Buket Aşçı Gürel

tüm yazıları
Yaşam Sanatı
e-posta gönder

Godot bekliyor, Merhametliler can yakıyor

02.05.2016 Pazartesi

İKSV İstanbul Tiyatro Festivali yarın başlıyor. Dünyaca ünlü toplulukların oyunlarını da izleyebileceğimiz festivalde yerli oyunlar da göz dolduruyor.

Türkiye gündemi siyasete kilitlendiğinden, köşedeki manavla bile elmanın kilosunu değil de Başkanlık sistemini konuştuğumuzdan beri, kültür-sanat hayatımız da kısırlaştıştıkça kısırlaştı. Tabii bunda adı konmayan ekonomik krizin ve terörün etkisi de büyük.

Şirketlerin sanata ayırdıkları bütçe küçülürken insanların iş çıkışı bir filme gitme hevesi iyice azaldı. Ama bu bizi fakirleştiriyor. Sadece bilgi birikimi anlamında söylemiyorum bunu, ruhsal olarak da küçüldükçe küçülüyoruz. Umutlarımız, hayallerimiz, tutkularımız hatta saplantılarımız bile küçülüyor.

Neyse ki İKSV var ve o festivallerden ve sanata yatırım yapmaktan vazgeçmiyor.

Yarın başlayacak olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali’ni bu nedenle can çekişen ruhuma/ ruhumuza bir ilaç gibi görüyorum.

28 Mayıs’a kadar sürecek olan festival, yarın gece (malasef bir iş gezisideyimL) Şahika Tekand’ın yönettiği Samuel Becket’in ünlü oyunu “Godot’yu Beklerken” ile başlıyor. Bir ay boyunca 25 farklı mekanda 90’ya yakın gösterimin yer alacağı festivalde ayrıca söyleşiler, gösteriler, sempozyum ve sergiler de gerçekleşecek.

Bu haftaya gelirsek, festivalde şu oyunlar var, bence kaçırmayın.

GODOT’YU BEKLERKEN

3-4 Mayıs, 20.30 (Uniq Hall, Uniq İstanbul) Yönetmenliğini Şahika Tekand’ın yaptığı ve Studio Oyuncuları’nın sahneleyeceği Samuel Beckett’in önemli tiyatro metinlerinden biri olan Godot’yu Beklerken oyununun kadrosunda Onur Berk Arslanoğlu, Cem Bender, Sedat Kalkavan, Nilgün Kurtar,Mehmet Okuroğlu ve Yiğit Özşener yer alıyor. “Godot’yu Beklerken” artık herkesin bildiği ve günlük hayatta da bir deyim olarak kullandığı üzerine beklemek, umut etmek, umutsuzluk, varolma arzusu üzerine klasikleşmiş bir yapıt.

 
HİZMETLİLER

4- 5 Mayıs, 20.30, Tatbikat Sahnesi Yönetmenliğini Elvin Beşikçioğlu’nun yaptığı Jean Genet’nin “Hizmetçiler” adlı eserinden yeniden kurgulanarak sahnelenen Hizmetliler, yaşamları sadece hizmet etmek üzere kurulu, başkalarının memnuniyeti kadar bir yaşam hakkına sahip, iki hizmetçinin bir hanımefendi kimliği içinden süzülüp, yaşamın kıyısında, varlıktan hiçliğe, hiçlikten varlığa dönüştükleri, yitip giden bir “öteki” hikâyesi. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Erdal Beşikçioğlu’nun yaptığı oyunun yönetmenliğini ise Elvin Beşikçioğlu ve Binnaz Dorkip birlikte üstleniyor.

O/ HAKKARİ’DE BİR MEVSİM

5- 6 Mayıs, 20.30, Talimhane Tiyatrosu Ferit Edgü’nün “O/ Hakkari’de Bir Mevsim” isimli eserenin tiyatro uyarlamasının sahneleneceğini görmek inanın beni çok mutlu etti. Köşe yazılarımda da değindiğim üzere son bir-iki aydır sürekli Ferit Edgü okuyordum. Bu nedenle bu oyun sanırım bana evrenin bir hediyesiJ Üstelik bu oyun, İstanbul Tiyatro Festivalin’in adeta bir meyvesi. Çünkü bu oyun, Festivalin “Yeni Dalga” başlığı altında, 2013 yılında Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu (GSÜTT) bünyesinde yetişip sahneye çıkan genç tiyatrocular tarafından kurulan Sarı Sandalye ekibi tarafından sahneleniyor. (İşte bir festival ne işe yarar, bunun pek çok güzel sonuçlarından birini daha görüyoruz.) Oyun, kendini bir gün ülkenin doğusunda, bir dağ başında, Hakkâri’nin Pirkanis köyünde bulan O’nun düş ile gerçek arasında yol alırken bir yandan orada varolma savaşını anlatıyor. Erhan Çene, Yiğit Tuna ve Çağdaş Ekin Şişman’ın sahneye uyarladığı oyunun yönetmenliğini Yiğit Tuna ve Çağdaş Ekin Şişman üstleniyor.

