Cevad Zarif'ten çok sert sözler: ABD sorumludur!

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo'nun Yemen ve İran'a ilişkin yaptığı açıklamalara tepki göstererek İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık suçundan ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti.

09.11.2018 Cuma 00:55
Güncellenme: 09.11.2018 01:01
AA
Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Pompeo'nun,  "İranlıların gıda ve ilaç için gerekli mali hizmetlere erişimini engelleyen yasa  dışı ABD yaptırımlarının sorumluluğunu" İran'a yüklediğini dile getirdi.
 
ABD'ye rağmen İran halkına gıda, ilaç ve diğer temel malzemeleri  ulaştıracaklarını dile getiren Zarif, "İran ve Yemen'e karşı işlenen insanlık  suçundan ABD sorumludur." ifadesini kullandı.
 
Zarif, Yemen'deki gelişmelerle ilgili olarak ise Pompeo'ya hitaben şu  cümleleri yazdı:
 
"Bak ne diyeceğim, Bakan Pompeo. Karşı karşıya kaldıkları kıtlıktan  sorumlu olan Yemenlilerin kendisidir. Çünkü Yemenliler okul servislerini  bombalamak için milyar dolarlar ve 'bu riski hafifletmek için yine milyonlar'  harcayan hamileri olduğunuz kasaba (Suudi Arabistan'a) direnmeksizin kendilerini  yok etmelerine izin vermeliydiler. Utanmanız yok mu?"
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı açıklamada, Suudi  Arabistan'ın Yemen'e milyonlarca dolar insani yardımda bulunduğunu açıklamıştı.  ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise yaptırımlarının hedefinin İran halkı  değil rejimi olduğunu ve bu nedenle ilaç, sağlık ve gıda sektörüne yaptırım  uygulamadıklarını söylemişti.

HABER ÖNERİLERİ

Japonya'dan çok önemli hamle! İnsanların ağzı açık kalacak...

Boris Johnson Türkiye ile ilgili sözlerini inkar etti

Beyaz Saray sözcüsü kritik tarihi açıkladı

Rus ordusu ve terör örgütü YPG'den Münbiç'te ortak devriye

Yüzlerce kadına tecavüz! Aralarında kendi kızı da var...

Terör örgütü YPG/PKK, evlenmek isteyenlerden haraç alacak

Son dakika... O ülkeyle vizeler kaldırıldı

Dengeleri değiştirecek hamle: Suriye'yi geri çağırdılar!

Son dakika... 'İstenirse ABD askerlerinin yerini alabiliriz!'

Babaları hastalanınca dört yıl erkek kılığında berberlik yaptılar