Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa Franciscus ile konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus ile telefonda Kudüs'ü konuştu. Erdoğan, ABD’nin Kudüs adımının endişe verici olduğunu söyledi. Papa, Kudüs'ün statüsünün korunması çağrısı için Erdoğan'ı kutladı

07.12.2017 Perşembe 19:30
Güncellenme: 07.12.2017 20:48
AA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki son  gelişmelere ilişkin Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile telefonda  görüştü. 
 
Cumhurbaşkanlığı kayaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile Papa Franciscus, bugün akşam saatlerinde fikir teatisi amacıyla  yaptıkları görüşmede, ABD yönetiminin Kudüs konusunda attığı son adımın endişe  verici olduğunu belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları  dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin  vücut bulmasının şart olduğuna işaret etti.
 
Vicdan sahibi olan herkesin bu husustaki hassasiyetini hep birlikte  ortaya koyması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'a,  Kudüs'te mevcut durumun korunması yönündeki çağrısından dolayı takdirlerini  iletti.
 
Kudüs'ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğunu  vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bu kentin statüsünü  değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiğini ifade etti.
 
Kudüs konusunda uluslararası hukukun ve BM kararlarının ihlali  anlamına gelecek girişimlere uluslararası toplumun tepki göstermesi gerektiğine  işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, ABD yönetiminin attığı  adımın yanlış olduğunu farklı platformlarda dile getireceklerini de belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'nin İslam İşbirliği  Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da Olağanüstü  İslam Zirvesi'ni düzenleyeceğini vurguladı.
 
Görüşmede, Türkiye ve Vatikan arasındaki iyi ilişkilerin daha da  güçlendirilmesi konusunda da mutabık kalındı.

HABER ÖNERİLERİ

Adnan Oktar için flaş karar

Teröristlerin kirli Afrin oyunu deşifre oldu

Twitter çöktü mü?

Trabzon'da pistten çıkan uçakla ilgili şok iddia!

"FETÖ elebaşının artık yemeğini yediler"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Her türlü tedbiri aldık

PKK'lı hainlerin şemsiyeleri açılmayınca...

Bodrum'daki cinayetle ilgili şok iddia!

İbrahim Kalın: Türkiye her tür tedbiri almıştır

Babasının fotoğrafına son bakışı yürekleri yaktı