Çipras ile gergin görüşme

Yunan Başbakan NATO’da ‘Askerlerimiz NATO üyesi Türkiye’de rehin durumda. Askerlerimizi versinler NATO’nun bu yarası kapansın’ dedi. FETÖ’cü askerlere ülkesinin sığınma hakkı tanımasından hiç söz etmedi. Erdoğan ile bu gergin atmosferde bir araya geldi

13.07.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 12.07.2018 23:20

Yunanistan Başbakanı Çipras NATO zirvesinde, Türkiye’de tutuklu bulunan iki Yunan askerini gündeme getirmiş, “Askerlerin komşu ülkeden Yunanistan’a dönmeleriyle ittifaktaki bu yaranın iyileşmesi gerekiyor” demişti. Üye ülkeler ve NATO Genel Sekreteri John Stoltenberg’e seslenen Çipras, Almanya Başbakanı Merkel ile de yaptığı ikili görüşmede de bu konuyu dile getirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas da, Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos ile zirvede mevkidaşlarına aynı konuyu gündeme getirdi. Başabakan Çipras, bu durumun NATO’nun kalıcı bir yarası olduğunu belirterek, iki ülke arasında yaşanan Ege krizini de gündeme getirdi.

 

Bu ne perhiz...

Çipras, Türkiye bölgedeki uluslararası yasayı ihlal etmekte, kollektif kapasitemiz pahasına Ege’yi operasyonel planlardan çıkarmayı amaçlamaktadır” dedi. Çipras, NATO üyeleri arasında karşılık saygıya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Çipras, Yunanistan’ın Türkiye ile diyalog kurmakta ısrar ettiğini belirterek, mülteci işbirliğine dikkat çekti. Ancak 15 Temmuz’da helikopterle Yunanistan’a kaçan darbeci askerlere ülkesinin sığınma hakkı vermesinden hiç söz etmedi. İşte bu gergin atmosferde dün Çipras ile Erdoğan bir araya geldi. Çipras bir kez daha Yunan askerlerin bırakılmasını istedi. Erdoğan ise daha önce kendisine, ‘Darbecileri desteklememiz söz konusu olamaz’ diye söz veren ancak buna rağmen tüm darbeci askerleri adeta VIP korumaya alan Atina yönetimine sert çıktı.

HABER ÖNERİLERİ

Hakan Evrim: Benim de sizin de hayatımız tehlikede

İşte FETÖ'nün hedefindeki o komutan

Son dakika: Sıcaklıklar artacak

Son dakika: 2018 DGS yerleştirme sonuçları açıklandı

Adnan Oktar örgütünde 'infak' itirafı

Son dakika: Bakan Albayrak açıkladı: Pazartesi başlıyoruz

Polisleri tehdit eden eski emniyet amiri gözaltına alındı

Çalıştığı bankayı 15 milyon lira dolandırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD’li şirketlerin Türkiye temsilcileriyle buluştu

DHMİ 120 personel alıyor!