Büyük kriz! 'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

11.07.2019 Perşembe 09:17
Güncellenme: 11.07.2019 16:16
İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı.Reuters haber ajansına konuşan ABD'li askeri yetkililer, İngiltere'ye ait ham petrol taşıyan tankerin, İran kara sularına yakın bir bölgede, İran tarafından gelen beş tekne tarafından durdurulmaya çalıştığı bilgisini verdi.
 
CNN ise, yine ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, İran tarafından gelen küçük savaş gemilerinin tankeri İran kara sularına çekmeye çalıştığını, İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Montrose savaş gemisinin silahlarını bu botlara çevirerek sözlü uyarıda bulunduğunu, botların bunun üzerine geri döndüğünü belirtti.
 
İngiltere Savunma Bakanlığı, henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
İngiltere'nin geçen hafta İran'a ait bir petrol tankerini Cebelitarık Boğazı'nda durdurmasının ardından İran'dan İngiltere'ye yönelik sert açıklamalar gelmişti. İngiltere Kraliyet Donanması, bunun üzerine Basra Körfezi'ndeki ticari amaçlı gemilere, savaş gemilerinin eşlik etmesinin planlandığını duyurmuştu.
 
RUHANİ: DENİZLERDE GÜVENSİZLİK YARATTINIZ, SONUÇLARINI GÖRECEKSİNİZ
 
4 Temmuz'da İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığını öne sürdüğü bir tankeri Cebelitarık Boğazı'nda durdurmuş ve çalışanların ifadelerini almıştı.
 
İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi yaptığı açıklamada, Grace 1 isimli tankerin Suriye'deki Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına dair güvenilir bilgiler olduğunu belirtti.
 
İran ise bu açıklamaları reddetti ve İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.
 
Ancak gerilim bununla sınırlı kalmadı. İranlı Savunma Bakanı dâhil üst düzey yetkililerin İngiltere'ye yönelik "karşılık verilecek" açıklamaları devam etti.
 
Cebelitarık üst mahkemesi ise, Cuma günü, İran tankerinin 14 gün daha tutulabileceği yönünde karar aldı.
 
Son olarak Çarşamba günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'yi, Cebelitarık Boğazı'nda İran tankerinin durdurulmasının 'karşılığı olacağı' konusunda uyardı.
 
Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşması televizyonlardan canlı yayımlanan Ruhani, Cebelitarık Boğazı'ndaki olayı "aptalca bir davranış" olarak yorumladı:
 
"İngilizlere sesleniyorum, denizlerde güvensizlik yarattınız, kısa zamanda sonuçlarını göreceksiniz."
 
ABD'DEN KÖRFEZ'DE GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN 'ULUSLARARASI ASKERİ KOALİSYON' ÇAĞRISI
 
ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Basra Körfezi'nde yaşanan gerilim sonrası bir açıklama yaparak "ABD'nin İran ve Yemen çevresindeki denizlerde güvenliği sağlamak için uluslararası bir askeri koalisyon oluşturmak istediğini" duyurdu.Salı günü yaptığı açıklamada ABD'nin "gemi seferlerinin özgürce yapılabilmesini garanti altına almak istediğini" söyleyen Dunford, bu koalisyona destek verebilecek bazı ülkelerle görüşmelerin başladığı bilgisini de verdi.
 
İRAN'DAN AÇIKLAMA GELDİ 
ABD, İran Devrim Muhafızları’na ait beş teknenin Birleşik Krallık’a ait bir petrol tankerini ele geçirmeye çalıştığını ancak gemiye refakat eden savaş gemisi HMS Montrose’un silahlarını teknelere döndürmesi üzerine geri çekildiğini iddia etmişti.Bunun üzerine, İran Devrim Muhafızları, bu iddiayı reddederek, son 24 saat içerisinde herhangi bir yabancı gemi ile temasları olmadığını açıkladı.
Konu ile ilgili olarka Birleşik Krallık’tan henüz bir açıklama gelmedi.
 
(BBC Türkçe)
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

ABD'den şaşkına çeviren açıklama: Corona bulaşan kişiler zararsız

ABD'de iki uçak çarpıştı: Çok sayıda ölü var

AB'den flaş Yunanistan talebi!

Suudi Arabistan'a Kaşıkçı şoku! Yaptırım listesine aldılar

Iraklı Güvenlik Uzmanı Hişam Haşimi'ye suikast!

Trump'tan basına sert tepki: Yalancısınız!

ABD'den şoke eden karar: Ülkeyi terk edecekler

Korkutan açıklama: Hayvanlardan insanlara geçen hastalık artacak

ABD'de 'beyin yiyen amip vakası' görüldü

Fransa'da Macron'un yeni hükümeti açıklandı