Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

Kadınlar için Dünya Kupası ile başetmenin yolları

18.06.2014 Çarşamba

Dünya Kupası başladı... Benim gibi futbolsever bir kadınsanız sorun yok, ama annem gibi futbol alerjisi olanlardansanız vay halinize! Bir ay size geçmek bilmeyecek, evin içinde huzursuzluk alıp başını gidecek demektir.

Çocukluğum böyle bir evde geçtiği için yaşanacakları çok iyi biliyorum. Dört yılda bir annemin ruhunda bayraklar yarıya iner, ama sinir kat sayısı ikiye çıkardı. Tabii, o günler, televizyonun tek kanaldan ibaret olduğu düşünüldüğünde anneme biraz hak vermek gerekiyor. “Kabus başlıyor” derdi annem, babam için kupa heyecanı yaklaştıkça. İşte o anneden, benim gibi bir futbol meraklısı kız çıktı. Gerçi ben de 30 yaş itibariyle futbolsever oldum. Üstelik, maç tutkusu olmadığı için hayran olmuştum ilk tanıştığımızda Tolga’ya.

Oysa bugün ben, geceyi devirdiğimizde başlayan maçlar nedeniyle ekrana kilitleniyorum. Ama, kabul ediyorum, hemen kendini oyalayacak bir şeyler bulmazlarsa, bu bir ay pek çok kadın için zorlu geçecek.

İşte formüller:

- Rekabet etmeyin. Maalesef, eşiniz dört yılda bir sadece bir aylığına buluştuğu sevgilisini yani kupayı tercih edecek. Boşuna kalbiniz kırılmasın istiyorsanız, baştan rekabete girmeyin.

- Biraz gayret edin, belki siz de seversiniz. İnanın çok karışık bir mevzu değil. Erkeklerin havasına bakmayın, onlara karmaşık geliyor olabilir, aldanmayın. Eşiniz ukalalık ederse eline bir örgü verip kazak kolu kesmeyi denetin. Teslim olacaktır. Şöyle düşünün; anlaması ve kurallarını kavraması bu kadar kolay olmasa, milyarlarca insan futbol sevdasında olamazdı.

- Annem gibi, “izlemem mümkün değil,tahammül edemiyorum” diyorsanız, bu süre içinde evden uzaklaşın. Neyse ki okullar kapandı. Bırakın, evdekiler başlarının çaresine baksın. Siz, kendiniz gibi kupa mağduru kadınlarla buluşun. Arkadaşınızın kocası ile sizinkini bir evde toplayın. Bir aylığına haremlik selamlık yaşayın. Kadınlar grubu yapıp, gezin, tozun, dolaşın, geç vakitte evde muhabbete devam edin.

- Kendinizi servis elemanı gibi kullandırmayın, bu daha fazla sinirinizi bozar. Kuralları baştan koyun! Eşinize karışmayın, ama ayağına getir-götür de yapmayın! Çerezlerini, meyvelerini, bardaklarını dağıttığı gibi toplatın.

- Önümüz yaz. Tığla bikini örmek, kırk yama pike yapmak, saksılara mevsimlik çiçek dikmek, takı yapmak gibi hobilere sardırın ve hemen yapmaya başlayın.

- İkinci bir televizyon alın! Dört yıl sonra yeniden lazım olacak, unutmayın.

- Empati kurmaya çalışın! En sevdiğiniz oyuncuların sadece dört yılda yayınlanan ve bir ay içinde final yapacak, çok heyecanlı bir dizide buluştuklarını varsayın.

-  Sayılı gün çabuk geçer unutmayın, moralinizi bozmayın.

NOT

LÖSEV’in “Bir Tuğla da Sen Koy” kampanyasını var gücümüzle destekleyelim. Tuğla yazıp 3406’ya mesaj atarak, ülkemizin en donanımlı ve Avrupa’nın ilk onkoloji kentine 10 lira karşılığında bir tuğla da siz koyabilirsiniz. Mesaj gönderim bedeli ise 0,6 lira. GSM operatörlerinin bu miktarı LÖSEV’e bağışlamasının yerinde bir hareket olacağını düşünüyorum. Farklı miktardaki bağışlarınız için www.losev.org.tr adresini ziyaret edin.

Yazarın Önceki Yazıları

29.10.2018

Müslüm filmine dair...

25.10.2018

Kızkardeşlik duvarı

21.10.2018

Gelecek bize nasıl gelecek

14.10.2018

Yoksa siz “Tarihin sıfır noktası”nı hala görmediniz mi?

11.10.2018

Nafaka...

27.05.2017

Sağlıklı bir ay

20.11.2014

Demi Lovato

03.10.2014

Hangisi, 6 mı 6 Plus mı?

18.09.2014

Siz hangi raftasınız?

12.09.2014

Yaz uzatmaları oynarken...
daha fazlası...