Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tanımadık, tanımayacağız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile İstanbul'da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada Kırım'ın ilhak edilmesine değinerek: "Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık." diye konuştu.

03.11.2018 Cumartesi 18:15
Güncellenme: 03.11.2018 19:49
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Ukrayna Devlet Başkanı Petro  Poroşenko, Mabeyn Köşkü'nde baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli Stratejik İş  Birliği Konseyi Oturumu'nun ardından toplantı sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi  imzaladı.
 
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Cumhuriyeti Hükümeti Arasında  Kalkınma İşbirliği Anlaşması'na, Türkiye adına TİKA Başkanı Serdar Çam, Ukrayna  adına Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı  Stepan Kubiv; Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukroboronprom  Arasında Mutabakat Muhtırası'na Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile  Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin imza koydu. 
 
Daha sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Petro Poroşenko ve heyetini Türkiye'de misafir etmekten duyduğu  memnuniyeti dile getirerek, içinde bulunulan yılın, Ukrayna ile aynı zamanda  köklü geçmişe sahip ilişkilerin 100. yıl dönümü olduğunu söyledi.
 
Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1918'de, genç Ukrayna Halk  Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk devletlerden biri olduğunu, bugün iki ülkenin,  ilişkilerini o günkü öncü vizyonla yürüttüğünü dile getirdi.
 
Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi'nin 7. toplantısının bu  vizyonun farklı bir yansıması olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"İlişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız 2011'den bu  yana her sene düzenli olarak bu çalışmaları sürdürüyoruz. Bu sayede  ilişkilerimizi her geçen yıl daha da güçlendirdik, güçlendirmeye devam edeceğiz.  Vatandaşlarımız bildiğiniz gibi, artık seyahatlerini karşılıklı olarak  kimlikleriyle yapabiliyorlar. Ukrayna'dan ülkemize gelen turist sayısı 2018'de  bir milyonu aşmıştır ve bugün yaptığımız toplantıda Serbest Ticaret Anlaşması'nı  da yıl sonuna kadar bitirme kararlılığındayız. Bu anlaşmayla beraber ikili  ticaret hacmimizin 10 milyar doları yakalayacağına inanıyorum."
 
"Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı  tekraren vurguladık"
 
Savunma sanayi alanında da iş birliklerinin her geçen gün güçlenerek  devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, iki ülkedeki şirketlerin ortak projelere imza  atar hale geldiğini, konsey toplantılarının ilişkilerin sağlamlaştırılmasına  vesile hazırladığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile Yüksek  Düzeyli Stratejik Konsey sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi imzaladıklarını  anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu belge bir sonraki Ukrayna'da yapacağımız zirveye kadar bizim bir  yol haritamızdır. Tabii bu ikili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel  sorunları da ele elma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna'nın egemenliğinin,  toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir  şekilde yineledik. Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı  tekraren vurguladık. Tabii ülkemiz, ister Kırım'da yaşayan isterse işgal  sonrasında bölgeden ayrılmak zorunda kalan Kırım Tatarları'nın hak ve  menfaatlerini korumaya devam edecek. Kırım Tatarı kardeşlerimize sahip çıktıkları  için kıymetli dostuma da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."
 
"Ukrayna'daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş  birliğimiz devam edecek"
 
Erdoğan, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel  uluslararası hukuka uygun olarak, barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme  kavuşmasını temenni ettiğini dile getirerek, Büyükelçi Ertuğrul Apakan'ın  başkanlık ettiği Ukrayna AGİT Özel Gözlem Misyonu'nun çalışmalarını takdirle  izlediklerini söyledi.
 
