Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 5 dilde Suriye tweeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'da gerçekleştirilen zirve sonrası Türkiye'ye dönüş yaptı. Erdoğan, resmi Twitter hesabından İran'daki tarihi zirve ve Suriye'de yaşanan olaylara ilişkin Türkçe, Rusça, Arapça, Farsça ve İngilizce mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayız." dedi.

07.09.2018 Cuma 23:53
Güncellenme: 08.09.2018 00:29
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tweetleri;
 
"Türkiye olarak, baştan beri Suriye’de akan kanın durması için mücadele ettik. Hiçbir ayrım gözetmeden Suriyeli kardeşlerimize sahip çıktık. Dün olduğu gibi bugün de tek bir Suriyeli kardeşimizin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz.
 
Bugün aziz kardeşim Sayın Ruhani'nin ev sahipliği ve değerli dostum Sayın Putin'in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz Türkiye-Rusya-İran üçlü Zirvesine atfettiğimiz önem Suriyeli kardeşlerimizin geleceğine yönelik hassasiyetimizden kaynaklanıyor.
 
Bugün gerçekleştirilen Tahran Zirvesinde Türkiye, Suriyeli sivillerin can güvenliğini hiçe sayan yöntemlerin, teröristlerin ekmeğine yağ sürmekten başka hiçbir fayda sağlamayacağını açıkça ifade etmiştir.
 
"BÖYLE BİR OYUNUN ORTAĞI DA SEYİRCİSİ DE OLAMAYIZ"
 
Rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olamayız.
 
İdlib meselesi, yeni acılara, yeni gerginliklere, yeni sıkıntılara mahal vermeden Astana ruhuna sadık kalınarak çözülmelidir. Astana'da mutabakata vardığımız ilkelerin muhafazası, Suriye krizine sürdürülebilir siyasi çözüm bulunması bakımından da mühimdir.
 
"AYRILIKÇI GÜNDEMLERE KARŞI DURULMALI"
 
Terörle mücadele kisvesi altında sahada oldu-bittilere gidilmemesi, Suriye’nin toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin milli güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durulması gerekmektedir.
 
3,5 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yapan bir ülke olarak, mültecilerin gönüllü ve güvenli biçimde geri dönüşlerinin sağlanması ve Suriye ihtilafına tüm paydaşların ortak bir zeminde buluştuğu kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya devam edeceğiz."
 

HABER ÖNERİLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsteyen herkes başvurabilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz ziyaret

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

Yerel seçimlerde yeni düzenleme! Adayı olmayan pusulada olmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siz nasıl kol kola giriyorsunuz

Söke Belediye Başkanı Toyran, CHP'den istifa etti!

TBMM'de bu hafta 2 yasa teklifi görüşülecek

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

CHP'li muhaliflerden ikinci plan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 30 yıllık beklenti sona eriyor