Bakan Pepe kazandı Acaristanbul yıkılacak

Beykoz Belediye Encümeni Danıştay'ın ruhsat iptal kararına dayanarak Acaristanbul villarının yıkımına oy çokluğuyla karar verdi

13.03.2007 Salı 11:37
Güncellenme: 13.03.2007 11:37
AA
Danıştay 6. Dairesi'nin Beykoz Belediyesi'nin Acaristanbul'a verdiği yapı ruhsatının iptaline ilişkin yerel mahkeme kararını onamasının ardından, konu encümen gündemine alınarak görüşülmeye başlandı..

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül başkanlığında, saat 10.00'da başlayan encümen toplantısında Danıştay'ın onama kararı gündeme alındı. Toplantıya, encümene yeni seçilen Mucip Kopuz ile diğer üyeler Mesut Türkeri, Hasan Özmen ile belediyenin Yazı İşleri, Hesap İşleri ve Fen İşleri Müdürleri katıldı.

Toplantının ardından Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül aldıkları kararla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"9 Şubat günü mahkeme ruhsatları iptal etti. Mart'ın ilk haftasında karar elimize ulaştı. Ancak bu aşamada encümen üyemiz Zekai Emeç istifa etti. Encümen eksikliği nedeniyle hukuki sıkıntı yaşanmaması için süratle 5 Mart'ta Meclis toplandı ve yeni bir encümen üyesi seçti. Yeni seçilen üye Mucip Kopuz, dosyayı incelemek için 1 haftalık süre istedi. Süre bugün doldu. Tam kadro toplantımızı yaptık. Acaristanbul ile ilgili 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32'in Maddesi'ne göre yıkım, 42 Maddesine göre para cezası verildi. Karar 4'e karşı 3'le verildi. Şu an yıkım yapılamaz hukuki süreç bitmedi. Bir hafta süre vereceğiz. Onlar da yargıya başvuracak. Yargının verdiği kararın ardından harekete geçeceğiz."

KONUNUN GEÇMİŞİ


Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesinde açtığı davanın 9 Nisan 2006 tarihinde Acaristanbul'daki ruhsatların iptali kararıyla sonuçlanması ve Acarlar İnşaat A.Ş'nin itirazının Danıştay tarafından reddedilmesiyle ilgili süreç devam ediyor.

Beykoz Belediyesi, Danıştayın kararının ardından 18 Aralık 2006 tarihine kadar yaptığı inceleme sonucunda yapı tatil tutanakları tutarak, 4 adedi su basman seviyesinde olan 142 adet yapının ruhsatsız hale geldiğini Acarlar İnşaat A.Ş'ye bildirilmişti.

Yapılan tebligatta, resmi işlemlerin en geç 1 aya kadar tamamlanması, aksi takdirde 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddeleri uyarınca yıkım ve para cezası uygulanmak üzere dosyanın encümene sevk edileceği belirtilmişti.

Yapıların ruhsatlandırılması için verilen sürenin 18 Ocak 2007 tarihinde bitmesi ve bu sürede ruhsatlandırma yapılmaması sonucu Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül 19 Ocak 2007 Cuma günü dosyayı encümene sevk etmişti.

Beykoz Belediyesi binasında olağan toplantısını yapan 7 üyeli encümen, toplantıda 7 gün süreyle dosyayla ilgili tüm işlem ve evrakların gözden geçirilerek incelenmesine ve kararın bir hafta sonraki toplantıda açıklanmasına karar vermişti.

30 Ocak 2007 günü toplanan encümen, Acaristanbul ruhsatlarının iptaline ilişkin Danıştay'a yapılan temyiz başvurusuna ilişkin nihai kararın beklenmesine ve bu karar gelinceye kadar da dosyanın İmar Müdürlüğüne iadesine karar vermişti.


Ancak, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe encümenin kararına itiraz etmişti.

Son olarak, Danıştay 6. Dairesi'nin onama kararı, 28 Şubat 2007 tarihinde belediyeye ulaşmıştı.

Beykoz Belediyesi'nin 6 Mart tarihli encümen toplantısında, daha önce istifa eden encümen üyesi Zekai Emeç'in yerine seçilen Mucip Kopuz'un, dosyayı inceleme talebi üzerine konunun görüşülmesi bugünkü toplantıya ertelenmişti.


HABER ÖNERİLERİ

Burçlara göre yatak sırları

Hint astrolojisi nedir, nasıl hesaplanır?

Astrolojinin İslamda yeri var mı?

Merkür para evinizde

Yükselen burç nasıl bulunur?

Burcunuza göre öpüşme tarzınız

Hangi burç sekste daha iyi?

2017'de Aslan burcunu neler bekliyor

2017'de Başak burcunu neler bekliyor