Başbakan Yıldırım: Yok hükmündedir

Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve buna bağlı adımların, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmünde olduğunu bildirdi.

07.12.2017 Perşembe 01:36
Güncellenme: 07.12.2017 01:37
AA
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına  ilişkin yazılı açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"ABD Başkanının Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi ve buna  bağlı adımlar, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre yok hükmündedir. Bu karar,  Filistin-İsrail barış çabalarına ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir  darbedir. Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır. Filistin ve Ortadoğu  barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar, siyasi kaygılarla alınmış tam bir  sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum. Her zaman olduğu  gibi, Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Kudüs'ün bütün kutsal mekanlarının  statüsüne saygı gösterilmesi, emrivakiler yapılmaması hayati önemi haizdir."
 
Türkiye'nin, dönem başkanı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ni  13 Aralık itibarıyla toplamaya karar verdiğini belirten Başbakan Yıldırım, İslam  dünyasının liderleriyle konuyu bütün boyutlarıyla istişare ederek atılması  gereken mukabil adımların kararlaştırılacağını duyurdu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Artık onlar da polis olabilecek

Hakim ve savcı çift gözaltına alındı

İstanbul'da şafak vakti "çete" operasyonu

BUDO ve İDO'dan sefer iptalleri

İtalya Hava Savunma Sistemi, 'Afrin operasyonu'na hazır

Hatay'dan Afrin'e 40 top atışı yapıldı

Ankara ve İstanbul'da bazı alanlar riskli ilan edildi

Marmaris’te kayıp torpido alarmı

PYD/PKK, Afrin'den yine sivilleri vurdu

'Çocuk yaşta gebelik' skandalında flaş gelişme