Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İsterse babamın oğlu olsun...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde konuştu. Erdoğan; 'Kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun karşısında yer alırım.' dedi.

21.05.2017 Pazar 13:56
Güncellenme: 21.05.2017 15:31
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. AK Parti Olağanüstü Kongresi’nde konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Erdoğan, ' Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Ne milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Bu yolun uzun ince bir yol olduğunu, daha çok kateceğimiz yol olduğunu bildik. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda çalışmayı sürdüreceğiz.' dedi.
 
Erdoğan'ın konuşmasından satır başları; 
 
Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Allah'ın selamı, rahmeti bereketi, hepinize, hepimize olsun. Partimizin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin tüm dost kardeşlerimizi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.  Ankara'ya hoş geldiniz diyorum.
 
 
"HANIM KARDEŞLERİM, SİZLERE AYRI BİR HİTABIM OLACAK"
 
AK Parti teşkilatında görev almış, genel başkanlarımıza, kurucularımıza, MKYK üyelerimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize, il, ilçe belde başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, üyelerimize, köy, mahalle temsilcilerimize burada ifade edemediğim tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, her birini ayrı ayrı selamlıyorum. Hanım kardeşlerim, sizlere ayrı bir hitabım olacak. Türkiye'de hanımları siyasetin asli unsuru haline getirmiş bir partinin kurucusu olarak ilk günden beri, siz hanım kardeşlerimle beraber yol yürüyor olmanın memnuniyeti ile şükranlarımı sunuyorum. Sizlerin emeğinin bu parti için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum ve hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
 
AHİRETE İRTİHAL ETMİŞ OLANLARA RAHMET DİLİYORUM
 
Bu vuslat kongresi için 81 vilayetimizden salonumuzu teşrif eden tüm kardeşlerime Ankara'ya hoş geldiniz diyorum. Yurt dışından teşrif ederek bu mutlu günümüzü bizlerle paylaşan misafirlerimize ayrıca hoş geldiniz diyorum. Kurulduğu 14 Ağustos 2001'den bugüne kadar AK Parti teşkilatında görev almış genel başkanlarımıza, kurucularımıza, MKYK üyelerimize, bakanlarımıza, milletvekillerimize, il, ilçe, belde başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, il genel ve belediye meclis üyelerimize, köy ve mahalle temsilcilerimize, sandık müşahitlerimize burada ifade edemediğim tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, her birini ayrı ayrı selamlıyorum. Birlikte yol yürüdüğümüz kardeşlerimizden ahirete irtihal etmiş olanlara Allah'tan rahmet diliyor, hatıralarını hürmetle yad ediyorum.
 
 
"AK PARTİ MİLLETİMİZLE BÜTÜNLEŞMİŞ BİR PARTİDİR"
 
"AK Parti; yolu da, kaderi de, ülkemizle, milletimizle bütünleşmiş bir partidir. Bizim huzurumuz için görev yapan polislerimize teşekkür ediyorum. Terör örgütleri ile mücadelemize önemli katkı sağlayan korucularımıza teşekkür ediyorum. Hangi kurumda nerede görev yaparsa yapsın, milletimizin büyümesi için emek veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkürü, en büyük takdiri 80 milyonun tamamıyla milletimiz hakediyor."
 
"'NEREDE KALMIŞTIK?'  DİYEREK YENİDEN BİR ARADAYIZ"
 
"Bize destek verdiği, en zor zamanda dahi yanımızda yer aldığı için milletimin her bir ferdine yürekten teşekkür ediyorum. 19 Mayıs'ı geride bıraktık, 8 gün sonra İstanbul'un Fethi'ni 564. yıl dönümüne ulaşacağız. Süleyman Şah'tan, Osman Gazi'ye, Fatih Sultan Mehmet Han'dan, Gazi Mustafa Kemal'e kadar tüm abide isimler rahmetle anıyorum. Yaklaşık 3 yıl önce sizlerle helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de hep tek yürek olarak yaşadık. Tam 998 gün sonra yine aynı salonda, 'Nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız." 
 
