Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Libya'da kaosun sebebi Fransa

Libya'da ateşkes ile ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Fransa silah desteği ile kaosun devamını sağlıyor" dedi. Bakan Çavuşoğlu, gece yürürlüğe girecek ateşkes için Rusya'nın Hafter'i ikna etmesi bekliyoruz" diye konuştu.

11.01.2020 Cumartesi 14:14
Güncellenme: 11.01.2020 15:31
AA/İHA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gana Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Shirley Ayorkoy Botchwey ile görüştü.  İstanbul’da bir araya gelen Çavuşoğlu ve Botchwey daha sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda açıklamalarda bulunan iki isim basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
“Sarraj yönetimi ortak açıklamayı desteklediklerini güçlü şekilde vurguladılar”
 
Libya’daki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlayan bakan Çavuşoğlu, “8 Ocak’ta sayın Cumhurbaşkanımızın ile Rusya devlet başkanı Putin bir araya geldiklerinde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeleri aldı. Libya konusunda iki devlet başkanı baş başa görüştükten sonra başkanlar ve bakanları olarak bir araya geldik. Aldıkları kararları bize ilettiler. Daha sonra Sergey Lavrov’la basın karşısında çıkarak ortak açıklama yaptık. Bu gece itibariyle ateşkesin sağlanması konusunda iki devlet başkanı ortak çağrıda bulundu. Türkiye olarak biz tek meşru yönetim olarak Fayez Al Sarraj yönetimini ikna edecektik. Rusya tarafı da Hafter’i ikna edecekti. Biz üzerimize düşeni yaptık. Hemen Trablus’la temasa geçtik ve o akşam Sarraj yönetimi ortak açıklamayı desteklediklerini güçlü şekilde vurgulayan açıklamalar yaptı. Hafter tarafından dün basına yansıyan açıklamada tam tersi açıklamalar yapıldı” dedi.
  
  “Libya’da kaosun devam etmesine sebep olan Fransa”
 
  “Rus dostlarımızdan beklentimizi iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi Hafter’i bu konuda ikna etmeleri” diyen bakan Çavuşoğlu, “Burada bunu bozmaya çalışan bazı komşu ülkeler var. Avrupa’dan da zaten Fransa özellikle kendisinin içinde olmadığı her çabayı baltalamak için adeta çaba sarf ediyor. Bugün Libyada’ki durumun sorumlulardan bir tanesi kim, Fransa.  Kaddafi döneminde orada de bombalamaları yapan da Fransa. Şimdi ise meşru olmayan bir yönetime silah dahil her türlü desteği veren Fransa. Libya’da kaosun devam etmesine sebep olan yine Fransa. Bir bakıyorsunuz Fransa AB’ye gidip Türkiye aleyhine karar alalım, Mısıra gidip Türkiye’yi eleştirelim. Sanki tüm olumsuz çalışmaları yapan onlar değil de bizmişiz gibi aleyhimize kararlar çıkartmaya çalışıyor. Bunların faydası yok. Burada Rusya bir aktördür. Rusya ile Suriye konusunda da çok çabalar sarf ettik. Bizim burada Hafter’i yok saymamız da söz konusu değil. Hafter Libya’da bir aktör ama meşruiyeti yok.  Hafter önce ateşkese riayet edecek sonra siyasi sürece gideceğiz. Ateşkes için her türlü yöntemi destekliyoruz. Biz üstlendiğimiz görevi sürdüreceğiz. Sonrasında da başarıyla gerçekleşecek bir siyasi süreç için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.
  
  “İlan edilecek ateşkes inşallah kalıcı olur”
 
  Bakan Çavuşoğlu, İdlip’teki gelişmelere ilişkin ise “Son zamanlarda artan gerginliğin ve rejimin saldırıların durdurulması  ateşkesi konusunda mutabık kalınmıştı. Bu gece yarası itibariyle ateşkes açıklaması yapıldı. Umarım bu sefer kalıcı olur. Umarım Rusya rejimi kontrol altında tutabilir ve umarım rejimi siyasi çözümün tek çözüm olduğu konusunda ikna edebilirler. Askeri çözümle hiçbir yere varılmayacağını rejimin de anlaması gerekiyor. İlan edilecek ateşkes inşallah kalıcı olur” diye konuştu.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maarif Vakfı'nın  Gana genelindeki okul sayısını artırmak istediklerini belirterek, "FETÖ ve FETÖ  okullarının sadece bizim için değil, Gana ve Afrika için de ne kadar tehlikeli  olduğunun bilincindeyiz." dedi. 
 
GANA ÇOK ÖNEMLİ   
 
Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Gana ve Afrika ile ilişkilere büyük önem  verdiklerini, ilişkilerin her geçen yıl geliştiğini ifade etti. Bu yılın ilk  yarısında 3. Türkiye-Afrika Birliği Zirvesi'ni gerçekleştirmek istediklerini  belirten Çavuşoğlu, Gana'nın Sahraaltı Afrika bölgesinde Türkiye'nin üçüncü  ticaret ortağı olduğuna dikkati çekerek, "Müthiş bir potansiyeli olan ülke.  Enerji alanında, madencilik, birçok alanda iş birliğimiz var, gelişiyor. Ama bu  potansiyeli çok iyi değerlendirmemiz lazım." dedi. Bakan Botchwey ile ikili ilişkilerin nasıl geliştirileceğini ve hangi  alanlara önem verileceğini konuştuklarını anlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle  sürdürdü:"Birçok kurumla da görüşmeler gerçekleştirecekler. Bunlardan bir  tanesi de Maarif Vakfı. Maarif Vakfı Başkanımız da bugün aramızda. Maarif Vakfı  şimdiden iki okul açtı ama Gana genelinde bu okul sayımızı artırmak istiyoruz.  FETÖ ve FETÖ okullarının sadece bizim için değil, Gana ve Afrika için de ne kadar  tehlikeli olduğunun bilincindeyiz. Afrika'da bu konuda çok önemli adımlar atıldı.  Gana'da da aynı adımların atılacağından şüphemiz yok."
 
