Damla Doğan

tüm yazıları
e-posta gönder

Artık hayat tarzımız da vegan

05.11.2017 Pazar

Lüks makyaj markası Hourglass’in ürünlerini vegan üreteceğini açıkladı ve konu daha çok dikkat çekti. Meğer veganlık çoktan bir yemek kültürü olmaktan çıkıp yaşam tarzına dönmüş. 

Bir süredir aldığım pudra fırçalarının bile üzerinde “Vegan” etiketi görmenin şaşkınlığını yaşıyorum. Evet, son dönemde vegan beslenmeyi seçenlerin sayısı iyiden iyiye arttı. Ama artık kullandığımız ürünlerde de veganlık yaygınlaşıyor. Türkiye’de maalesef satışı olmayan lüks makyaj markası Hourglass’in artık tüm ürünlerini vegan üreteceğini açıklamasıyla konu iyiden iyiye dikkat çekti.
 
1940’lı yıllardan bu yana hayatımızda

 

Veganların sayısı ABD’de 1 milyon, İngiltere’de 500 bini geçti. İnanılmaz bir yükseliş trendi var. 10 yılda yüzde 350 arttı vegan olanların sayısı. O kadar yaygınlaştı ki McDonald’s bile menüsüne vegan hamburger ekledi. Hitwise’a göre bu yıl internette veganlıkla ilgili aramalar geçen yıla göre yüzde 60 daha fazlaydı. Aslında yeni bir terim değil. 1943’te İngiltere’de ineklerin yüzde 40’ında tüberküloz olduğu açıklanınca yaygınlaşmış. İngiliz Donald Watson isimli bir işçi et ve yumurta tüketmeyenler için vegan terimini bulmuş. Ardından da tüm dünyaya yayılmış. Artık sadece et ve yumurta değil, bal ya da süt gibi hayvanların ürettiği hiçbir ürünün tüketilmemesini kapsıyor. Kullanılan ürünlere de dikkat etmek gerek. Sadece deri ya da tüy değil, hayvanlardan üretilen hiçbir madde kullanılmamalı.  
 
Ananas ağacının yapraklarından ayakkabı
 
Vegan tarzda hayat sürdürmek kolay değil. Örneğin İngiltere’de yeni basılan 5 ve 10 poundluk banknotlarda bile hayvan içyağı var. Bu yüzden bazı veganlar tarafından boykot edilip kullanılmıyor. Neyse ki birçok marka artık bu konuda daha duyarlı. Arka arkaya adımlar atılıyor. Özellikle de dertten mustarip olanlar olaya el atıp diğerlerini kurtarıyor. İçinde kuş tüyü olmayan yastık bulmakta zorlananlar geri dönüştürülebilir malzemelerle yastık üretmeye başladı. Hayvan derisi yerine ananas ağacının yapraklarından ayakkabı ve çanta yapılıyor. Son dönemde vegan makyaj fırçası seçeneklerinin sayısı da arttı. Hayvanların kıllarının kesilerek fırça yapıldığını zannedenler yanılıyor. Kılları için hayvanları boğan, elektrik veren hatta canlı canlı deri yüzenler bile var.
 
Bu ay bir günlüğüne veganlığı deneyebilirsiniz
 
Sağlığa etkileri konusunda daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğu kesin. Uzmanlar dikkatli olmak gerektiği görüşünde. Yoğurt, süt gibi ana protein kaynaklarını tüketmemek B12 eksikliğine neden oluyor. Yerine mutlaka alternatiflerinin konulması lazım. Ayrıca veganlarda saç dökülmesinin hızlandığına dair de bulgular var. Fakat veganlığı seçenler kilo verdiklerini, kendilerini çok daha zinde hissettiklerini, daha iyi uyuduklarını söylüyor. Denemek isteyen ama cesaret edemeyenlere birkaç öneri… Hazır ‘Farkındalık Ayı’yken bir günlüğüne vegan olmayı deneyebilirsiniz. Evde ufak ufak kendinizi alıştırmak için başta kullandığınız sütü soya ya da badem sütüyle değiştirmek de bir seçenek.

Yazarın Önceki Yazıları

22.04.2018

Marilyn Monroe bugün güzel bulunmaz mıydı?

08.04.2018

İlk buluşmada ne giymeli, ne konuşmalı?

01.04.2018

Üşengeçler için kilo verme rehberi

25.03.2018

Arap kadınlar kara çarşafı atıyor

18.03.2018

İyi yaşamayı ‘sofroloji’ ile öğrenin

11.03.2018

Deney tüpünde et yaptılar

04.03.2018

Çalışkan değil, kural bozan kazanıyor

25.02.2018

Siz de mi ruh ikizini arıyorsunuz?

11.02.2018

Nedir bu robotlardan çektiğimiz?

04.02.2018

Kadın duruşu
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Ercan Çitlioğlu

PYD-İdlib-Kıbrıs -2-

Güngör Mengi

YSK’nın geç verdiği karar!

Murat Çelik

Resepsiyon notları

Ali Ağaoğlu

Merkez’in zor kararı

Cem Ceminay

Komplo teorisi budur işte

Ersin Düzen

Sonuna kadar!

Ömer Güvenç

F.Bahçe’in inadı inat