Bayram ikramiyesi ve 9 gün tatil...

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağı tartışılırken emekliye verilecek 1.000 liralık ikramiye piyasayı canlandıracak

22.07.2019 Pazartesi 08:33
Güncellenme: 22.07.2019 08:37
Bu yıl emekli ikramiyelerinin de pozitif etkisiyle Kurban Bayramı’nda piyasa canlanacak. Pazarda oluşması beklenen 25 milyar liralık cironun 12 milyar lirası kurban kesimlerinden gelecek. Sabah'tan Pınar Çelik'in haberine göre Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağı tartışılırken emekliye verilecek 1.000 liralık ikramiye piyasayı canlandıracak. 5-9 Ağustos arasında verilmesi beklenen ikramiyeler, emeklinin cebine girince, kurban alışverişlerinden hazır giyime, gıdadan tuzime kadar yaklaşık 200 kadar sektör canlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de Kurban Bayramı nedeniyle 25 milyar liralık bir ciro yaratılacağını söyledi. Yeme-içmeden tekstile, turizmden perakendeye kadar hemen hemen bütün sektörlerin bu hareketten pozitif anlamda yararlanacağını ifade eden Palandöken, "Geçen yıla göre bu yıl cirolarda yüzde 20'nin üzerinde bir artış beklentimiz var. Emekli ikramiyesi piyasaya dönecek ancak biz 9 günlük tatili uzun buluyoruz. Turizm beldelerine yarasa da diğer illerdeki esnafı negatif etkiler" dedi.
 
İÇ TURİZM CİROYU ARTIRIR
 
Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise, uzun tatil dönemlerinin büyükşehirlerdeki bazı mağazalarda ciroları düşürdüğünü ancak bu açığı tatil beldelerindeki mağaza cirolarıyla kapattıklarını söyledi. Turist harcamalarında geçen yıla göre yüzde 100 oranında bir artış olduğunu dile getiren Öncel, "Bayram iç turizmi hareketlendirdiği için markalarımızın bayram cirolarının da yüksek olacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.
 
12 MİLYAR LİRAYI GÖRÜRÜZ
 
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, geçen yıl pazara çıkan kurbanlıkların yüzde 95'inin kesildiğini belirtti ve kalanın da Et ve Süt Kurumu tarafından alındığını söyledi. Tunç, "Geçen yıl 10 milyar liranın üzerinde satış yapıldı. Bu yıl da 12 milyar liralık satış öngörüyoruz" dedi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Öğretmenlere eylül ayında bin 171 lira ek ödeme

İkinci el araba alacaklar dikkat! Trafik sigortası kuralı değişiyor

Yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisi artıyor!

Bakan Kurum'dan Muğla'daki otel inşaatıyla ilgili açıklama

Öğrenciler o bölüme akın etti!

Kentsel dönüşüme DASK desteği

Tekstil ürünleri ithalatı için kayıt şartı değişti

KDK'nin girişimiyle GSM şirketinin faiz talebi durduruldu

Selde zarar gören Eminönü esnafına kredi müjdesi

Kredi kartında borç ve faiz sarmalına yapılandırma çözümü!