Ders sayıları neden azaltıldı?

Ders sayıları neden azaltıdı? Hangi dersler zorunlu hangileri seçmeli olacak? Öğrenciler dersleri neye göre seçecekler? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni eğitim modelinin detaylarını anlattı.

22.05.2019 Çarşamba 12:57
Güncellenme: 22.05.2019 15:31
Milli Eğitim Bakanlığı Twitter'da, Bakan Ziya Selçuk'un yeni ortaöğretim tasarımının başarılı olabilmesi için gereken unsurlarla ilgili yaptığı değerlendirmenin videosunu paylaştı. Modelde Selçuk,ders sayıları, öğrencilerin dersleri neye göre seçeceklerini anlattı. 
 
Rehberlik sisteminin yeni ortaöğretim tasarımındaki önemine işaret eden Bakan Selçuk, "Eğer öğrencilerin ders seçmesiyle ilgili bir şeyden söz ediyorsak çok güçlü bir rehberlik ve kariyer yönlendirme sistemine ihtiyaç var. Bütün bu altyapı hazırlanmadan, yani öğretmen eğitimi sağlanmadan, içerikler, materyaller geliştirilmeden, çok kuvvetli bir rehberlik, kişisel rehberlik ve kariyer yönlendirme yapısı kurulmadan böyle bir sistemi hayata geçirmek çok zor" diye konuştu.
 
Öğrenciler derslerini neye göre seçecekler?  
 
Bir çocuğun ilgilisine merakına becersiine yetenegine göre bir seçim söz konusu olucak. Merakı,ilgisi ve yeteneğini ölçücez çocuğun. Çocuk kendisini tanıyacak ve derslerini seçerken daha bütünsel bir yaklaşıma sahip olacak ve çocuğun çok yönlü olarak gelişmesi gündeme gelecek.
 
Öğrenciler derslerini neye göre seçecekler?video için tıklayın
 
Ders sayısı neden azaltmaya gidildi?  
 
Öğrencilerimizin kalıcı öğrenmesiyle öğrenmesini istiyoruz.Öğrencilerimizin derinlemesine öğrenmesini istiyoruz. Bu da bu ders programıyla mümkkün olmayacağı için azalttık. Sadece sayı olarak görmemek gerek.
 
Ders sayısı neden azaltmaya gidildi?video için tıklayın
 
Disiplinler üstü yaklaşım öğrencilere ne kazandıracak?  
 
Öğrencilerimizin derslerini birbiriyle bağlantılar kurarak işlemelerini istiyoruz. Bunu yapabilmek için çocukların deneyimsel öğrenmesi önemli.Bir çocuk dışardan bir bilgiyi hazır olarak değil o bilginin üzerinde düşünerek o kavrama ulaşırsa bunun kalıcılığı daha yüksek oluyor ve çocuğun düşünmesine katkı sağlıyor.
 
Disiplinler üstü yaklaşım öğrencilere ne kazandıracak?video için tıklayın
 
Ortaöğretim tasarımı nasıl bir esneklik sağlayacak?video için tıklayın
 
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Polis saniyeler kala böyle yetişti

Hayatının hatasını yaptı! Dakikalarca uğraştı, çıkmayınca...

Alan Yeterlilik Testi sona erdi! YDT saat kaçta?

MEB milyonlarca öğrenci için "yaz tatili etkinlik" listesi hazırladı

Matematik yorumlama gücünü ölçtü

‘Parayı veririm tıp okurum’ dönemi artık kapandı

6 zayıfla sınıf geçmek olmayacak

TYT-AYT puanları nasıl hesaplanır?

MEB bütün okullara yazı yolladı!

"10 bin lira maaşlı gözde teknikerleri" yetiştirecek okullar belirlendi!