"16 YILDIR SÜREKLİ BÜYÜYEREK BUGÜNLERE GELDİK"
 
"16 yıl önce çıktığımız bu kutlu yolda sadece rabbimizden yardım istedik. Milletimizden destek talep ettik. Milletimizin hayır dualarına en az sandıkta kullandığı oy kadar önem verdiğimiz için 16 yıldır sürekli büyüyerek bugünlere geldik. Gönül kazanmayı oy kazanmak kadar önemli gördüğümüz için içeride ve dışarıda maruz kaldığımız onca saldırıya rağmen dimdik ayakta durabildik. Bu ülkede güvenlik kaygılarıyla demokrasi taleplerinin aynı anda karşılanabileceğini gösterebildiğimiz için 81 vilayetin tamamında karşılık bulan tek parti olabildik. Hangi il olursa olsun ulaştık. Hepsine hizmet götürdük bundan sonra da götürmeye devam edeceğiz. Eğitimden sağlığa, adaletten emniyete tüm hizmetleri götürmek suretiyle herkesi bu ülkenin 1. sınıf vatandaşı haline getirdik. 16 yıl sonra dahi hala, 'AK Parti nedir?' diye sonralar varsa, AK Parti işte budur."
 
 
"BÜYÜK KONGRELERİMİZ MUHASEBE YAPMANIN DA VESİLESİDİR"
 
"Değerli kardeşlerim, büyük kongrelerimiz hasret giderme ve parti organlarında görev alacak arkadaşlarımızı belirleme yayında kapsamlı bir muhasebe yapmanın da vesilesidir. 2001 yılının ağustos ayında AK Parti'yi kurarken partimizi her şeyi ile milletimize hizmetkar olacak bir anlayışla dizayn ettik. Tepeden tabana doğru değil, tabandan tepeye doğru gerçekleştirilmiş ilk ve tek parti AK Parti'dir. Bunun için 'AK Parti milletin partisidir' diyoruz. 16 yıla yakın zamanda milletimizin emanetinin hakkını vermenin gayreti içinde olduk. Faaliyete başlamasından 16 ay gibi kısa bir süre sonrasında iktidara gelen pek az parti örneği vardır."
 
"SALONUN YARIYA YAKINI BU KUYRUKLARI HATIRLAMIYOR"
 
"Üst üste yaşadığımız krizler sebebiyle ekonomimiz batmıştı. Kuyrukları hatırlayın. Salonun yarıya yakını bu kuyrukları hatırlamıyor. En ağırı, 28 Şubat müdahalesi sebebiyle demokrasimiz ağır yaralar almıştı. Siyasi partilerin milli iradeleri ile irtibatı neredeyse tamamen kesilmişti. Devlet ile siyaset, siyaset ile ahlak arasındaki ilişki kirlenmişti. Milletimiz güven, istikrar, huzur istiyordu. Her konuda özgürlük istiyordu, milletimiz yatırım istiyordu. Çöp dağlarından geçilmeyen İstanbul'u hatırlayın, susuluğa mahkum olmuş İstanbul'u hatırlayın. Milletimiz yarınından kaygı duymak değil, geleceğinden emin olmak istiyordu"
 
"AK PARTİ REFORMUN ADRESİDİR"
 
"Biz Allah'tan başka hiçbir gücün önünde eğilmedik, eğilmeyiz. Bu böyle biline. AK Parti milletimizin işte tüm bu taleplerinin, beklentilerinin, umutlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. Bugün de aynı tarifi yapmaktadır. AK Parti'yi var eden de, bunca yıldır ayakta tutan da bu umuttur. Geçtiğimiz 15 yılda Türkiye'nin gündemi, öncelikleri, beklentileri değişmiştir. Değişmeyen tek şey bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir. AK Parti reformun adresidir." 
 
