Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

Burcunuz değişti mi?

30.07.2014 Çarşamba
Burçlarla ilgilenmeyen hemen hemen yok gibi. En umursamaz görünenler bile bir bakmışsın başına gelen terslikleri gezegenlerin ters açısına bağlayıvermiş. Ben meselâ, aslında ne fazla merakım ne de bilgim vardır. Ama yine de örneğin araba filan alacaksam, sevgili arkadaşım Hande Kazanova’yı arayıp hangi günlerin bu iş için uygun olduğunu sorarım. Biliyorum ki, evlenecek olanlar, bebek bekleyenler, yeni iş kuranlar, mağaza açanlar, büyük anlaşmaları imzalayanlar hatta parti kuranlar bile o dönemde yıldızların en uyumlu zamanını öğrenerek işe koyuluyorlar. Sebebi çok basit: Taş atıp da kolun yorulmuyor. Nasreddin Hoca’nın “ya tutarsa” hesabı biraz da. Pek çok kişi de kilit düşünce şu: “Ne zararı var ki.” Tabii 24 saat yıldızlara göre yaşamaya çalışıp hayatını zindana çevirirsen epey zarar görürsün. Ama Ağustos ayında evleneceksen, en pozitif, enerjinin en yüksek, yıldızların en uyumlu olduğu ya da en azından her tür müsibetin müsebbibi sayılan Merkür’ün ters gitmediği günü seçmenin ne zararı var diye düşünmeden edemiyor insan. 
 
Bu hafta babam gazete okurken birden bire “Dünyanın ekseni kaymış, burçlar değişmiş, herkes bir önceki burca geçmiş” dedi. Benim babam! Pozitif bilime aşık, asker emeklisi bir erkek. Bir süre babama şaşkın şaşkın baktım. Durumu farkeden babam hemen mevzuuyu toparlayan hamleyi yaptı: “Hayır ben hiç ilgilenmem bu burç meselesiyle de sen bilmek istersin diye söyledim.” İki saniye sonra devam etti konuşmasına “hayret, senin burcun istisna olarak yine aslan olarak kalmış, ama ben başak burcuyum ya Aslan olmuşum”. Aradan epey zaman geçti ve babam bombayı patlattı, “Ne meraksızsın ya arasana arkaşın Hande’yi, kaymış mı şimdi bizim burçlar?” Yanlış anlamayın, babam burçlarla filan ilgilenmez ve dahi hâz etmez! Sırf benim için yani bu ilgi! Neyse ben Hande’yi aradım ve öğrendim. Efendim, her yıl bu haber çıkarmış. Evet, eksen daha önce kaymış ama zaten bizim baktığımız “Batı Astrolojisi” imiş. Batı Astrolojisi ise eksenle değil mevsimsel döngüyle alâkalıymış. Dolayısıyla, kaymalardan etkilenmiyormuş. Yani, gönül rahatlığıyla eski burcunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Yine Hande’den öğrendiğime göre, Hint Astrolojisi Dünya’nın ekseninin kaymasından etkilenmiş, o da yine aslan, koç, boğa gibi aynı burçlardan oluşuyormuş, ama bu burçların tarifi farklıymış. Örneğin; başakken, Hint Astrolojisi’ne göre aslan olabiliyormuşsun, ama buna göre de aslanın özellikleri bizim bildiğimiz başak burcu gibi tarif ediliyormuş. Yani kafa karıştırmaya gerek yok, dön dolaş hepsi aynı kapıya çıkıyormuş. 
 
Ağustos ayında evleneceklere not: Bu arada Hande Kazanova’dan, yeni başlangıçlar yapmak için Ağustos ayının astrolojik olarak en güzel günlerini de öğrendim. Hani nişan-düğün yapacaklar, ev-araba alacaklar, yeni bir iş kuracaklar ya da sezeryanla doğum yapacaklar vardır, bu günleri aklınızın bir köşesinde bulundurun. Elbette takıntı yapmayın, ama mümkün olursa bu tarihleri kollayın: 01-02-06-07-08-12-18-21 Ağustos... 
 

Yazarın Önceki Yazıları

29.10.2018

Müslüm filmine dair...

25.10.2018

Kızkardeşlik duvarı

21.10.2018

Gelecek bize nasıl gelecek

14.10.2018

Yoksa siz “Tarihin sıfır noktası”nı hala görmediniz mi?

11.10.2018

Nafaka...

27.05.2017

Sağlıklı bir ay

20.11.2014

Demi Lovato

03.10.2014

Hangisi, 6 mı 6 Plus mı?

18.09.2014

Siz hangi raftasınız?

12.09.2014

Yaz uzatmaları oynarken...
daha fazlası...