Bakan Ziya Selçuk'tan yeni ortaöğretim modeli açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim sisteminde yapılacak değişiklerle Türkiye'nin geleceği için çalıştıklarını söyledi. Ders sayılarının azalmasıyla, öğrencilerin belli dersleri derinlemesine öğrenebildiğine dikkat çekti.

26.05.2019 Pazar 14:59
Güncellenme: 26.05.2019 15:11
"Türkiye'nin geleceği için çalışıyoruz"
 
"Ortaöğretimle tek başına bir şeyi değiştirmeyi hedeflemiyoruz. Eğitim sisteminin bütünsel olarak nereye yolculuk ettiğini, öğrencilerimizin gençlerimizin siz bizi neye hazırlıyorsunuz sorusunun cevabına çalışıyoruz. Yani Türkiye’nin geleceğine çalışıyoruz". Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim sisteminde hayata geçirilecek değişikliklerin hedefini bu sözlerle açıkladı.
 
"Az sayıda ders derinlemesine öğrenilecek"
 
Bakan Selçuk, CNN TÜRK'te yayınlanan 5N1K programının yapımcısı Kenan Taş'a verdiği röportajda, "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" olan PISA'nın en başarılı bulduğu ülkelerdeki sistemde ders sayısının 6-7 olduğuna dikkat çekti. "Yani gençler belli sayıda sınırlı dersleri daha derinlemesine alarak, o konuda daha fazla uzmanlaşarak eğitim görüyorlar. Bizim disiplinler üstü dediğimiz şekilde görüyorlar. Öğrencilerimizin hep küçük küçük çukurlar kazması yerine kuyu kazmasını önemseriz. Kuyu kazınca su çıkma ihtimali artıyor" dedi.
 
"Matematiğin zorunlu olma yılı 3'e çıkıyor"
 
Bakan Selçuk, matematiğin zorunlu ders olmaktan çıktığı iddialarını daha önce yalanlamıştı. "Matematik problemi yok, tartışma kültürü sorunumuz var" dedi ve sistemi bir kez daha şu sözlerle anlattı:
 
"Altını tekrar çiziyorum. 9 ve 10'da zorunlu. 11 ve 12'de seçmeli. Biz diyoruz ki matematik çok önemlidir. 9 ve 10 yetmez 11'de de zorunlu olsun. Biz 3'e çıkarıyoruz".
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen alımlarının süreceği mesajını verdi. "Bizim böyle bir norm fazlası öğretmen problemimiz yok. Bizim daha fazla öğretmene ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı. 
 

HABER ÖNERİLERİ

LGS kontenjanları ve yüzdelik dilimleri açıklandı!

Öğretmen atama takvimi belli oldu

MEB, LGS kılavuzunu yayınladı!

Ortaokul ve liseden önce üniversite ile tanıştılar

KPSS sınavına kimler girebilir? Puanlar hangi alımlarda kullanılacak?

2019 Ortaöğretim Başarı Puanı nasıl hesaplanır?

6 zayıfla sınıf geçmek olmayacak

MEB milyonlarca öğrenci için "yaz tatili etkinlik" listesi hazırladı

Çocuklar için İstanbul'daki en iyi yaz okulları

Hayatının hatasını yaptı! Dakikalarca uğraştı, çıkmayınca...