"KİM DÖNERSE DÖNSÜN, BİZ DÖNMEYİZ BU YOLDAN"
 
"Kerameti hiçbir zaman kendimizde görmeden, işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğunu görerek mücadeleden mücadeleye koştuk. Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Ne milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Bu yolun uzun ince bir yol olduğunu, daha çok kateceğimiz yol olduğunu bildik. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu kutlu bir yoldur. Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan.  İster Meclis'e sokmasınlar, partimizi kapatmaya çalışsınlar ister darbe yapsınlar bu yolumuzdan dönmeyeceğiz." 
 
 
"ERDOĞAN'IN MİLLETİN HAYRINA OLMAYAN BİR SÖZÜNÜ DUYARSANIZ..."
 
"Tayyip Erdoğan'ın milletinin hayrına olmayan bir icraatını bir sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir. Ben de sizden helallik istiyorum."
 
FETÖ İLE MÜCADELE: UCU EN YAKINLARIMIZA DOKUNURSA BİLE...
 
Türkiye'nin FETÖ ile, PKK, DEAŞ'la mücadelesini işte bu anlayışla yürüttük, yürütüyoruz. Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Aziz milletimizin hakkının yenilmesine de asla rıza gösteremeyiz. Kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun karşısında yer alırım. Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum.  Kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor. Elbette mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir. Bu mazlum kılığına girmiş zalimin oyununa teslim olacağımız anlamına asla gelmiyor. Yüzlerindeki maske düşmüştür. FETÖ ile mücadele bulunduğumuz yere bir anda gelmedik. 17-25 Aralık'ın ardından bu yapının tüm mensuplarına çağrı yaptık. Bu yapının gerçek yüzünü görün, orayı terk edin dedik. Bu çağrımıza kulak vererek ilgisini kesenler kendilerini kurtardı. Özel haberleşme programlarının kullanarak, üyeliklerini sürdürerek örgütü destekleyenler için yapacak bir şeyimiz kalmadı. 15 Temmuz darbe girişimi bu alçakları ortaya koymuştur. 
 
"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇOK DAHA KARARLI MÜCADELEYİ TEMİN EDECEĞİZ"
 
"Örgütün mensuplarını tanıyanlar çok iyi bilirler ki bu yapı içindeki kimselerde samimi bir pişmanlık yoktur. Kamudan yapılan ihraçlar, soruşturmalar bir mecburiyettir. Türkiye'nin bir ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur. Güçlü şekilde yürütülmezse ülkemiz çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır. Herkesi bu mücadeleye destek vermeye davet ediyorum. Kirli pazarlıklarla, itirafçılık oyunları ile mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ ile mücadelenin maşeri vicdana halel getirmeyecek yöntemlerle sürdürülmesi şarttır. Bu konuda önümüzdeki günlerde çok daha kararlı mücadele yürütülmesini temin edeceğiz. Pensilvanya'da niçin besleniyor?"
 
 
BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE
 
"Kürt kardeşlerim kendileri için fedakarlık yapanın örgüt değil, devlet olduğunu açıkça görmüştür. İradelerini götürüp örgüte teslim edilenlerin esamesi okunmuyor. Ağır darbeler alan terör örgütünü, destekçilerini her bakımdan çok daha zor günler bekliyor, bu da böyle biline. Türkiye ayağıdaki bu bölücü terör prangasından kurtulma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Dedik ya; inlerine gireceğiz. Ülkemin sınırları içinde Tendürek'te, Gabar'da, Cudi'de 65'i aşkın mağaralara girildi. 600'ü aşkın terörist oralarda etkisiz hale getirildi. Silahlar ifade edemeyeceğim kadar. Bundan sonraki süreç bunları yok etme sürecidir. Yılmadan, askerimizle, polisimizle bu hayata geçiyor. Bir terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu ülkenin istikbali için neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa geçmişe baksınlar. Meramımızı er meydanından başka yerde aramaktan başka çaremiz kalmıyor demektir. Namert kaçar mert dövüşür. Bölgede kiminle yol yürüyecekleri konusunda kafası karışık olanlar şu gerçeği bilsinler. 1000 yıllık geçmişi ile Türkiye, diğer yanda terör örgütleri var. Tercih işte bunlar arasında yapılacaktır. Terör örgütlerinin hiçbiri ile meselem şahsi değildir. Buradaki mesele ülkemizin istiklali, istikbali meselesidir. Her ne yapıyorsak ülkemiz için yapıyoruz. Ne kadar ihanet içinde olursa olsunlar tüm terör örgütleri ile mücadelemizi hukuk içinde yürüttük, yürütüyoruz. Dünyada Türkiye'nin yaşadıklarını yaşayıp da hukuk devleti ilkesi içinde bu denli bağlı olabileceklerini sanmıyorum. Biz asla onlar gibi olmadık, olmayacağız." 
 
