Beyonce’un yan sanayisi ancak olurum

Sabıka Kaybı albümüyle yine iddialı bir çıkış yapan İrem Derici kendine yöneltilen eleştirilere şöyle diyor, “Altı yıldır duruşumda ve söylemlerimde değişen hiçbir şey olmadı, 66 yıl sonra da olmayacak. İsteyen pis ağızlı, isteyen dobra desin bunların hiçbiri bende değişmeyecek.”

25.08.2018 Cumartesi 02:30
Güncellenme: 24.08.2018 20:41
Melis Güvenç (mguvenc@gazetevatan.com)
Geçen yıla göre karşımda daha güçlü bir kadın var öyle mi?
 
Öyle savaşlardan çıktım ki 1,5  senedir... daha son bir ayda kendime geldim. Paçavraydım çöp gibiydim. Bin tane sağlık durumu atlattım, kalp kırıklıkları, aile içindeki kayıplara rağmen savaşçı kadını, ben yıkılmadımcılığı oynamak, rol yapmak ruhen bitirdi beni. Eve kapandım kendimi filmlere ve dizilere gömdüm. İki ay konserler hariç evden çıkmadım. Konserlere bile ızdırapla gittim.
 
Ne yaptın iki ay boyunca evde? 
 
İki ay boyunca durmaksızın evde yemek yedim. 52 kilodan 78 kiloya çıktım. Ama yediğim hiçbir şeyden zevk alamadım. Gülmeyi unuttum. Kimseyle görüşmedim. Zayıflık zamanlarımın hıncını yiyerek çıkarmaya çalıştım. Ama baktım olmayacak doğru Şeyda Coşkun’un kapısını çaldım.
 
Şu an kaç kilosun kaç ayda bu hale geri döndün?
 
3 ayda 78 den 55 e indim. Her gün 5 km yürüyorum. Mesela bir gün konser sonrası Şeyda’ya yürüyemeyeceğim, yorgunum dedim. Şeyda’dan gelen cevap tokat gibiydi kendime getirdi. Bana “Bir de dünya starlarına özenirsiniz. Boş ver kendi semtinin starı olursun. İyi dinlenmeler ” dedi. O mesajdan sonra ayaklarım kanaya kanaya, kendimi Bebek sahile attım.
 
Ne istediğimi hala bilmiyorum
 
30’lar bence neyi istediğini anlama dönemi. Ama ben hala neyi nasıl istediğimi bilmiyorum. 40’larımı hevesle bekliyorum. Saçmalamak için son 9 yılım. İnşallah 70’leri de görürüz.
 
Böyle bir albüm bu kadar zor bir dönemde nasıl çıktı?
 
Albümde bir tane şarkı var kendim yazdım sözlerini. Maviekran şarkısını sabah saat 06.00 da hüngür hüngür ağlarken camdan insanlara bağırırken yazdım. Nerden buluyorsunuz bu enerjiyi, hepiniz mi spordasınız, hepiniz mi mutlusunuz, hepiniz mi zenginsiniz, bir tek ben mi ızdıraplar içindeyim diye bağırıyordum. Böyle bağırınırken bunların hepsini aldım yazdım kağıda. Ben Tek Siz Hepiniz şarkısı da böyle çıktı. Gökhan Şahin’e aynı camdan bağırdığım şeyleri söyledim, sitem ettim kapattım. Birkaç gün geçti Gökhan şarkıyı yazmış gönderdi, şarkıyı okuyunca kendime geldim, silkelendim. Bu şarkı ve albüm benim toparlanmam oldu. Ben tek siz hepiniz şarkısı da benim manifestom oldu.
 
Kimse mükemmel hayat yaşamıyor
 
Nelere karşı fikrin ve tavrın değişti?
 
Artık evrene ne yollarsan, geriye o geliyor hikayelerine inanmıyorum. Ne yaparsan yap her şey olacağına varıyor. Bu yüzden emin olun kimse mükemmel bir hayat yaşamıyor. Herkes, zengini, fakiri acı çekiyor. Herkesin kendine göre bir derdi, sıkıntısı var. Bu yüzden sosyal medyaya bakıp da çılgına dönmeye gerek yok. Ben geçen yaz 32 diş kahkaha atarken fotoğraf paylaşırken evde litrelerce ağlıyordum. Aslında herkes aynı. Kimse kendini herkes mutlu, ben neden mutsuzum diye yıpratmasın yani.
 