Türkiye'nin Ukrayna'daki reform sürecini de gönülden desteklediğini  vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Tabii reformların başarıya ulaşması sadece Ukrayna'nın değil, aynı  zamanda tüm bölgenin de yararına olacaktır. Tabii son olarak Ukrayna ile ikili  ilişkilerimizin önemli bir veçhesi olan FETÖ konusuna değinmek istiyorum. 15  Temmuz'un ardından Ukrayna makamları dostluğumuzun gereğini yaparak desteklerini  göstermişlerdir. Önümüzdeki dönemde de Ukrayna'daki FETÖ varlığının tümüyle  ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum. Bu konuda  Maarif Vakfı ile Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı'nın iş birliğine vurgu yaptık. Bu  vesileyle dostum Poroşenko'ya ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi yönünde  sergilediği irade için teşekkür ediyorum. Toplantı sonuçlarının ve imzaladığımız  anlaşmaların ülkelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."
 
"Hemen Rusya tarafına ilettik"
 
Rusya'da tutuklu bulunan siyasi mahkumlara ilişkin bir soru üzerine  Erdoğan, "Daha önce iki Kırımlı kardeşimiz bize söylenmişti, bunu Rusya tarafına  Sayın Putin'e iletmiştik ve serbest bırakılmışlardı. Şimdi daha geniş bir liste  verildi ve listeyi de biz yine hemen Rusya tarafına ilettik. Temennim odur ki  onlarla ilgili de bu süreci takip edeceğiz, başarılı oluruz." diye konuştu.
 
Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la yaptığı telefon görüşmesine  ilişkin soru üzerine, görüşmede masada olan çok önemli konuların bulunduğunu  anlatarak, bunlardan birinin kuzey Suriye'deki gelişmeler olduğunu söyledi.
 
Bunun başını da Münbiç'in çektiğini dile getiren Erdoğan, Münbiç'te  devriye çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
 
Erdoğan, görüşmeyi yaptıkları günde bu çalışmalarla ilgili hareketin  başladığını ifade ederek, "Eğitim çalışmaları Gaziantep'te yapıldı.  Türk ve  Amerikan askerleri birlikte bunu yaptılar ve ardından da bu devriye çalışmaları  planlandığı şekilde devam etti, devam ediyor. Bizim hedefimiz, bir an önce  Münbiç'ten bu terör örgütleri PYD/YPG'nin çıkmasıdır. Bunların orayı terk  etmesidir." diye konuştu.
 
Bununla ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı  Pompeo arasında belirlenmiş bir yol haritasının bulunduğunu dile getiren Erdoğan,  "Ancak bu yol haritasına uyulmadı, Bu çok çok aştı. Şimdi ise bu yol haritasını  artık uygulamaya konulma zamanı dedik ve bu süreç başladı, devam ediyor." dedi.
 
 "Belirlenen gün ve saatte yaptırımlar kaldırıldı"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir diğer önemli konunun finans meselesiyle  alakalı Halk Bankası'na yönelik adımlar olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam  etti:
 
"Bu konuları kendisiyle görüştük, konuştuk ve bu konularla ilgili de  ilgili 'Bakan arkadaşlarıma hemen talimatı vereceğim' dedi. Münbiç'le ilgili yine  aynı şekilde 'İlgili bakan arkadaşlarıma talimatı vereceğim' dedi ve Münbiç  konusuyla ilgili olarak bakan arkadaşlarına verdiği talimatı gerçekten biz de  gördük, nitekim onların Savunma Bakanı, Savunma Bakanımızı hemen ertesi gün  aradı. Aynı şekilde 'Hazine ve Maliye Bakanlarına da hemen talimatı vereceğim'  dedi ve oraya da talimatı verdi. Çünkü bizim Maliye ve Hazine Bakanımızı hemen  ertesi gün aradılar ve şu an görüşmeler bu konuyla ilgili devam ediyor.  Yani bu  konuda bu sürecin başlamış olması tabii her türlü önemi haiz."
 
