Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli otomobil paylaşımı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, elektrikli yerli otomobilin 2021'de yola çıkacağını belirterek, bunun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) 50 milyar avro katkı sağlayacağını ve Türkiye'nin petrol bağımlılığını azaltacağını ifade etti.

12.06.2018 Salı 23:47
Güncellenme: 12.06.2018 23:50
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan elektrikli  yerli otomobile ilişkin paylaşımda bulundu.
 
 "2021'de yollara çıkacak olan elektrikli yerli otomobilimiz, gayri  safi yurtiçi hasılaya 50 milyar avro katkı sağlayacak, petrol bağımlılığımızı  azaltacak. Vakit yerli otomobil vakti. Vakit Türkiye vakti." ifadelerini kullanan  Erdoğan, paylaşımında elektrikli yerli otomobil projesine ilişkin detayları  içeren bir görsele de yer verdi.
 
Erdoğan'ın paylaştığı görselde, Türkiye'nin otomobilinin ekonomiye  katkıları şöyle sıralandı:
 
 "100'e yakın yan sektör gelişecek. Bilişim, yazılım ve dijital  teknolojileri geliştirecek. Petrole bağımlılığı azaltacak. Akıllı sürüş  sistemleri ile geleceğin teknolojilerini yansıtacak."
 
Türkiye'nin otomobilinin 2021'de yollarda olacağının altı çizilen  görselde, "Türkiye'nin otomobilinin GSYH'ye katkısının 50 milyar avro, cari açığa  katkısının 7 milyar avro, istihdama katkısının 20 bin" olacağı belirtildi.
 
 Otomotiv sanayi ihracatı verilerinin de yer aldığı görselde 2002'de  4,8 milyar dolar olan ihracatın 6 kat artış göstererek 2017'de 28,5 milyar dolara  ulaştığı, otomotiv sanayindeki yıllık üretimin de 2002'de 347 bin adet  gerçekleştiği, 2017'de ise 1 milyon 696 bine ulaşarak 4,8 kat artış gösterdiği  kaydedildi.
 

HABER ÖNERİLERİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu ve Akşener ittifakı konuştu

MHP 200 belediye başkan adayını açıkladı

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

AK Parti'den anket açıklaması: İstanbul ve Ankara'da...

CHP'de İzmir adayı kim olacak? İşte kulis bilgileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan marketlerle ilgili sert çıkış

Seçim meydanlarının yıldızı, bez çanta olacak

CHP'de İzmir arayışı: Kritik görüşme gerçekleşti

CHP ve İYİ Parti Bodrum için anlaştı!