CENTCOM Komutanı'ndan Körfez ülkelerine birleşme çağrısı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve radikal örgütlere karşı birleşme çağrısında bulundu.

12.09.2018 Çarşamba 18:56
Güncellenme: 12.09.2018 18:58
AA
Votel, Kuveyt'te gerçekleştirilen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)  ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanlarının bir araya geldiği  toplantıdaki konuşmasında, Körfez ülkelerine anlaşmazlıklarını bir kenara  bırakma, İran'ın istikrarı bozma tehditlerine ve şiddet yanlısı radikal örgütlere  karşı birleşme çağrısı yaptı.
 
İran'ın istikrarı sarsan faaliyetlerinin ve şiddet yanlısı radikal  örgütlerin bölgede devam eden iki güvenlik tehdidi olduğuna dikkati çeken Votel,  ortak milli güvenlik çıkarları için güçleri birleştirmek ve arttırmak gerektiğini  belirtti.
 
"Müttefiklerimize aykırı düşen herhangi bir yol ya da kararla hareket  etmememiz gerekir." ifadelerini kullanan Votel, bu durumun düşmana fayda  vereceğini aktardı.
 
Votel, "Sorunları belirledikten sonra köklü çözümler bulmaya  çalışmalıyız. ABD'de ve dünyadaki değişimler bizim daha fazla yakınlaşmamızı  gerektiriyor." ifadelerine yer verdi.
 
KİK ülkeleri ile Mısır ve Ürdün Genelkurmay Başkanları, iki gün önce  yapılan geniş kapsamlı askeri toplantının ardından bugün Kuveyt'te yeniden bir  araya geldi. Toplantıya ABD Merkez Komutanlığı'ndan yetkililer de katılıyor.
 
Kuveyt ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda  Ortadoğu'da güvenlik, bölgesel meseleler, terör ve aşırılıkla mücadele, bölge  ülkelerinde emniyet ve istikrarı güvence altına almak için ortak çabaları  güçlendirmeyi hedefleyen konular görüşülüyor.
 
Katar'ın da aralarında bulunduğu aynı ülkelerin genelkurmay  başkanları, ortak savunma ve askeri iş birliğini güçlendirme yollarını görüşmek  üzere iki gün önce de Kuveyt'te toplanmıştı.
 
Söz konusu toplantı, 2017'de patlak veren Körfez krizinin ardından  Katar'ın katıldığı ilk askeri toplantı olma özelliği taşıyordu.
 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır  yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri  ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika...'Rusya ile sınırları belirledik!'

Son dakika... Rusya rest çekti! Geri döndüler

Son dakika... ABD'ye uyarı! 'Ordumuzdan elini çek'

ŞOK! Kadının cinsel organında ölü kaplumbağa...

Almanya'dan son dakika Türkiye açıklaması!

Devlet başkanına bunu hediye etti! Kilosu 4 bin lira

Rusya'dan son dakika hamlesi! İsrail'e kilit!

Kanada turizm dergisinden Türkiye çağrısı

ABD'ye çağrı: Artık gerçek bir savaş başlat!

Cani! Acımasızca teker teker ezdi!