Boydaklara ceza yağdı

FETÖ davasında Boydak kardeşlere 6 ile 18 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Şirket hisseleri devlete geçti

13.07.2018 Cuma 02:30
Güncellenme: 12.07.2018 23:04

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında, eski Boydak Holding yöneticilerine ceza yağdı. Tutuklu sanıklar Hacı Boydak’a 11 yıl 10 ay 15 gün, Memduh Boydak’a 18 yıl, Şükrü Boydak’a 10 yıl, tutuksuz sanıklar Mustafa, Erol, Bekir ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’a 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verildi. Diğer tutuksuz sanık Halit Bayhan ise beraat etti. Mahkeme, ceza verilen 7 sanığa ait şirket hisselerinin de devlete aktarılmasına karar verdi.

34 şirkete sahip, 8 ayrı sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding yöneticilerine ilişkin Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu sanıklar Hacı Boydak, Memduh Boydak, Şükrü Boydak, duruşmaya cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Tutuksuz sanıklar Erol, Mustafa, İlyas, Bekir Boydak ile damat Murat Bozdağ duruşmada hazır bulundu.

Şirket hisseleri devlete aktarıldı

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Memduh Boydak’ı silahlı terör örgütü yöneticiliğinden, Hacı ve Şükrü Boydak’ı, silahlı terör örgütü üyeliğinden suçlu buldu. Tutuksuz sanıklar Erol, Mustafa, İlyas ve Bekir Boydak ile Murat Bozdağ ise silahlı terör örgütü üyeliğinden cezaya çarptırıldı. Ayrıca sanıkların sahip olduğu şirketlerin hisselerinin devlete aktarılmasına karar verildi. Mahkeme, sanıklar için, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve görevini yapmaya engel olmak suçlarından ise beraat kararı verdi.

HABER ÖNERİLERİ

103 şehidin katili 18 PKK'lı teröristi "eşek arısı" öldürdü

Polislerden kaçamadılar! Aralarında kadın da var

Evine balkondan girmeye çalışırken 7. kattan düşerek öldü

İstanbul'da eğlence mekanında sır ölüm!

Manisa'da kaybolan avcı 8 saat sonra bulundu

Kıskıvrak yakalandılar! Polisleri karşılarında görünce ne yapacaklarını şaşırdılar

Sahil Güvenlik Ege'de operasyon başlattı

Bakan açıkladı! Gümrük kapılarında yeni dönem

TSK'dan Afrin'de operasyon

Hayvana eziyete 5 yıl hapis geliyor