Bomba itiraf! "Özcan Karacan, Kara Havacılığın Adil Öksüz'üdür"

FETÖ'nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın duruşmasında, sanıklardan helikopter pilotu eski yarbay Uçum, esas hakkında savunma yaptı.

12.09.2017 Salı 19:52
Güncellenme: 12.09.2017 19:55
AA
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü  sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2  polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından helikopter pilotu  eski yarbay Davut Uçum, "Özcan Karacan bana göre Kara Havacılığın Adil Öksüz'üdür. Bütün talimatları veren ve beni bu olaya dahil eden kişidir." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği  saldırıya ilişkin davada, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına  Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.
 
Adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla  Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda görülen davanın beşinci duruşmasının altıncı  oturumunda, suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan tutuklu sanık  eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'in ardından helikopter pilotu eski yarbay  Davut Uçum'a esas hakkında savunma yapması için söz verildi.
 
Darbeci ve FETÖ'cü olmadığını savunan Uçum, Cumhurbaşkanı'na yönelik  bir eylemin içinde bilerek yer almadığını iddia etti. "Kötü eller tarafından  organize edilen bu olayları oyunlar ve tuzaklar olarak görüyorum." diyen Uçum, 15  Temmuz'un hain bir darbe girişimi olduğunu söyledi.
 
Darbe girişimi öncesinde kendisine gizli veya özel görev adı altında  Özel Kuvvetler ekibini bir yerden alınıp başka bir yere bırakılması konusunda  açıklama yapılmadığını öne süren Uçum, şöyle devam etti:
 
"Teslim olduktan sonra görevin içeriğiyle ilgili bilgi sahibi olmaya  başladım. Özcan Karacan ve itirafçı olan Kara Havacılıkta görevli pilotları çok  iyi tanıyorum. Hiçbirinin ifadesinde benim adım geçmiyor. Kara Havacılık  Komutanlığı nöbetçi amiri Özcan Karacan, 'Kara Kuvvetleri Komutanı ve Kara  Kuvvetleri Kurmay Başkanı burada, sen hemen uçuşu gerçekleştir.' dedi."
 
Gelinen süreçte Sönmezateş'e saygılarının arttığını belirten Uçum,  kendisine emir verenler dahil hiçbir komutanın sorumluluk almadığını ileri sürdü.
 
4. Kara Havacılık Alay Komutanlığında nöbetçiyken uçmasının olağan bir  durum olduğunu savunan Uçum, "Pilot sayısı yeterli olsa bile görev kriterlerine  daha çok uyuyorsa, nöbetçi uçuşa gönderilir. Konusu suç teşkil eden bir emir  almadım. Asker olduğum için buradayım FETÖ'cü olduğum için değil." diye konuştu.
 
"Özcan Karacan'ın dinlenmesi lazım"
 
Olaydan 13 ay sonra yakalanan sanıklardan Özcan Karacan'ın mahkemede  dinlenmesi gerektiğini söyleyen Uçum, şunları kaydetti:
 
"Özcan Karacan bana göre Kara Havacılığın Adil Öksüz'üdür. Bütün  talimatları veren kişidir. İstanbul'a, İzmir'e talimatları veren kişidir. Beni bu  olaya direkt dahil eden kişidir. Özcan Karacan'ın bu davada kesinlikle dinlenmesi  lazım. Ben cep telefonuyla Özcan Karacan ile görüştüm. Özcan Karacan darbe  girişiminden önce İzmir ve Malatya'ya da gitti. Burada kimlerle görüştü bu da çok önemli."
 
Duruşmaya yarın sabaha kadar ara verildi.

HABER ÖNERİLERİ

Bakan açıkladı! Cezalar artacak

Eşini keser ve bıçakla öldüren koca "pişmanım" dedi

Genç şarkıcıdan 10 gün sonra acı haber...

Türk askeri böyle girdi! Bombardıman sürüyor

HDP'li vekil PKK'nın bomba eğitim kampında ortaya çıktı

Türk gemileri duyurdu! Yunanistan ve Rum kesimi karıştı..

Bakan Yılmaz: Bu yıl 25 bin öğretmen alacağız

Menbiç sınırında da eller tetikte

Hububat Birliği Başkanı Zekeriya Mete tutuklandı

Kanireş'te çatışma: 2 şehit