Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

Fransa’nın gizli cenneti Colmar

26.11.2017 Pazar

Fransa’nın Alsace bölgesi, üzüm bağları ve şarap üretim tesisleri ile öne çıksa da; bakımlı evler ve leziz yöresel tatlılar bu bölgeyi görmenizi anlamlı kılan detaylardan..

Dünkü Strassbourg yazımın devamı olarak bugün size Alsace bölgesinin diğer yıldızı Colmar ve civarındaki köylerden söz etmek istiyorum. Alsace Bölgesi’ni bir bütün olarak değerlendirip, birbirine 10 dakika mesafedeki büyüleyici köyleri, hele ki Noel için kar küresi misali süslenmişken, kışın bile camlarından sardunyalar sarkıyorken, Noel pazarları kurulmuşken ve ışıl ışıl parlıyorken lütfen keşfedin. Unutmayın, Strasbourg’dan en uzak Alsace yerleşimi bile en fazla 1 saat uzaklıkta. Ve bir hatırlatma daha, Noel pazarları ve şehirlerle köylerin yeni yıl için süslenmiş halleri 24 Aralık akşamı sona eriyor ve sonra herkes evine çekiliyor.

Strasbourg’u 3 günde keşfedin

Dünkü yazımda bahsettim şimdi kısa geçiyorum. Şehir tümüyle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde. Hiç değilse üç gün kalmalı. Avrupa’nın Başkenti ünvanını taşıyor. Tarih boyunca iki ülke arasında el değiştirdiği için Fransız Alman kültürünün bileşimi. Gutenberg matbaayı burda icat etmiş, Goethe Strasbourg Üniversitesi’nden mezun olmuş, pek çok Nobelli bilim adamı burdan çıkmış. 1000 yıllık Notre Dame katedrali çevresinde kurulmuş şehir. Nehir kenarında masal kitabı sayfası gibi duran Petite France - Küçük Fransa Bölgesi çok çekici. Au Fond du Jardin nefis bir çay salonu, yer bulamazsanız oturma salonunu bir görüp ve bir paket kokulu kış çayı alıp hemen yanındaki Chocolate Bistrot’ta çikolata fondan yiyin, derim. Naegel de eski şehir içinde, tatlı severleri bekleyen mekanlardan biri. Vino Veritas ise Strasbourg’da yaşayan arkadaşım Pelin’in tavsiyesi ile gittiğim beş masalı bir gurme İtalyan lokantası. Notre Dame Katedrali’nin gece ışıklandırıldığında ortaya çıkan üç boyutlu işlemeleri eşliğinde turistik olmayan bir yemek yemek şahaneydi. Şarap kavı çok zengin.

Gurme diyarı Colmar 

Alsas Şarap yolunun merkezi ve Alsas Şarap Başkenti olarak tanınıyor. 2-3 gün kalmalı. Özgürlük Heykeli, Amerika’nın kuruluşunun 100. Yıl hediyesi olarak Colmarlı heykeltıraş Bartholdi tarafından burda yapılmış. Aslında önce Mısır için “Müslüman kadın” formunda hazırlanıp sonra şimdiki haline dönüştürülmüş. Muhakkak müzesini gezip, hem özgürlük heykelinin ilk denemelerini hem de Fransa’nın devasa boyuttaki pek çok ünlü heykelinin, küçük olarak yapılmış ilk hallerini sanatçının evinde görme imkanı bulun. Ayrıca Colmar’ın girişinde de bir Özgürlük heykeli bulunuyor. Oyuncak Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında. İsveç, Fransa, Almanya arasında el değiştiren bu küçücük masal şehrinde nehrin kenarındaki Petite Venice’deki (Küçük Venedik) kapalı pazar Marche Couvert’den gezmeye başlayarak, yürüye yürüye her yeri keşfedin. Maison Rouge atmosferi ve yerel yemekleri için tavsiye edebileceğim bir yer. Gurme tadlar ararsanız küçük bir aile işletmesi olan “Le Petite Bidon”u öneririm. Bu 150 bin nüfuslu küçücük yerde ve gezeceğiniz tüm köylerde pek çok Michelin yıldızlı mekan olduğunu da meraklısına söylemiş olayım. Öğlenleri 13:30 en geç 14:00 sonrası akşam da 21:30 sonrası Alsas bölgesindeki lokantalar mutfağını kapar, unutmayın.Kaysersberg: Oralara kadar gidip görmeden gelirseniz emin olun pişman olursunuz. Strasbourg- Colmar arasında, Colmar’a 20-25 dakika mesafede, gerçek üstü güzellikte bir yerleşim. Hele Noel zamanı dünyanın gözbebeği. Şarap yolu boyunca ve köylerde tadım yapabileceğiniz şarap evleri ve üretim yerleri olduğunu da meraklısına bildiririm.

Riquewihr: Üzüm bağları ile çevrili bir büyüleyici köy daha. Köy dediysem, hepsinde dev katedraller, pek çok dükkan ve gurme mekanlar var. Özellikle peynir tadım dükkanları ve organik ekmek ve helvacılar şahane. Köylerin içinde turistleri gezdiren mini trenler de bulunuyor. Girdiğiniz köyde büyülenip yıllanmayın çünkü hepsi birbirinden güzel çok yerleşim var.

Eguisheim: Colmar’ın güneyinde beş dakika mesafede, isim anlamı gibi “güzel köy”. Ama öyle böyle değil. Daracık sokaklardaki tüm evlerin çiçek içinde olması ile ünlü. Kış günü bile camlardan sarkan sardunyalara gerçek mi diye dokunmaktan kendimi alamadım. Hele bir de şimdi Noel süsleri içinde...

Obernai: Strasbourg - Colmar yolunda, Strasbourg’a çok yakın. İstikametinize göre Strasbourg - Colmar arasında ya ilk ya son durak köy. La Halle Aux Bles hem dekorasyonu hem yemekleri ile nefis bir Alsas lokantası kesinlikle programınızı ona göre yapın ve hiç olmazsa öğle yemeği için uğrayın. Tavsiyem mönüdeki güveçte dana etli patatesli makarnalı “Pates grand-mere” (anneanne yemeği).

Yazarın Önceki Yazıları

16.09.2018

Okullar açılırken veli dilekleri

09.09.2018

Nobel Akademisi’nde kriz

08.09.2018

“Y” ile “Z” kuşağı yetersiz ve mutsuz

02.09.2018

Çocukları kandileriyle başbaşa bırakın

26.08.2018

Bu günlerde içime işleyenler...

19.08.2018

Bodrum sosyete pazarı yaz modasına yön veriyor

12.08.2018

Ülkenin mutlulukla bir ilgisi olmalı

05.08.2018

Toplumsal hassasiyet ve gelişen alerjiler

29.07.2018

Yeşile doyacağınız bir tatil rotası Karadeniz

01.07.2018

3 milyondan fazla genç için heyecanlı günler
daha fazlası...