Depremden 15 gün önce yapılan uyarı dikkat çekti

Ege'de meydana gelen 6.3 şiddetindeki deprem, İstanbul dahil çok sayıda ilde hissedildi. Depremden 15 gün önce uzmanların yapmış olduğu uyarılar ise dikkati çekti. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sözbilir, net bilgilerle uyarmıştı.

12.06.2017 Pazartesi 17:07
Güncellenme: 12.06.2017 17:12
AA

İstanbul'da da hissedilen deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'ne göre, depremin merkez üssü Ege açıkları büyüklüğü 6.3. AFAD ise depremin büyüklüğünün 6.2 olduğunu açıkladı.

Çok sayıda kenti etkileyen şiddetli depremin hemen ardından dikkati çeken bir detay görüldü. Elde edilen bilgilere göre depremden 15 gün önce Ege'de uzmanların net uyarılarda bulunduğu bildiriliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa'daki artçı sarsıntıların yeni depremleri tetikleyebileceğine işaret ederek, "Nisan ayından beri belli aralıklarla oluşan depremler sonrasında hasar görmüş binalara girilmemesi ve bu binaların AFAD yetkililerine gösterilmesi önem arz etmektedir" dedi.

Sözbilir, yaptığı açıklamada, nisan ayından bu yana ortalama 5 ve 4 büyüklüğünde devam eden depremlerin Manisa ile Akhisar arasında Kuzeybatı-Güneydoğu doğrultusunda uzanan aktif normal faylardan kaynaklandığını söyledi. Bu depremlerin kaynağı olan fayların Manisa, Saruhanlı, Halitpaşa, Ozanca, Değnekler, Gölmarmara, Akselendi, Akhisar yerleşim yerlerinden geçtiğini aktaran Sözbilir, söz konusu fayların geçmişte yüzey kırığı oluşturan 6-7 büyüklüğündeki depremlere kaynaklık ettiğine dikkati çekti. Sözbilir, "Bu faylar ayni tektonik rejim etkisinde gelişen ve birbirlerini tetikleyen faylar. Dolayısıyla ana şoktan sonra artçı depremlerin yanı sıra yeni ana şoklar beklenebilir. Bu nedenle nisan ayından beri belli aralıklarla oluşan depremler sonrasında hasar görmüş binalara girilmemesi ve bu binaların AFAD yetkililerine gösterilmesi önem arz etmektedir." ifadelerini kullandı. Bölgede fay segmentlerinden birinin kırıldığını söyleyen Sözbilir, "Uluslararası sismoloji istasyonlarından elde edilen odak mekanizma çözümleri ile tarafımızdan yapılan çalışmalara göre 27-28 Mayıs’ta olan depremler Halitpaşa ve Ozanca faylarına bağlı fay segmentlerinin kırıldığını göstermektedir." değerlendirmesinde bulundu. Sözbilir, bu segmentlerin geçmiş dönemde ürettikleri yıkıcı depremleri bulmak ve gelecekteki hareketlerini tahmin etmek için DEÜ-DAUM olarak TÜBİTAK kurumuna proje verdiklerini aktararak, "Projenin çıkması durumunda bölgenin sismik kaynakları konusunda önemli bilgilere ulaşılacaktır." diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

İşte PKK'nın Afrin kadrosu

40 ilde FETÖ operasyonu: 134 kişi hakkında yakalama kararı

Yankesicilik çetesi çökertildi! Erkeklerin cinsel organına elleyip...

FETÖ’cü müdürlerin eşleri de tutuklandı

137 yıllık hayal gerçekleşti! Açıldı...

Canikli'den flaş S-400 açıklaması!

FETÖ'nün şifreli iletişim taktiği çözüldü, 331 asker gözaltına alındı

İşte terör örgütünün sınırdaki çocuk pazarlığı!

Eski bakanlık çalışanlarına gözaltı!

Elazığ'da 15 yer özel güvenlik bölgesi ilan edildi