Bakkala gidip veresiye defterini satın aldılar

Şırnak'ın Silopi ilçesinde hayırsever işadamları, Osmanlı döneminde uygulanan, 'Zimem' geleneğini uygulayarak, fırın ve bakkallara ait veresiye defterlerini satın alıp, halkın borçlarını bayram öncesi kapattı.

13.06.2018 Çarşamba 16:30
Güncellenme: 13.06.2018 16:40
Ajanslar

Silopi'de, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (MÜSİAD) üye işadamları, Osmanlı döneminde uygulanan, zenginlerin esnaftan veresiye defterini alarak vatandaşların fakir vatandaşların borcunu ödemesi olarak bilinen 'Zimem' geleneğini hayata geçirdi.

Cumhuriyet Mahallesi ve Şehit Harunboy Mahallesi'nde 2 bakkal ve ekmek fırınına giren işadamları, esnafın veresiye defterini alarak yaklaşık 200 kişinin 15 bin lira değerindeki tüm borçlarını kapattı. Bayram öncesi yapılan yardım, hem esnafı, hem de borçlu vatandaşları sevindirdi.

 
Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan bakkal işletmecisi Meryem Geçgel, vatandaşın borcunu kapatan işadamları için hayır duasında bulundu. Bu yardıma şahitlik eden Veysi Ökmen ise, "Allah razı olsun. Bu yaptığınız iyilik, iki tarafı da sevindirmiş oldu. Bir esnaf gerçekten borcunu alamayacak durumdaydı. Onu aldı, rahatladı. Öte yandan, bir de çok fakir olanlar borcunu ödemeyecek durumdaydılar. Bir de onlar bu bayramda rahatladılar. Sabah gelecek borcu olmayınca sevinecek. Allah sizden razı olsun, sizi tebrik ediyorum" dedi.
 


 

HABER ÖNERİLERİ

Bakanlık harekete geçti! Serviste unutulan anaokulu öğrencisi...

Cani anneden şok sözler! Komşusu anlattı herkesin kanı dondu...

Arazide bulduğu fotokapanı evine götürünce mahkemelik oldu

Sevgilisini öldürüp, cesedini otomobille dolaştırdı!

Gerdek gecesi yaşadıklarını anlatan Merve öğretmen kan dondurdu

Boş fabrika binasında kız çocuğuyla çıplak yakalandı

Kimse ne olduğunu anlamadı! TIR sürücüsü bir anda...

'Yasak aşk' şüphesi çıldırttı! Yalan ihbarda bulunup...

Tam 45 santimetre! 'İlk defa bu kadar büyük gördüm'

Ünlü müzisyene şok! 15 yıl hapsi istendi