İçişleri ve adalet bakanlarına yönelik yaptırımlar konusuna da değinen  Erdoğan, "Orada da eş zamanlı olarak bu yaptırımı kaldırma kararına varmıştık.  Onunla ilgili de eş zamanlı olarak ABD ve Türkiye saatiyle belirlenen gün ve  saatte yaptırımlar kaldırıldı. Şimdi aramızda böyle bir şey artık yok. Süreci  karşılıklı takip ediyoruz. 10-11 Kasım'da Paris'te bir uluslararası toplantı var.  Bu toplantıda Sayın Trump'la da bir görüşmeyi daha farklı konular olmak üzere  ruberu, yüz yüze yapma imkanımız olacak. Sayın Putin'le aynı şekilde... Dünya  liderlerinin bir kısmıyla orada bu tür konuları görüşme fırsatını yakalayacağız."  dedi.
 
Basın toplantısına, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit  Gül, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı  Fahrettin Altun katıldı. Ukrayna heyetinde ise Ukrayna Başbakan Birinci  Yardımcısı Stepan Kubiv, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Başbakan Yardımcısı  Gennadiy Zubko, Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Kırım Tatar halkının lideri,  Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu  yer aldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, toplantının  ardından yemeğe geçti.
 
PETRO POROŞENKO: GEREKLİ TALİMATLARI VERDİK
 
Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Mabeyn Köşkü'nde Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkanlık ettikleri Yüksek Düzeyli  Stratejik İş Birliği Konseyi Oturumu'nun ardından düzenlenen anlaşmaların imza  töreni ve basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de ve İstanbul'da  bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.
 
Poroşenko, Türkiye'nin Ukrayna'nın yalnızca komşusu değil aynı zamanda  uluslararası sahada Ukrayna'nın kilit ortaklarından biri olduğunu vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sıcak bir ortamda, baş başa yaklaşık 2  saatlik bir görüşme yaptıklarını, ardından heyetler arası bir görüşmelerin  gerçekleştiğini ve bunun da 2 saat sürdüğünü aktaran Poroşenko, "Bu aramızdaki  ilişkilerin gündeminin gerçekten geniş olduğunu gösteriyor. Şahsınızda Sayın  Cumhurbaşkanı, Ukrayna ve benim iyi dostu ve güvenilir ortağının var olduğuna bir  kez daha ikna oldum." ifadelerini kullandı.
 
Erdoğan ile başkanlık ettikleri Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği  Konseyi'nin 7. toplantısının son derece verimli geçtiğini aktaran Poroşenko,  "Yapılmış görüşmeler, karşılıklı anlayış ve güvenin yüksek düzeyini gösterdiler.  Aynı zamanda siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik alanlarında tarafların çok  etkin bir şekilde mevcut olan engelleri aşma imkanı olduğunu gösterdiler." diye  konuştu.
 
Önceliklerinin güvenlik ve teknik işbirliği olduğunu kaydeden  Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne verdiği destek,  Kırım'ın yasa dışı işgalini tanımadığı için ve Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna  silahlı saldırısını kınadığı için teşekkürlerini iletti.
 
Petro Poroşenko, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Siyasi mahkumların yani Rusya'da yasa dışı tutulan vatandaşlarımızın  serbest bırakılması konusunda bize gösterilen yardımı büyük bir takdirle  karşılıyoruz. Özellikle Sayın Ahtem Çiygöz'ün ve İlmi Ümerov'un serbest  bırakılmasını kast ediyorum. Bu konuda koordineli bir şekilde işbirliğine devam  edeceğiz. Bizim için önemli olan Türkiye'nin, Kırım'da işgalci yönetim tarafından  insan haklarının çiğnenmesi ile kültürel mirasın yok edilmesi ve Rusya'nın Azak  Denizi'nde süren saldırısı gibi sorunlarından uzak durmaması. Bu sorunlara çözüm  getirmek amacıyla gerek ikili düzeyde gerek çok taraflı düzeyde, yani  uluslararası örgütler çerçevesinde beraber çalışmak kararlılığımızı teyit ettik.  Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün konuşlandırılması için bir karar olacaksa eğer  Türkiye'nin bu Barış Gücü'ne katılmasını bekliyoruz ve selamlıyoruz. Serbest  Ticaret Anlaşması'nın bir an önce imzalanması için gerekli talimatı verdik. Bunun  gerçekten olmasını diliyoruz."
 
