Binali Yıldırım kimdir?

Meclis Başkanı seçilen Binali Yıldırım kimdir? Nerelidir, daha önce hangi görevleri yaptı?

12.07.2018 Perşembe 18:11
Güncellenme: 12.07.2018 18:15
AA
AK Parti İzmir Milletvekili ve parlamenter sistemin son  Başbakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Meclis  Başkanı olarak seçildi. Meclis Başkanı seçilen Yıldırım, Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı  Kayı köyünde 20 Aralık 1955'te Dursun ve Bahar Yıldırım'ın 7 çocuğunun ikincisi  olarak dünyaya geldi.Binali Yıldırım, 16 yaşındayken, 38 yaşındaki annesini kaybetti.  Kendisine tarla işlerinde yardımcı olması için Yıldırım'ı sık sık okuldan alan  babası, öğretmeninin "Dursun Bey, bu çocuk iyi okuyor. Bırak da okusun, dersten  alma artık." sözleri üzerine öğrenimine devam etmesi için oğlunu İstanbul'da  yaşayan dedesinin yanına gönderdi.
 
  Yıldırım, 1970'te Piri Reis Ortaokulu'nu, 1973 yılında Kasımpaşa  Lisesi'ni bitirdi. Ailesinin doktor olmasını istediği Yıldırım'ın hayali ise  makine mühendisliğiydi.
 
  Üniversite yılları
 
 İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne girmek  isteyen ve fakültenin öğrenci işlerinde kayıt için bekleyen Yıldırım'a sıra  geldiğinde kayıtlar doldu. Durumu fark eden üniversiteden bir hocanın, Gemi İnşa  ve Deniz Bilimleri Fakültesini tercih etmesinin onun için iyi olacağını, birçok  dersin makine mühendisliğiyle aynı olduğunu söylemesi üzerine Yıldırım, bu bölüme  kayıt yaptırdı.
 
Mezuniyet sonrası aynı bölümde yüksek lisans yapan Yıldırım, daha  sonra İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütüne (IMO) ait Dünya  Denizcilik Üniversitesinde Denizde Can ve Mal Güvenliği konusunda ihtisas eğitimi  aldı.
 
Yıldırım, öğretmen Semiha hanım ile 1975'te evlendi. Bu evlilikten  Bülent, Erkam ve Büşra isminde 3 çocuğu dünyaya geldi. Binali Yıldırım,  askerliğini 1980-81'de denizci yedek subay olarak yaptı.
 
Binali Yıldırım, kamu alanında ilk deneyim olarak 1978-1993 yıllarında  Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde çeşitli kademelerde  yöneticilik yaptı.
 
  
 Önemli projelere imza attı
 
  
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanı olduğunda Binali Yıldırım'ı İstanbul Deniz Otobüsleri  İşletmelerine (İDO) Genel Müdür olarak atadı.
 
 Yıldırım, 1994-2000'de yürüttüğü bu görev sırasında, İstanbul'da toplu  taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı ve İDO’nun  alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almasını sağladı. Yıldırım,  1999'da deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası  SKAL Kulübünce verilen Kalite Ödülü'ne layık görüldü.
 
Erdoğan ile AK Parti'nin kuruluş aşamasında görev alan Yıldırım, 3  Kasım 2002 seçimlerinden sonra AK Parti İstanbul Milletvekili ve Ulaştırma Bakanı  oldu.  Yıldırım, 58, 59, 60, 61, 62 ve 64'üncü hükümetler döneminde  sürdürdüğü toplam 11 yıllık Ulaştırma Bakanlığı göreviyle Cumhuriyet tarihinin en  uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan ismi oldu. AK Parti, 1 Kasım 2015'te yapılan seçimlerde 317 milletvekili  çıkartarak yeniden tek başına iktidara geldi. AK Parti'nin "3 dönem kuralı"  nedeniyle 7 Haziran genel seçiminde aday olamayan Yıldırım, 26. Dönem'de AK  Parti'den İzmir Milletvekili olarak Meclise girdi.
 
1 Kasım seçimlerinin ardından Binali Yıldırım, 64. Hükümet'te yeniden  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirildi. AK Parti'nin 22 Mayıs 2016'da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde  Genel Başkanlığa seçilen Binali Yıldırım, partinin 3. Genel Başkanı olarak 1 yıl  görev yaptı. Yıldırım, görevini, 21 Mayıs 2017'de AK Parti'nin 3. Olağanüstü  Kongresi'nde yeniden parti genel başkanlığına seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  devretti.
 
   Başbakanlık görevini üstlendi
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 22 Mayıs 2016'da 65'inci Cumhuriyet  Hükümeti'ni kurmakla görevlendirilen Binali Yıldırım, bu tarihten iki gün sonra  65. Hükümet'i kurarak ilk kez Bakanlar Kurulunda Başbakanlık görevini üstlendi.
 
 Yıldırım, 2 yıllık Başbakanlık görevi süresinde yurt içi ve yurt  dışında yoğun mesai harcadı. Başta ABD, İngiltere, Belarus, Almanya, Azerbaycan,  Bosna Hersek, Moğolistan, Afganistan ve İspanya olmak üzere, 21 ülkeye 29 ziyaret  gerçekleştiren Yıldırım, aralarında İngiltere ve Almanya'nın da olduğu yaklaşık  41 ülkeden mevkidaşını da misafir etti.
 Binali Yıldırım, yurt içinde 238 bin, yurt dışında da 147 bin  kilometre olmak üzere toplam 385 bin kilometre yol kat etti. Uçakla yaptığı  yolculuklarda toplamda 540 saat havada kalan Yıldırım, dünyanın çevresini 10 kez  turlamış oldu. İki yıl Başbakanlık yapan Yıldırım, "Türkiye Cumhuriyeti'nin son  başbakanı" olarak tarihteki yerini aldı.
 Her fırsat bulduğunda memleketi Kayı köyündeki Dumanlı Yaylası'na  çıkan ve burada doğa yürüyüşü yapan Yıldırım'ın vazgeçmediği sporlardan biri de  yüzme. Binali Yıldırım'ın en büyük hobilerinden biri de Bakanlığı döneminde  yapılan yollarda araba kullanmak. Birçok üniversiteden fahri doktora unvanı alan  Binali Yıldırım, iyi derecede İngilizce biliyor.
 

HABER ÖNERİLERİ

İstanbul Sözleşmesi masaya yatırılacak

‘Yeni parti’ ihtimaline ilk yorum: Millet inadına CHP diyecek

Akşener'den Bahçeli'nin 'evine dön' çağrısına yanıt

HDP’li vekil Mensur Işık'a 'eşini yaralama' fezlekesi

Muharrem İnce suskunluğunu bozdu: Bölücü olan kim?

AK Parti’de büyük dönüşüm başladı

İnce kuracağı partiyle ilgili tarih ortaya çıktı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC Başbakanı Tatar'ı kabul etti

AK Parti'den flaş İstanbul Sözleşmesi kararı!

MHP Lideri Bahçeli'den flaş Muharrem İnce ve Meral Akşener çıkışı