Buket Aşçı Gürel

tüm yazıları
Yaşam Sanatı
e-posta gönder

Coen Kardeşler Oscar’a sürüyor

03.02.2011 Perşembe
Söz konusu bir Coen Kardeşler filmiyse elbette gözümüz yollara düşer. “Barton Fink” ile sinema tutkunlarının kalbini on ikiden vuran biraderler, o gün bugündür, dikkatimizi çekmeyi hep başardı. Her defasında aynı etkiyi bırakamasalar da...

Nitekim “Zoraki Kral”dan sonra yılın en çok Oscar’a aday filmi “İz Peşinde” (True Grit) de bu nedenle sinema severler tarafından merakla bekleniyor. Tabii bunda filmin, 1969’da John Wayne’e Oscar kazandıran “İz Peşinde”nin yeni versiyonu olmasının etkisi de büyük...

Ancak babası öldürülen 14 yaşındaki bir kızın (Mattie), babasının katilini bulmak için bir iz sürücü olan Rooster Cogburn’ü tutmasını ve onunla birlikte yollara düşmesini konu alan film bana daha çok Luc Besson’un gönül sarayımıza taht kurmuş olan “Leon” filmini anımsattı. Elbetteki Amerikan versiyonunu... Ama bu sözlerimden iki filmin kıyaslanabilir olduğu sanılmasın... Sadece “İz Sürücü”nün de tıpkı “Leon”daki gibi babasını kaybeden, hayat karşısında sert bir karakter geliştirmiş olan küçük bir kız ile yaşamak için insan öldüren yaşlı bir erkek arasında kurulan dostluk ve tuhaf bir sevgi ilişkisi üzerine kurulduğunu söylemek istedim. Yoksa bu sevginin belli ölçüde bir aşk içerdiğini, aşkın da kendini farklı hallerde gösterebileceği gibi derin yorumlar barındırdığını değil. Baba katilini ararken aslında yeni bir baba bulma çabası içinde olduğunu.

Klasik westernlerin aksine yoğun diyaloglar içeren (Ne de olsa bu bir Coen Biraderler filmi) “İz Sürücü”nün en dikkate değer yanı ise şüphesiz ki Mattie’yi canlandıran Hailey Steinfeld’in taktir edilesi oyunu... Kovboyların her türlü hijyenden uzak,iki yüzlü ve kurnaz sert dünyasına azim ve cesaretle uyum sağlayan akıllı, gözü pek Mattie’yi izlemek gerçekten keyifli. Özellikle de filmin başındaki pazarlık sahnesi izleyenleri bol bol gülümsetiyor.

Filmin bir diğer akılda kalıcı yanı ise “Nerdesin Be Birader?”de George Clooney’e bıyık bıraktıran Coen Kardeşler’in bu kez de Matt Damon’a (Teksaslı polis La Boeuf) bıyık bıraktırmış olması...

Başka? Bu kadar!

***


Armağan Çağlayan tiyatro sahnesinde!

Büyük İkramiye” bu sezonun yeni oyunlarından... Oyuncuları Celal Kadri Kınoğlu, Suzan Aksoy, Pelin Ermiş, Yılmaz Sütçü ve Armağan Çağlayan... Oyun, bir işçi ailesine büyük ikramiyenin çıkmasıyla birlikte değişen hayatlarını, sınıf atlama çabalarını konu alıyor.

Büyük ikramiyeyi kazanan aile, önce hayatlarını değiştirmiyor. Aynı evde, aynı kanepede, aynı halı üzerinde hayatlarını sürdürmeyi tercih ediyorlar. Taa ki, evin kızı bir “ikoncan” olmak isteyene kadar... İşte bunun üzerine evin babası da biricik kızının bu dileğini yerine getirmek için, bu konuda verdiği derslerle ünlü olan Armağan Çağlayan’ı kaçırıyor... Böylece bizler de ailenin sınıf atlama çabasını ve atlarken yitirdiği değerleri izlemeye başlıyoruz.

Şayet Armağan Çağlayan’ın sivri dilli espirilerini seviyorsanız, “Büyük İkramiye” size en azından bir amorti vaad ediyor.

***


Jazz geceleri!

Jazz seviyorsanız, Elite World İstanbul Hotel bünyesindeki Jazz Company size keyifli bir gece yaşatalibir. Her cuma ve cumartesi gecesi 22:00-01:00 saatleri arasında canlı müzik dinletileri, dinleyenleri Jazzın sürprizli ve buğulu dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Ben Frank Sinatra gecesine katıldım ve büyük keyif aldım... İlhami Gencer sevenler ise bu akşamki programı kaçırmasın, yarın gece ise Funda Sezer’le Latin Jazz Trio var... İlhami Gencer’in 14 Şubat gecesi için hazırladığı “Sevgililer Günü Özel” programı içinse şimdiden yerinizi ayırtmanızı tavsiye ederim.

***


Büyük şef Cem Yılmaz tekrar sahnede!

Geçen yıl Cem Yılmaz ’ın yönetiminde özel bir konser veren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nin biletleri 10 Şubat’ta satışa çıkıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da konserden elde edilecek gelirle, genç yeteneklerin klasik müzik alanında yurtdışında eğitim görmelerine katkı sağlanacak. 10 Mart akşamı gerçekleşecek olan konseri 65 yaş üstü, öğretim görevlisi ve öğrenciler yüzde 10 indirimli izleyebilecekler. (Bilet fiyatları: 50- 500 TL. arasında.)

Yazarın Önceki Yazıları

11.09.2016

Rock ve modern şefkatin sezonu

10.09.2016

Esnek, estetik bir vücut için çare pilates

04.09.2016

Sanatın ve modanın cenneti; Milano

16.08.2016

Rio'nun küllerinden doğanları

23.06.2016

Tatil erteleten festival başlıyor

21.06.2016

Özgürlük, eşitlik ve hafiflik… Yaşasın 21 Haziran!

11.06.2016

Her derdin bir püf noktası var

03.06.2016

Vizesiz seyahatin yükselen yıldızı Belgrad!

30.05.2016

Yeni rota Balkanlar

21.05.2016

İlk röportajım BeşiktAşk’tı
daha fazlası...