Profesyonel bir yardım aldın mı, terapiye gittin mi?
 
Gittim tabi ki, hatta terapisten çıkmadım. Mutsuz olmaya hiçbir sebebin yokken işin içinden çıkamıyorsun ve boğuluyorsun o noktada kimsenin elinden bir şey gelmedi. Boğazımdaki elleri, sırtımdaki danaları, göğsümdeki filleri kimselere anlatamadım. Doktora gittim evet, ilaç da kullandım. Ne var ayıp bir şey mi? İshalden ne farkı var, benim de beynim ishal oldu. Bana öyle bir faydası oldu ki kendime birçok şeyi itiraf ettim. Kendimi iyileştirdim. Terapistlerin bile terapist gördüğü bir dönemde bıraksınlar da ben de bir doktora görüneyim. 
 
Şarkılarım pembe, ben simsiyahım
 
Peki ya aşk?
 
Sakinlik sükunet benim için şuan ön planda. Başlarım aşkına meşkine. Konserlerimde gördüğüm sevgi seli bana yetiyor şuan. Tek istediğim akıl sağlığı şu dönemde. Her şeyi tam anlamıyla çözmüş değilim ama artık bir ilişkide kimseye muhtaç gibi görünmek istemiyorum. Erkek gibi bir kız diyorlar bana. Ama aslında sahiplenilmek isteyen köpek yavrusu gibi gezdim yıllarca. İşte bunu yenebildim. Artık kimseye muhtaçlığım yok.
 
Bu durum sadece aşkla mı sınırlı?
 
Hayır müzik için de geçerli. Ben yıllardır babamın boyundurluğu altındaydım. Sayesinde çok başarılı işler yaptım ama ben hayatın ekşi yanını da bilen biriyim. Fakat bütün şarkılarım pembe ama ben simsiyahım. Bağlarımı kopardım, kendi istediğimi, bildiğimi yapacağım dedim.
 
Rita ve Beyonce gibi olamam
 
Klip Beyonce ve Rita Ora’dan alıntı yorumları var buna ne diyorsun?
 
Sahte küçük mükemmel dünyanda, evde bir klip izlerken, keşke ben bu olsaydım dediğin kim var dediler. Yönetmenim Murat sen bana beğendiğin klipleri yaz dedi. Rita Ora’yı sen yapacağız, Beyonce, JLo sen olacaksın dedi ve öyle oldu. Şimdi bana JLo’nun klibinden alıntı yapmış deniyor. Onlara vallaha mı diyorum ve gülüyorum. Ben Beyonce’ın Rita’nın ancak taklidini yapıp yan sanayisi olabilirim. Onlar gibi olamam. Bu şarkı ve klip hiciv ama benim sahte mükemmel küçük dünyam bu. 
 
Kendinde değiştirmeye çalıştığın şeyler var mı?
 
Bundan sonra akıl sağlığıma mukayet olarak yaşayacağım. Altı yıldır duruşumda ve söylemlerimde değişen hiçbir şey olmadı 66 yıl sonra da olmayacak. İsteyen pis ağızlı, isteyen dobra desin bunların hiçbiri bende değişmeyecek. Değişen tek şey tipim olur. Sıkıldıkça kendimi değiştiririm estetik ile.

HABER ÖNERİLERİ

Uykuya dalamamak önemli bir uyku bozukluğudur

Ünlü olunca menajer değiştiriyorlar

Kadınlar uzun vadeli ilişkide neden cinsellikten soğuyor?

Yüzüne bakıp hastalığını söyle

Modellik oyunculuk için bir basamaktı

Görevimiz Tehlike kara listeye girdi

Genç yaşta aşkı kaçırmamalı insan

Türkiye’nin 28 seçkin ismi Monaco Prensi ile buluştu!

"Ben de Türk'üm ve bunu gururla söyleyebilirim"

Bosch binlerce çocuğa tiyatro götürüyor