Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir”

28.07.2018 Cumartesi
Yunanistan’da yaşanan facia sonrası komşunun çektiği büyük acıyla empati kurmamak imkamsız...  
 
Komşumuz Yunanistan büyük bir facianın pençesinde can çekişiyor. Atina’nın kuzeydoğu bölgesindeki Rafina ormanlık alanında başlayan yangın, sayfiye beldesi olan Mati’ye sıçrayınca Yunanistan büyük bir trajedi yaşadı. Evlerinde ya da arabalarında bir anda alevler içinde kalan halk denize atlayarak kurtulmaya çalıştı. Hem yanarak hem de boğularak ölen çok kişi oldu. Ölü sayısı şimdiden 80’i aştı, yaralı sayısı ise 200’e ulaştı. Artık Yunan halkının en sevilen sayfiyelerinden olan “Mati” haritadan silip, yok oldu. Komşudaki bu faciada dünyaca  ünlü yönetmen Angelopulos’un evi ve ustadan kalan çok kıymetli büyük arşivi de küllere karıştı. 
 
Bunun “ama”sı olmamalı
 
Komşununun çektiği bu büyük acıyla empati kurmamak imkansız. Paylaştığımız coğrafyanın aynı özellikleri taşıdığını ve her yıl ülkemizde son anda  atlattığımız büyük yangınları düşününce, bu faciadan bizim de kendi adımıza önemli  dersler çıkarmamız ve önlemleri arttırmamız gerektiğini anlamalıyız. Ve elbette komşuya yardım eli uzatmak da bize düşer. Bunun “ama”sı olmaması gerektiği konusunda, insanlık ortalamasında  birleşmeliyiz. ’99 depreminde ilk yardıma koşanın Yunanistan olduğunu unutmadık elbette ama durum öyle olmasaydı hatta arada siyasi sürtüşme olduğu süreçte bile olunsa, halkların masumiyetini her şeyin üstünde tutmalıyız. İnsanlar bir yana ağaçlardan hayvanlara, yok olan tüm canlılar için vicdanımız titremiyorsa “insan” sıfatı ile dolaşmamalıyız.
 
Bir yalanın iki parçası 
 
Bu süreç içinde, her olayda olduğu gibi sosyal medya yine tam ortadan ikiye bölündü! Kötülükle beslenen sosyal medya virüsleri ve normal, insan olmanın gerektirdiği minimum kalbe ve  vicdana sahip sıradan insanlar... Yunanistan’daki faciaya sevinip, ölüm haberlerini kutlamayla veren hatta yanan çocuklar için üzülenlere de suçlama, iftira ve hakaret yağdıran parazitler için yangında yükselen ortam ısısı ortaya çıkmaları için  çok uygundu... Onlar ki, sosyal medyada küfürler ve hakaretler saydırarak linç ettikleri ünlüleri sokakta görünce ”Selefie” çektirmek için sıraya girenler... Onlar ki tam ortadan ikiye bölünmüşler... Gerçekte bir bütün bile değiller... İçlerindeki kötülüğe sosyal medyada nefes aldıran, mahallede başı önünde, utangaç dolaşan... Hani, katil üst kat komşu çıkar da herkes “çok da sakin, kendi halinde biridir” der ya arkasından... İşte Dr. Jekyll ve MR.Hyde gibi onlar... Klavye başında ruhlarındaki karanlığı özgür bırakıp içlerindeki kötülüğü yepyeni bir kimlikle salıverirler, içi dışı bir, kim olduğu belli insanların üzerine... Onlar ki gerçek hayatta  nüfus cüzdanlarını taşıyan bedenleri ile bambaşkalar... Hem hayatta hem sosyal medyada bir yalanın iki parçası olarak hiç bir zaman “insan” olamadan savrulmaktalar... 
 
İnsanlıkta yarım kalanlar
 
Onları anlamaya çalışmayın, zira, sosyal medyada linç etmeye çalıştığı ünlüyle sokakta fotoğraf çektirdiği gibi, mahallede Yunanistan için yardım toplasan en fedekar o çıkar. Sosyal medyada ölümüne “oh olsun” çektiği insanlar için iş yerinde en çok gözyaşını o akıtır. Onlar ki çoklar, onlar ki aslında hiç var olmadılar... Onlar insanlık serüveninde yarım kalmış, eksik taraflarının kötülüğünü sosyal medyada bütünlemeye çalışan zavallılar... O sebeple bunları çok da kale alıp, fikri olmayanlar için zikrinize karalar bağlatmayın... Olmadıkları kadar yok sayın... Kalbinizi parçalayan her olayda size hesap soran,  peki şunun için de üzüldün mü bunun için de üzüldün mü, o zaman da sesini çıkardın mı diye abuk sorgularla acının ırk, millet, din, cins gözetmediğini anlatmaya çalışmayın. Dünyanın herhangi bir köşesinde ölen her çocuk için döktüğün göz yaşından sonra sana çocuğun dininden dem vuranlarla kalbinizi yormayın. Komşusunun acısıyla eğlenenleri sakın, çok da böbürlendiler gibi “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyenlerden saymayın!

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Geç gelen yaz geç gider

01.09.2018

Okula hazırlık başlasın

25.08.2018

Jim Carrey vatan haini ilan edildi mi?

11.08.2018

Bayram tatilinde uzak durulması gereken yerler

04.08.2018

Dünya üzerinde bir inci tanesi

28.07.2018

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir”

14.07.2018

Yaz gelemedi...

30.06.2018

Gelecekte bir gün...

16.06.2018

Anthony Bourdain bile...

09.06.2018

Değişmeyen tek şey değişim
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Mert Nayır

EYT’li, işçi, işveren, ev kadını milyonların gözü kulağı orada...