Berna Laçin

tüm yazıları
e-posta gönder

Sanat ve edebiyat dolu bir hafta sonu

04.11.2017 Cumartesi

Okur oranı düşük bir ülke olsak da nüfus sayımızın fazlalığı Kitap Fuarı’nın büyük talep görmesini sağlıyor.

36’ncı Uluslararası Istanbul Kitap Fuarı bugün açıldı. Ülkemizin sanırım en uzun süreli ve en önemli etkinliklerinin başında geliyor İstanbul Kitap Fuarı. Ne mutlu ki, her ne kadar okur oranı düşük bir ülke olsak da nüfus sayımızın fazlalığı fuarın büyük talep görmesini sağlıyor. Ve ilginçtir ki çoğunluk olarak yeni neslin teknoloji bağımlısı gidişatından ve kitaplardan koptuğundan şikayet etsek de içlerinde “kitap kurdu” olarak niteleyebileceğimiz bir kesim inanılmaz güçlü ve donanımlı geliyor. Aynı şekilde genel nüfusa oran düşük olsa da sayıca oldukça etkili bir genç okur olduğuna kitap fuarına gidecek olanlar şahit olabilir.

4-12 Kasım tarihleri arasında, Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde pek çok yazarla söyleşi, imza buluşması ve panel de düzenlenecek. Bu seneki kitap fuarının ana Teması “İyi ki varsın edebiyat” olarak düzenlendi. Onur yazarı Ayla Kutlu ve Onur Konuğu ülke ise “Kore”.   Özellikle çizgi roman tutkunları için Kore’nin katılımının ilgi çekici olacağını tahmin ediyorum. Öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere giriş ücretsiz. Hafta içi 10:00-19:00 arası açık olan fuar hafta sonları bir saat geç kapanıyor. Kitap fuarı 12 kasım pazar günü saat 19:00’da son buluyor.

Tarihler ülkemiz için önemli bir anma günü olana 10 Kasım’ı da kapsadığı için, fuar boyunca ve özellikle 10 Kasım günü Atatürk ile ilgili her yaşa göre ayrı söyleşi ve panele de yer verilmiş. Detayları İstanbul Kitap Fuarı internet sayfasından edinebilirsiniz. Bu arada Kitap Fuarı boyunca büyük indirimlerle kitap satışı yapıldığını da hesaba katıp yanınıza küçük bir tekerlekli seyahat çantası ya da pazar arabası almanızı da tavsiye ederim. Belki önce garip hatta biraz komik görünüyor bu fikir ama o koskoca alanda su gibi geçip giden saatler boyunca taşıdığınız mont ve elinizi kesen torbaların  eziyetinden sizi kurtarır. Benden söylemesi.

 

Alternatif kitap fuarı

Artist: İstanbul için epey uzak bir nokta olan TÜYAP Kongre Merkezi’nde 4-12 Kasım’da Kitap Fuarı’na paralel bir de sanat etkinliği var, Artist. Gününüzü tek bir etkinlikle değerlendirmek istemiyorsanız, o kadar yolu gitmişken çeşitli galeri ve sanat insiyatiflerine ev sahipliği yapan Artist’i de ziyaret edin.

Bienal’in bitmesine az kaldı

Hafta sonunuzu sanat- edebiyat ve tasarımla dolu geçirmeniz için tavsiyeleri sıralamışken Bienal’in de 12 Kasım’a kadar sürdüğünü bir kez daha hatırlatmak isterim. İstanbul Modern, Pera Müzesi, Ark Kültür, Sanatçı Stüdyosu ve Galata Özel Rum İlkokulu da birbirine yürüme mesafesinde keyifli Bienal adresleri. Çukurcuma’daki Cuma Kafe’de tatlı bir tasarım buluşması var.

Yazarın Önceki Yazıları

20.01.2018

15 gün boyunca gezip eğlenin

13.01.2018

Kadın hareketi

06.01.2018

Dünya’nın harikaları ve internet yalanları

30.12.2017

Dünyanın en renkli ülkesi: Brezilya

16.12.2017

Neler oluyor hayatta?

09.12.2017

Mevlana Haftası için ipuçları

02.12.2017

Tekno çağda terimler kılavuzu

25.11.2017

Noel’in renkli başkenti Strasbourg

18.11.2017

Dünyanın en güzel kadını

11.11.2017

Kadının adı da yeri de yok!
daha fazlası...

Günün Yazarlar

Ercan Çitlioğlu

Ormanı görmek..

Güngör Mengi

Afrin operasyonu ve güvenlik tehdidi!

Murat Çelik

Zeytin Dalı’ndan önemli notlar

Cem Ceminay

Hangisi şeytanın ta kendisi?

Serhat Ulueren

Terim ve aslanları

Mehmet Ayan

Nefis maç, büyük özgüven

Bahri Havadır

G.Saray’da Terim efekti