Cevad Zarif'ten çok sert sözler: ABD sorumludur!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo'nun Yemen ve İran'a ilişkin yaptığı açıklamalara tepki göstererek İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık suçundan ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti.

09.11.2018 Cuma 00:55
Güncellenme: 09.11.2018 01:01
AA
Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Pompeo'nun,  "İranlıların gıda ve ilaç için gerekli mali hizmetlere erişimini engelleyen yasa  dışı ABD yaptırımlarının sorumluluğunu" İran'a yüklediğini dile getirdi.
 
ABD'ye rağmen İran halkına gıda, ilaç ve diğer temel malzemeleri  ulaştıracaklarını dile getiren Zarif, "İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık  suçundan ABD sorumludur." ifadesini kullandı.
 
Zarif, Yemen'deki gelişmelerle ilgili olarak ise Pompeo'ya hitaben şu  cümleleri yazdı:
 
"Bak ne diyeceğim, Bakan Pompeo. Karşı karşıya kaldıkları kıtlıktan  sorumlu olan Yemenlilerin kendisidir. Çünkü Yemenliler okul servislerini  bombalamak için milyar dolarlar ve 'bu riski hafifletmek için yine milyonlar'  harcayan hamileri olduğunuz kasaba (Suudi Arabistan'a) direnmeksizin kendilerini  yok etmelerine izin vermeliydiler. Utanmanız yok mu?"
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada, Suudi  Arabistan'ın Yemen'e milyonlarca dolar insani yardımda bulunduğunu açıklamıştı.  ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise yaptırımlarının hedefinin İran halkı  değil rejimi olduğunu ve bu nedenle ilaç, sağlık ve gıda sektörüne yaptırım  uygulamadıklarını söylemişti.

HABER ÖNERİLERİ

Tecavüzle suçlayan iki kadınla 44 milyon dolarlık uzlaşmaya gidiyor

Trump'tan skandal karar! ABD karıştı

İki ülke birden sarsıldı: Camilerde patlama!

Hindistan'da yangın: Çok sayıda ölü!

"Türkiye tam üye olarak AB'ye büyük katkı sunabilir"

İran'da yoga yapan 30 kişi gözaltına alındı

Trump onayladı! Ortadoğu'ya bin 500 ilave asker gönderiyor...

Theresa May, 7 Haziran'da istifa edecek

50 çocuk uluslararası pedofil çetesinin elinden kurtarıldı

Afrikalı gencin üzerinden anne ve babasının bağırsakları çıktı