BM'ye Suudi Arabistan tepkisi!

Yemen hükümeti, Birleşmiş Milletler'in (BM) "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" raporunda hükümetin ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin isminin geçmesine tepki gösterdi.

07.10.2017 Cumartesi 09:22
Güncellenme: 07.10.2017 10:05
AA
Hükümet, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önceki gün BM Güvenlik  Konseyi'ne sunduğu, çatışmalarda çocuk haklarının ihlal edilmesinde sorumluluğu  bulunanların listelendiği rapora ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yemen haber  ajansı SABA'da yer alan açıklamada, "Meşru hükümet, halkını korumaya çalışıyor,  çocukları savaşmaya zorlamıyor, BM ile işbirliği yapıyor ve onun aldığı kararlar  ile uluslararası kanunlara riayet ediyor." ifadelerine yer verildi.
 
"BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararlarında, isyancı ve darbeci  olarak nitelendirilen milislerin bilgi ve belgelerine dayanılarak hazırlanan  raporda, koalisyon güçlerinin isminin yer alması kabul edilemez. Hükümetin ve  uluslararası topluma vekaleten BM'nin kararlarını uygulayan koalisyonun isminin  rapordan çıkarılmaması mantıksızdır ve yine aynı raporda koalisyonun, çocukların  korunması için bazı önlemler aldığı yönündeki bilgiyle çelişmektedir." denilen  açıklamada hükümet BMGK'ya koalisyon güçlerinin isminin rapordan çıkarılması için  raporun yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.
  
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çatışmalarda çocuk haklarının  ihlal edilmesinde sorumluluğu bulunanların listelendiği "Çocuklar ve Silahlı  Çatışmalar" raporunu dün BMGK'ya sunmuştu.
 
Raporda, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'de  2016 yılında 683 çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına neden olduğu, ayrıca 38  hastane ve okulun da koalisyon güçleri tarafından hedef alındığı belirtilmişti.
 
  
 

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika! Skandal! 'PKK devleti kurulacak'

Son dakika... ABD, İsrail ve S.Arabistan'ın gizi planı ortaya çıktı! Türkiye...

Yunan Bakan: Erdoğan'dan başka kimse...

ABD Savunma Bakanı'ndan flaş sözler: Sakın inanmayın!

Yeğenini bağlayıp sadistçe öldürdü

Milyarder iş adamı ve eşi evinde ölü bulundu!

İş adamı Arabistan'da tutuklandı

Suudi Arabistan ile İsrail'in yeni haritası!

Fransa'nın Kudüs kararı! 'Niyetimiz yok'

Suudi Arabistan'dan yeni karar!