BMGK cuma günü Kudüs gündemiyle toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) yarın toplanarak ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararını ele alacağı bildirildi

07.12.2017 Perşembe 03:20
Güncellenme: 07.12.2017 03:22
AA
ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatlarının verdiği  bilgiye göre, Konseyin 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme cuma günü  yapılacak.
 
Görüşme talebinin Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç,  İngiltere ve Uruguay'dan geldiği belirtildi.
 
Öte yandan, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise yaptığı yazılı  açıklamayla Trump'ın kararına destek verdi ve "Bugün Başkan, geç kalınmış bir  karar için cesur ve tarihi bir adım attı." değerlendirmesini yaptı.
 
ABD Başkanı Trump, düzenlediği basın toplantısında, BMGK'nın 1980  yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan  478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma  zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.
 
Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini  açıklamıştı.
 
Kudüs'teki yarım asırlık işgal
 
Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı  olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkenti" ilan etmişti.
 
BMGK, 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail'in ilhak ve  başkent ilanını geçersiz saymıştı.
 
BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün  işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin  büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı  bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.
 
ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan  ilk ülke oldu.
 
Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa  sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği  uyarılarını göz ardı etti.
 

HABER ÖNERİLERİ

Afrin'in köyünde teröristlerin karargâhı bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 maddelik uyum yasasını onayladı

Lice'den acı haber: 1 askerimiz şehit!

Cumhuriyet gazetesi davasında karar açıklandı

Emine Erdoğan, '3.Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa' etkinliğine katıldı

Türkiye Afrin’de kurdu! TSK paylaştı...

İran'da düşen jetin sırrı çözülüyor!

TSK’ya sızmış kripto FETÖ’cülere operasyon: 35 gözaltı

Sayı artıyor! 20 yeni üniversite geliyor

Mühimmat taşıyan TIR'da önce yangın sonra patlama