Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Barış Pınarı Harekatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı ve BMGK'nın terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir" dedi.

09.10.2019 Çarşamba 16:51
Güncellenme: 09.10.2019 17:13
AA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyindeki YPG/PKK hedeflerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.
 
Çavuşoğlu, Twitter paylaşımında şunları kaydetti:
 
"Barış Pınarı Harekatıyla, bölge teröristlerden temizlenecek, Suriye’nin sınır güvenliği ve toprak bütünlüğü teminat altına alınacak, göçmenler güvenli bir şekilde evlerine dönebilecek, bölgeye barış ve huzur gelecektir. Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı’nın 51. maddesi ve BMGK'nın terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir."
 
"BM GÜVENLİK KONSEYİ ÜYELERİ BİLGİLENDİRİLECEK"
 
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK  ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı hakkında BMGK  üyesi ülkelerin büyükelçilerinin bakanlığa çağrıldığını bildirdi. Aksoy, "BM Güvenlik Konseyi üyeleri Barış Pınarı Harekatıyla ilgili  olarak bilgilendirilmek amacıyla Bakanlığımıza çağrılmaktadır." ifadesini  kullandı. BMGK'nın daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan  oluşuyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz  Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör  örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney  sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış  ve huzuru getirmektir." açıklamasını yapmıştı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Tunceli'de teröristler yol yapan işçilere saldırdı

MSB: 63 ülkeden 77 Askeri Ataşe bilgilendirildi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Türk vatandaşlara önemli uyarı!

Kırmızı bültenle aranan firari FETÖ'cü savcı yakalandı

Rasulayn'da teröristlerin kaçış koridorları havadan görüntülendi

Halı saha maçında korkunç ölüm!

Eski HDP Erzincan İl Başkanı tutuklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Türkiye cari fazlada geçen yıla göre rekor kırdı

Kağızman’da askeri aracın geçişi sırasında patlama

Silah kazasında yaralanan asker şehit oldu