Başbakan: Büyük bedel öderler

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da bulunan Makedonya Başbakanı Zaev ile ortak açıklama yaptı. Yıldırım yapılan operasyonlarla ilgili, "Eğer Türkiye buralara sahip olmazsa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder." dedi.

12.02.2018 Pazartesi 14:09
Güncellenme: 12.02.2018 14:37
Başbakan Binali Yıldırım, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile Çankaya Köşkü'nde  görüştü. Yıldırım ve Zaev  baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ABD'ye rest çeken Başbakan Binali Yıldırım  Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatına ilişkin de açıklamalar yaptı. 
 
AB'YE MASAJ
 
Hem AB hem de AB'ye mesaj veren Yıldırım'ın açıklamalarının satır başları şöyle:Türkiye'nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil, aynı zamanda bütün AB'nin, Balkanlar'ın güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Eğer Türkiye buralara sahip olmazsa, hem mülteci kriziyle, hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki AB tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini yaşamaktayız.
 
'ABD ARTIK AKLINI BAŞINA TOPLASIN'
 
Bu sadece Türkiye'nin huzuru için değil, bölgede yaşayan günahsız insanların geleceği için de bizim bir sorumluluğumuz. 3.5 milyon Suriyeli niye bizim ülkemizde? Canlarını kurtarmak için geldiler. Dolayısıyla bizim amacımız, Fırat Kalkanı ile Münbiç-Azez-Cerablus arasını nasıl ki temizlediysek, Afrin'i de terör oluşumlarından temizleyeceğiz. Bir kirli pazarlık içinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir. NATO'da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak  diye düşündüğümüz Amerika'nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar  vermesi lazım. Terör örgütlerini yanına alıp terörle mücadele etmenin, devlet  ciddiyetiyle bağdaşmadığını artık Amerika'nın görmesi gerekiyor. Görürse güzel,  görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz.
 
Hem Afrin'de yaparız hem de diğer bölgelerde terör tehdidini sona erdirmek için atılması gereken adımları kararlılıkla atarız. Herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok.Uluslararası hukukun bize  tanıdığı bütün imkanları sonuna kadar kullanırız."
 
HDP'Lİ BULDAN VE ÖNDER HAKKINDAKİ SORUŞTURMA
 
Savcılık, yapılması gerekeni yapmış. Türkiye'de siyasi faaliyet  gösteren siyasi partinin, her şeyden önce terörle bağını açık bir şekilde  kestiğini milletimize ilan etmesi lazım. Biz bunu bekliyoruz.

HABER ÖNERİLERİ

Kocaoğlu'na büyük şok! Kılıçdaroğlu’nun iki seçeneği var

CHP’li Tellioğlu ‘Belirsizlikten yoruldum’ dedi ve adaylıktan çekildi

Yeni kararname yayımlandı: O hastaneler ile ilgili flaş karar

Yeni kararname yayımlandı: O hastaneler ile ilgili flaş karar

Fahrettin Altun: Terör bataklığını kurutmadan durmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li senatör Graham'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı, o görevlere atama yapıldı!

Aziz Kocaoğlu'ndan adaylık açıklaması

Yerel seçimler 2019 anket sonuçları! Hangi ili kim kazanır?

AK Parti'den Erdoğan'lı paylaşım