 
MERHAMETLİLER

6 Mayıs, 20.00/ 7- 8 Mayıs Pazar, 18.00, Uniq Hall, Uniq Istanbul Festivalin dünya çapındaki oyunlarından “Merhametsizler.” Oyun, dünya tiyatrosuna getirdiği yenilikçi yaklaşımla tanınan Guy Cassiers yönetiminde, Avrupa’nın önemli tiyatro topluluklarından Toneelhuis ve Toneelgroep Amsterdam’ın ortak prodüksiyonuyla tarafından sahneleniyor. Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı’nın katkıları sahnelenen oyunun 7 Mayıs günkü gösteriminden sonra yönetmen Guy Cassiers ile bir söyleşi de gerçekleşecek. Dramaturg Erwin Jans tarafından Jonathan Littell’in aynı adlı kitabından tiyatroya uyarlanan Merhametliler, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan soykırımı dönemin Almanyasının, sadece canavarlar ve sapkınlarla değil, aynı zamanda Nazizmin etrafında toplu bir deliliğe doğru ilerleyen sıradan insanlarla dolu olduğunu anlatıyor.

 
GİZLİ YÜZ
 
6 Mayıs Cuma, 20.30, 7 Mayıs Cumartesi 15.00 ve 20.30, 8 Mayıs Pazar 15.00, Moda Sahnesi Orhan Pamuk’un aynı adlı film senaryosundan Mesut Arslan tarafından tiyatroya uyarlanan Gizli Yüz (Secret Face), kimlik üzerine kurulmuş, günümüzde geçen bir peri masalı. Oyun, genç bir fotoğrafçıyla hoş, esrarengiz bir kadının farklı şehirlerde düş ve gerçeğin sınırında dolanmasını anlatıyor. Erki De Vries’in yaratıcı ışık koreografisi, Mesut Arslan’ın güçlü uyarlaması ve yönetmenliğiyle birleşerek oyunda izleyiciye farklı bir deneyim sunulacak.
 
 
ASLAN ASKER ŞVAYK

7- 8 Mayıs Pazar, 20.30, Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen ve yönetmenliğini Yunus Emre Bozdoğan’ın üstlendiği Aslan Asker Şvayk, I. Dünya Savaşı’nı tetikleyen Saraybosna suikastı haberinin gelişiyle başlayan ve sonrasında iyi kalpli ve saf savaş gönüllüsü Şvayk’ı ve ordudaki maceralarını anlatıyor. Jaroslav Hašek’in kaleme aldığı Aslan Asker Şvayk, hikâyeyi mizahi bir dille ele alıp, savaş çığırtkanlığını, militarizmi, insanlık tarihinin en acımasız savaşlarını, tüm anlamsızlıkları ve gülünçlükleriyle yerden yere vuran bir kara komedi olarak dikkat çekiyor.

BÜYÜKANNEM BİR TAŞ

7- 9 Mayıs Pazartesi, 20.30 / 8 Mayıs Pazar, 18.00, Salon 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin “Oyun Salonu” projesi kapsamındaki Büyükannem Bir Taş, yeni bir oluş biçimi olarak güvenmeyi, kendini açmayı öneren ve bu toprakların misafiri olduğumuzu unutmamamızı dileyen bir dans performansı.

Ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org

Festivali sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbultiyatrofestivali

twitter.com/tiyatrofest

instagram.com/istanbultiyatrofestivali/

#isttiyatrofest16

#iyikitiyatrovar

Yazarın Önceki Yazıları

11.09.2016

Rock ve modern şefkatin sezonu

10.09.2016

Esnek, estetik bir vücut için çare pilates

04.09.2016

Sanatın ve modanın cenneti; Milano

16.08.2016

Rio'nun küllerinden doğanları

23.06.2016

Tatil erteleten festival başlıyor

21.06.2016

Özgürlük, eşitlik ve hafiflik… Yaşasın 21 Haziran!

11.06.2016

Her derdin bir püf noktası var

03.06.2016

Vizesiz seyahatin yükselen yıldızı Belgrad!

30.05.2016

Yeni rota Balkanlar

21.05.2016

İlk röportajım BeşiktAşk’tı
daha fazlası...