Çiftlerde HPV alarmı

Erkeklerin genital bölgesinde siğil oluşumu ile fark edilen ve kadınlara bulaştırıldığında da siğil oluşumuyla birlikte rahim ağzı kanserine kadar ilerleyebilecek olan Human Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonu hakkında bilgi veren Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, virüsten korunmak için yapılması gerekenleri anlattı.

26.05.2019 Pazar 13:05
Güncellenme: 26.05.2019 13:07
İHA
Cinsel temasın yanı sıra toplu kullanılan tuvaletlerden de bulaşabilen HPV'nin bazı vakalarda 5-10 yıl dahi sürebilen kuluçka döneminin ardından kendini gösterdiğini anlatan Op. Dr. Işık, "Virüsün yaşaması için mutlaka bir hücreye ihtiyacı var. Hücre içerisine entegre olan ve hücre ile birlikte çoğalarak yaşamını devam ettiren virüs, tensel temas yoluyla ya da sirkülasyonu yüksek toplu kullanılan yerlerdeki tuvaletlerden anlık olarak bulaşıyor. Virüs vücuda girdikten sonra, cilt altı dokudaki yağ hücrelerinde uzun süre canlı bir şekilde kalabiliyor. Bu dönemde kendini çoğaltabiliyor veya farklı hücrelere atlayabiliyor. Bu kuluçka döneminde herhangi bir semptom vermeyen virüs, kuluçka dönemini tamamladıktan sonra aktif döneme geçiyor ve cilt altı dokudan cilde doğru ilerleyerek halk arasında siğil diye bilinen küçük, mor renkte hızlı büyüyen lezyonlar oluşturuyor" dedi. 
 
"Eşinizin hayatını riske atmayın" 
 
Erkeklerdeki siğillerin kolaylıkla fark edilebildiğini ve erkeklerin kendi genital organını muayene etmesinin daha kolay olduğunu dile getiren Op. Dr. Işık, "Siğiller, görünür hale geldikten sonra erkek bulaştırıcı özellik kazanıyor ve HPV’yi kolay bir şekilde partnerine bulaştırabiliyor. Bu nedenle erkeklerin doktora başvurup genital bölgedeki siğilleri tedavi ettirmesi zorunludur. Bir adet lezyonun uzaklaştırılması, lokal anestezi altında basit bir müdahale ile yaklaşık olarak 5-10 dakika içerisinde yapılabilirken, lezyon sayısı çok fazla ise ameliyathane koşullarında ve anestezi altında operasyon yapılması gerekiyor. Ardından alınan parçalar patolojik incelemeye gönderiliyor. İnceleme sonucunda lezyonun genital siğil olduğu tespit edilirse mutlaka kişinin partnerine de bilgi verilmesi ve partnerinin de kadın hastalıkları muayenesine yönlendirilmesi gerekiyor. Erkekteki siğiller milimetrik dahi olsa partneri için tedavi edilmedir, çünkü uzun dönemde kadınlarda rahim ağzı kanserine kadar gidebilen kötü sonuçlar doğurabilir. Tedaviyi aksatan erkekler partnerini tehlikeye atarken, zamanında tedavi olan erkekler partnerinin hayatını kurtarabilir" diye konuştu. 
 
Kadınlarda fark edilmesi zor 
 
HPV'ye bağlı lezyonların kadınlarda fark edilmesinin daha zor olduğunu vurgulayan Op. Dr. Işık, "Kadın genital organları girintili bir yapıya sahip olduğu için, özellikle vajinal boşluk ya da rahim ağzı içerisinde böyle bir oluşum varsa, ne yazık ki o bölgedeki değişimler kadının kendisi tarafından görülemiyor. Kadınların bu anlamda mutlaka kadın hastalıkları doktoruna başvurması ve rahim ağzı bölgesi için detaylı muayene yaptırması gerekiyor. Smear testiyle HPV virüsünün rahim ağzı bölgesinde değişiklik yapıp yapmadığı net olarak tespit edilebiliyor" ifadelerine yer verdi. 
 
Aşı çalışmaları tamamlandı 
 
HPV'den korunmanın en kolay yolunun tek eşlilik olduğunu belirten ve halka açık tuvaletlerin dikkatli kullanılmasını öneren Op. Dr. Işık, Avrupa ve Amerika'da virüse karşı aşı çalışmaları yapıldığını belirterek şöyle konuştu: "Birçok doktorun ortak görüşü ile 'madem virüsün bulaşması bu kadar kolay oluyor, biz 8-10 yaş aralığındaki erkekleri ve kızları aşılayıp kontrol altına alalım' mantığı gelişti ve bununla ilgili aşı çalışmaları tamamlandı. Bu aşılar yakın zamanda hem erkek hem de kız çocuklarının aşı takvimi içerisine girebilir." 

HABER ÖNERİLERİ

Büyük tehlike! Kansere yol açıyor

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Yatakta uçuracak tüyolar

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Bir erkeğe söylenebilecek en güzel 11 söz

Test sonuçlarını beklemeden geldi corona çıktı!

Bu vitamin eksikse dikkat! Cinselliği etkiliyor, erken doğuma neden oluyor!