ByLock'u merak ettiği için yüklemiş!

Konya'da FETÖ/PDY'nin çatı davasında hakim karşısına çıkan örgüt üyelerinin ilginç savunmaları dikkati çekti.

12.09.2017 Salı 18:52
Güncellenme: 12.09.2017 18:55
AA
Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan  191'i tutuklu 527 sanığın yargılanması sürüyor. 
 
Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesince Bölge İdare Mahkemesi salonunda  görülen çatı davası duruşmasına, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları  katıldı.
 
Tutuklu sanık Abdurrahman Fıstıkçı savunmasında, 2008 yılında örgütün  Sabah Dershanesinin Konya'daki Vatan Şubesinde idareci olduğunu söyledi.
 
O dönemde öğretmenlik yaptığı yurtların, Milli Eğitim Müdürlüğüne  bağlı olduğunu savunan Fıstıkçı, "Ben o dönemde öğretmenlik yaparken çalıştığım  kurumlar Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlıydı. Dolayısıyla sakıncalı bir durum  yoktu." dedi.
 
Fıstıkçı örgütün yurt dışı faaliyetlerine katılmadığını, sadece iki  kez Suudi Arabistan'a umre için gittiğini savundu.
 
Örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock'un telefonunda yüklü olmasına  ilişkin iddialara da cevap veren Fıstıkçı, "Sorgu Hakimliğinde ByLock'u sadece  meraktan yüklediğimi fakat hiç kullanmadığımı söylemiştim. Orada verdiğim ifade  geçerlidir. Uygulamayı yükledim fakat telefona kuramadım." şeklinde konuştu.
 
Bunun üzerine Mahkeme Başkanının ByLock üzerinden bir kişi ile sıkça mesajlaştığının tespit edildiği sorusunu yöneltmesi üzerine sanık Fıstıkçı'nın suçlamaları kabul etmediği görüldü.
 
Tutuklu sanık Abdullah Sert ise savunmasında, hakkında örgütün muhasebeciliğini yaptığı iddiasına ilişkin suçlamaları kabul etmediğini  belirtti.
 
ByLock yüklü telefon numarasının şahsın ait olduğunu fakat bu  uygulamayı kendisinin yüklemediğini öne süren Sert, "Ben bu uygulamadan haberleşme yapmadım. Uygulamada bulunan kayıtlı kullanıcı adı da bana ait  değildir." diye konuştu.
 
Tutuklu sanık Adem Akbaba da kendisinin "eyalet imamlığı" ve "bölge  imamlığı" yaptığına ilişkin iddiaları kabul etmediğini söyledi.
 
Mahkeme Başkanının, sanığa örgütün yurtlarında sohbet edip etmediğini  sorması üzerine Akbaba, şöyle devam etti:
 
"Mübarek gün ve gecelerde sohbet ettim. Fakat bu sohbetler günün anlam ve önemine ilişkin yaptığım sohbetlerdi. Düzenli bir şekilde sohbet hocalığı yapmadım. Sohbetlerde para toplamadım."

HABER ÖNERİLERİ

AGİT heyetinden 24 Haziran sonrası için Türkiye'de kaos planı!

Tüm Türkiye Leyla’da gelecek iyi haberi bekliyor! '300 bin liralık ödül için aradım'

Son dakika... TSK: 15 terörist etkisiz hale getirildi

Münbiç'te kritik görüşme! Türkiye ve ABD...

ABD'nin verdiği füzeler bozuk çıkınca kendimiz yaptık

Trump'tan AB'ye yeni vergi tehdidi

Bıçağı saplarken doğum yapıyordu

Altıncı ‘Uçan Kale’ geldi

Kandil’in girişi görüntülendi

OHAL Komisyonunun mesleğe iade ettiği kişi sayısı bini aştı