"Yatırımları artırmamız gerekiyor"
 
Gana'nın Afrika'da bağımsızlığını ilan eden ilk ülke olduğuna işaret  eden Çavuşoğlu, ülkenin Afrika'nın istikrarında oynadığı rolün altını çizdi. Türkiye ile Gana arasındaki mekanizmaları düzenli şekilde kullanılması  ve toplantıların yapılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Sadece DEİK veya İş Konseyi değil, Karma Ekonomik Komisyonun  toplantısını kısa süre içinde gerçekleştireceğiz. Karşılıklı ziyaretlere önem  veriyoruz. Cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret sırası Gana'da. Yani ev sahipliği  sırası bizde. Bunun ne zaman gerçekleştirilebileceğini ve ziyaret marjında da  neleri konuşabileceğimizi bugün birlikte değerlendirdik. Aynı şekilde siyasi  istişareler dahil birçok mekanizmamız var, daha etkili kullanmamız lazım.  Ticareti artırmak için ürün sayısını artırmamız lazım, yani çeşitlilik.  Yatırımları da artırmamız gerekiyor. O zenginliklerin Gana ve Afrika'da hayata  geçirilmesi, Afrika ve dünyanın geleceği için çok önemlidir. Kazan kazan  anlayışıyla bu konuda iş birliğimizi artıracağız. Bugün bile ilgilendikleri bazı  şirketlerimizle telefon diplomasisini yürüttük ve o alanlarda Gana'yı  desteklemeye devam edeceğiz."
 
 "Anlaşmaların imzalanması yatırımcıları teşvik edecek"
 
 Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, müzakere edilen anlaşmaların bir an önce  imzalanması gerektiğini vurguladı. Daha önce imzalanan anlaşmaların bazılarının  her iki tarafta henüz onaylanmadığına işaret eden Çavuşoğlu, o anlaşmaların  hayata geçmesinin yatırımcıları teşvik edeceğini söyledi.
 Ticareti dengelemek istediklerini, Gana'nın Sahraaltı Afrika'da  Türkiye'nin üçüncü ticari ortağı olduğunu belirten Çavuşoğlu, 1 milyar dolar  hedefine yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini kaydetti. Gana tarafının çalışmalarla ilgili, "Dengeleyelim" dediğini aktaran  Çavuşoğlu, "Türkiye'nin lehine bir açık var. Onda da haksız değiller ama bunu  dengelemenin yöntemi daha fazla yatırım, daha fazla ürünler ve diğer alanlarda iş  birliği. Türk Havayolları seferleri devam ediyor. Türk Havayolları'nın daha iyi  işleyebilmesi için bazı konuları ele aldık. Eğitim alanında sadece Maarif  Vakfı'nın okulları açması değil, Türkiye burslarının sayısını artırma konusunda  kararlıyız." dedi.
 Çavuşoğlu, ileriki yıllarda Ganalı öğrencilere verilen Türkiye  burslarının sayısını artıracaklarını, bu yıl belirlenen kontenjanı yeterli  bulmadıklarını dile getirdi.
 
Ganalı diplomatlara eğitim
 
 Bakanlıklar arasındaki iş birliğinin gelişmesinden duyduğu mutluluğu  dile getiren Çavuşoğlu, siyasi istişarelerle ilgili mutabakat zaptının da hayata  geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Ganalı diplomatlar için önceki yıllarda eğitim programları  düzenlediklerini anlatan Çavuşoğlu, genç diplomatlar programına da Ganalı 9  diplomatın katıldığını söyledi. İmzalanan mutabakat zaptı gereği, Türkiye'nin bilişim teknolojileri ve  dijital arşiv konularındaki tecrübesini Gana ile paylaşacaklarını belirten  Çavuşoğlu, "Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Büyükelçiler Konferansı'nda yeni  inisiyatiflerden birisi olarak dijital diplomasiyi açıklamıştık. Bu sene Antalya  Diplomasi Forumu'nun ana temalarından bir tanesi olacak. Dolayısıyla Dışişleri  Bakanlığı olarak biz, dijital diplomasiyle tüm dünyadaki gelişmelerin yakından  takip edilmesi ve dış politika konusunda adımların zamanında atılması konusunda  kararlıyız. Bu alanlardaki tecrübelerimizi tüm dostlarımızla paylaşmaya da  hazırız." diye konuştu. Basın toplantısında her iki bakan Bilişim Teknolojileri ve Diplomatik  Arşiv alanlarında iş birliği mutabakat muhtırasını imzaladı.
 
 
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

'Abdullah Gül, İYİ Parti'den istifa edenleri Babacan'ın partisinde toplayacak'

AK Parti, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışma başlattı

Sinirlioğlu BMGK’da sert çıktı: O benim muhatabım değil

'Abdullah Gül neden böyle oldu?'

Milyonları ilgilendiren düzenleme Meclis'e sunuldu...

2023'te İngilizlere verilecek

5 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı

Ankara kulislerinde İYİ Parti'den istifalar konuşuluyor!

Irkçı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama!

İdlib harekatı! TSK, yeni mevziler hazırlıyor...