"NEDEN OHAL KALKSIN?"
 
"'OHAL ne zaman kalkacak' diyorlar? Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışılıyor, siz bize hangi yüzle soruyorsunuz. Kalkmayacak. Ne zamana kadar? Durum huzura kavuştuğumuz ana kadar. Neyiniz eksik? Fabrikalarınız mı çalışmıyor, neden OHAL kalksın? Abdullah Bey'in başbakanlık dönemiydi, 1 ayda OHAL'i kaldırdık. Biz OHAL'i ülkemizin huzuru için uzattık, uzatıyoruz." 
 
"Bayrağımıza karşılık paçavra asanlar, onlara haddini bildirmek görevimizdir. Böldürtmeyiz. Böldürmeye gayret edenler bedel ödemeye devam edeceklerdir. Onlar da bunu böyle bile. Türkiye'den başka devletimiz yok. Kimse devletimize alternatif üretmeye kalkmasın. Bu tüzüğümüze de aynen böyle girmiştir; Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet." 
 
 
EKONOMİK GELİŞMELER
 
"Milli tarım projesi ile bu alanda yeni bir çalışma yapıyoruz. Enerji kalkınmanın olmazsa olmazı. Kırsal kalkınmada destekleri ülke geneline yaygınlaştırdık. Kendi savaş uçağımızı, helikopterimizi, tankımızı, topumuzu gemilerimizi üretebilir hale geldik.  İşsizliği tek haneli rakamlara düşüreceğimize inanıyorum. Ülkemizi 3 kat büyüttüğümüzü ekonomik göstergelerden görüyoruz. IMF'ye olan borcu 2013 itibariyle sıfırladık. Bir kısımını sayabildiğimiz hizmetlerin tamamını anlatmaya günler yetmez. Hayat dinamik, her şey hızla gelişiyor, değişiyor.
 
TEŞKİLATLARDA YENİLENME VE 6 AYLIK YOL HARİTASI
 
"Şimdi hedefimiz, inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. İnşallah bu Olağanüstü Büyük Kongreyle beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık bir yol haritasını da halkımızla inşallah paylaşacağız."
 
TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
 
"Ya fasılların açılmasının önündeki engelleri kaldırır ya da herkes kendi yoluna bakar. Her şeye rağmen bizim için tercih edeceğimiz AB ile yola devam etmektir."
 
"AK PARTİ OLARAK İŞİMİZ DAHA ZOR"
 
"AK Parti olarak işimiz daha zor. Artık çıta yüzde 50 artı 1'dir. Ne kadar zor olduğunu önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde sonra 16 Nisan'da hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Çalışmaya başlamalıyız. Hazır mıyız buna. Genel Merkez'deki, TBMM'deki, belediyelerdeki tüm arkadaşlarımızın bu bilinçle görev yapmaları gerekir. Basit hataların nelere malolabildiğini en son 16 Nisan'da bizzat gördük."
 
"KALKINMA ALANINDA DAHA BÜYÜK HAMLELER BAŞLATACAĞIZ"
 
"Üye sayısı 10 milyona ulaşan bir parti 80 milyona ulaşmada sıkıntı çekemez, çekmemelidir. Hiçbir şey insani temasın, yüz yüze görüşmenin yerini tutamaz. Her vatandaşımızın halini hatırını sormaktan derdini dinlemeye her yöntemle kendileri ile alakadar olmalıyız. Önümüzde önce mahalli idareler seçimleri, ardından milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Ramazan ayını çok iyi değerlendirmeliyiz. Kalkınma alanında daha büyük hamleler başlatacağız. Vatandaşlarımızın özgürlük alanını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmakta kararlıyız." 
 