Ticaret hacmindeki artışın yüzde 20 olduğunu ancak Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile daha iddialı hedefleri olduğunu dile getiren Poroşenko, bu konuda  gerekeni yapmakta kararlı olacaklarını dile getirdi. Aynı zamanda TİKA ile  sürdürdükleri ilişkilerin yeni bir hukuki temele kavuştuğunu aktaran Poroşenko,  bundan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
 
İkili yük taşımacağılının serbestleştirilmesi konusunda önemli bir  ilerleme kaydettiklerini aktaran Poroşenko, bu ilerlemelerin ülkelerin  potansiyelini daha da ileri bir noktaya getireceğini dile getirdi.
 
Askeri, teknik alanda ulaştıkları sonuçlardan dolayı da Erdoğan'a  teşekkür eden Poroşenko, bu konuda çok yorum yapmayacaklarını söyledi.
 
Kültürel ilişkilerin gelişmesinden de memnun olduklarını aktaran  Poroşenko, Boğaziçi Film Festivali'nde "Onur Ödülü" takdim edilen Ukraynalı  yönetmen Sergei Loznitsa için de teşekkür etti.
 
Yarın bir savunma sanayi şirketini ziyaret edeceklerini ardından  Antalya'ya geçeceklerini ve burada konsolosluk açacaklarını aktaran Poroşenko,  "İşbirliğimizin perspektifleri gerçekten büyük ve karşılıklı yararlıdır. Bu  konuda bir sonraki hedef, sosyal koruma anlaşmasının imzalanmasıdır. Biz  milletlerimizin yararı için işbirliği yapmaya hazırız. Sayın Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ı heyetiyle beraber Yüksek Düzeyli Konseyin olağan toplantısını yapmak  üzere Ukrayna'ya davet etmek isterim." dedi.
 
Rusya'da tutuklu bulunan siyasi mahkumlar
 
Petro Poroşenko, bir basın mensubunun Rusya'da tutuklu bulunan siyasi  mahkumlara ilişkin sorusuna, şu yanıtı verdi:
 
"Hem Kırım'da hem Rusya'da yasa dışı tutuklu kalan siyasi mahkumların  serbest bırakılması konusunda bize gösterilen yardımdan dolayı teşekkürlerimi  yinelemek isterim. Bu konu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sadece bizi değil, dünyayı  ilgilendiren bir konudur. Bu konuyu Almanya Başbakanı Merkel'in Ukrayna'ya  yaptığı ziyaret çerçevesinde görüştüm. Aynı şekilde 7 Kasım'da Helsinki'ye  yapacağım ziyarette, 11 Kasım'da Paris'e yapacağım ziyarette bu konuya  değineceğim. Çünkü bu konuda uluslararası toplumun desteği gerçekten önemli ve  biz siyasi mahkumlarımızın en kısa zamanda Kiev'e, evlerine dönmelerini isteriz.  Neden bir insan sadece balkonuna Ukrayna bayrağını astığı için hapishaneye  atılıyor? Niye 20 yıllık bir hüküm veriliyor? Bu konuda Rusya'ya baskı yapmaya  devam ediyoruz. Hem Rusya hapishanelerinde hem işgal altındaki bölgelerde tutulan  mahkumların bir an önce serbest bırakılması için elimizden geleni yapıyoruz."
 

HABER ÖNERİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 156 ülkede 500 milyon kişi tarafından izleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu: Türkiye Cumhuriyeti'nde o konu bitmiştir

Binali Yıldırım: Türkiye'yi böldürtmeyiz, herkes böyle bilsin

İmamoğlu, Saadet Partisi’nin iftarına katıldı

Belediye başkanı cinayetine 3 tutuklama

Bakan Kurum:Kentsel dönüşüme ilişkin planı haftaya açıklayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Necip Fazıl paylaşımı

İmamoğlu yol haritasını açıkladı

İşte 31 Mart'ta kullanılacak oy pusulası