagandasına müsaade edilmesi, terör örgütünün sembollerinin kullanılmasına göz yumulması ve ülkemizin hedef alınması asla kabul edilemez. Türkiyenin sınırları içerisinde ve sınır ötesinde terörle kararlı mücadelesinde elde ettiği somut sonuçların önemi bu manzara karşısında daha iyi anlaşılmaktadır. Yürüttüğümüz başarılı operasyonlar sonucunda can çekişen terör örgütü PKKya destek vermeye yönelik bu gayretler beyhudedir."
 
Gösteriler sırasında ayrıca, Avusturya emniyet güçlerince Türk kökenli gençlerin yaralanmasına, Türk toplumuna ait bazı iş yerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahalenin de kınandığı açıklamada, "Kamu düzeninin sağlanması ve şiddetin önlenmesinin yolu, terörle gerektiği şekilde mücadele edilmesinden geçmektedir. Avusturya makamlarını, AB tarafından terör örgütü olarak tanınan PKK terör örgütüyle layıkıyla mücadele etmeye ve konuyu popülist siyaset için malzeme yapmamaya davet ediyoruz. PKK iltisaklı grupların Viyanada 4 gün üst üste gösteri düzenlemelerinden, ayrıca Avusturya güvenlik güçlerinin Türk gençlere şiddet uygulamasından duyduğumuz endişeyi bildirmek üzere Avusturyanın Ankara Büyükelçisi Bakanlığımıza davet edilecektir" ifadeleri kullanıldı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Bakanlık yeni genelgeyi 81 ile gönderdi! Zorunlu olacak

Albayrak ailesine yönelik ahlaksız paylaşım yapan şüpheli tutuklandı

Bakan Koca duyurdu: Mevcut şartlarda mümkün görülmüyor

Adnan Oktar davasında 'turnike sistemi' itirafı! İğrenç detayları anlattı

ABD’nin tepki çeken Ayasofya çağrısına AK Parti’den yanıt

İkra Nur hakkında Validen açıklama geldi: Mümkün değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü

Yer: İstanbul... Gören anında ekiplere haber verdi!

Eski korgeneral Metin İyidil'in beraat kararı bozuldu

Bakan Albayrak hakkında ahlaksız paylaşım yapmıştı! Gözaltına alındı