 
- AK Parti; yolu da, kaderi de, ülkemizle, milletimizle bütünleşmiş bir partidir.
 
- Türkiye'nin demokrasisi, ekonomisi, güvenliği için gayret eden herkese borcumuz vardır.
 
- En büyük teşekkürü milletimiz hak ediyor. Milletimizin her bir ferdine yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.
 
- 3 yıl sonra yeniden bir aradayız. Bugün daha büyük hedefler için daha çok çalışmak için yeni bir başlangıç yapıyoruz.
 
- Kentinden köyüne, ülkemizin tamamına hizmet ettik, ayrımcılık yapmadık. Hepsine hizmet götürdük.
 
- AK Parti, demokrasinin, değişimin teminatıdır. AK Parti, reformun adresidir.
 
- Bu uzun yolda yorulanlar, yolunu kaybedenler, geride kalanlar oldu; ama AK Parti'nin ne menzili ne kararlığı değişti.
 
- Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Kimseye eyvallahımız yoktur, olmayacaktır.
 
- Hatalarımız olmuştur ama ihanetimiz vaki değildir. Bundan sonra da hak yoldan sapmadan hizmetlerimize devam edeceğiz.
 
- 15 Temmuz darbe girişimi, bu alçakların gözünü nasıl kan bürüdüğünü ortaya koymuştur.
 
- (FETÖ ile mücadele) Herkesi destek vermeye davet ediyorum. Çok daha kararlı mücadele yürütülmesini temin edeceğiz.
 
- Milletimiz Feto ihanet çetesinin de kökünü kazıyacaktır. Pensilvanya'da niçin besleniyor? Bu soruyu soruyor muyuz?
 
- (Terörle mücadele) Uzattığımız eli ısıranlara hiddetimiz sert olmuştur.  Terör örgütünün gerçek yüzü ortaya çıkmıştır.
 
- Bundan sonraki süreç teröristleri yok etme sürecidir. Terör şeridi oluşturmaya çalışanlar, tarihimize baksınlar.
 
- (Terörle mücadele) Meselem şahsi değildir. Mesele, ülkemizin istiklali, istikbali, bekası meselesidir.
 
- Olağanüstü hali, ülkemizin huzuru için uzatıyoruz. Bu ülke huzura, refaha kavuşana kadar kalkmayacak.
 
- İhaneti komşu ülkelerde hayata geçirmenin çabası içinde olanların heveslerini inşallah kursaklarında bırakacağız.
 
- Sağlıkta cumhuriyet tarihinin en büyük reformunu yaptık. Ülkemizdeki tüm ihtiyaç sahiplerine şefkat eli uzattık.
 
- Savunma sanayi alanında elde ettiğimiz gelişmeler, iftihar sebebidir. Ülkemizin dışa bağımlılığını düşürdük.
 
- Hedefimiz, 2023 yılına kadar ülkemizin sulanabilir tüm arazilerini suyla buluşturmaktır.
 
- Önümüzdeki süreçte teşkilatlarımızda yenilenmeye gideceğiz.
 
- AK Parti'ye karşılık beklemeden sahiplenen kardeşlerimizin başımızın üzerinde yeri var.
 
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Eski Bakan Süleyman Arif Emre hayatını kaybetti

MHP lideri Bahçeli: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi macera değil mecburiyettir

'Evet Ergenekon'un savcısıyım'

''O karikatürü al müsait...''

Down sendromlu bireyler için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı

Muharrem İnce: CHP'de bir değişim rüzgarı esiyor

CHP'nin İstanbul adayları! Sarıgül ve Ercan Kesal...

Meclis'e sunuldu! Varlık barışı süresi uzatılıyor, cep telefonları ile ilgili de...

Sakalını kesmeyip sucukçu olmuş