Çin dünyanın ilk yapay zekalı sunucu robotunu üretti

Çin'in Zhejiang Eyaleti'ndeki Wuzhen'de devam eden Dünya İnternet Konferansı'nda, dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka haber sunucusu tanıtıldı.

08.11.2018 Perşembe 19:53
Güncellenme: 08.11.2018 20:04
Çin resmi haber ajansı Şinhua, haber metinlerini gerçek sunucular gibi okuyup sunabilen dijital haber spikeri modelleri üretti.
 
Teknoloji haberleri sitesi The Verge’de yer alan habere göre, ajans, gerçek haber sunucularının görüntülerini makine öğrenme teknolojisiyle birleştirerek haber metinlerini otomatik olarak okuyabilen dijital kompozit modeller geliştirdi.
 
Ajans, yapay zekayla çalışan modelleri üretmek için Çin’in popüler arama motoru Sogou ile iş birliği yaptı.
 
GERÇEK HABER SUNUCUSU GÖRÜNTÜLERİ KULLANILDI
 
İngilizce ve Çince haberler için ayrı olarak geliştirilen iki insan görünümlü model, gerçek haber sunucusu görüntülerinden oluşan bir katman üzerine yerleştirilen ağız ve yüz animasyonlarından oluşuyor.
 
 
Okunan haberin içeriğine göre değişen animasyonlara, sentezlenmiş insan sesi eşlik ediyor.
Haberde görüşüne başvurulan teknoloji uzmanları, makine öğrenme teknolojisiyle geliştirilen dijital kompozitlerin şimdilik "CGI" denilen bilgisayarda üretilen görsel modellerden ve sesli dijital asistanlarda kullanılan ses sentezleme teknolojisinden çok üstün sonuçlar vermemekle birlikte, yapay zekayla yaratıldığı için geliştirmeye açık olduğunu vurguladı.
 
HABER ÜRETİM MALİYETİ DÜŞECEK
 
Şinhua’dan yapılan açıklamada, dijital modellerin, televizyon, internet ve mobil yayıncılıkta haber üretiminde kullanılacağı, yapay zekayla çalışan sunucular sayesinde haber üretim maliyetlerinin düşürülerek etkinliğin artırılmasının hedeflendiği kaydedildi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Huawei'nin bir fabrikasında üretim kısmen durduruldu

Huawei tarih verdi!

General Mobile GM 9 GO satışa sunuldu

"Kısıtlamalar bizi etkilemeyecek!"

Çin'de Apple kullanımı azalıyor!

Huawei'ye bir darbe de Panasonic'ten geldi

İleri imalat teknolojilerinde millileştirme adımı

Google, HTC'nin telefon bölümünü satın aldı

SpaceX internet uydularını uzaya fırlattı

Whatsapp'tan yeni spam virüsü!