Bakan Pekcan: Yüzde 800 artış tespit ettik!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 ildeki hallerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışları tespit ettiklerini belirterek, "İlk verilere göre, fahiş fiyat uygulayan 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık." ifadesini kullandı.

10.02.2019 Pazar 10:35
Güncellenme: 10.02.2019 11:38
AA
Pekcan, yazılı açıklamasında, 6 Şubat itibarıyla yapılan denetimlerin  sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.
 
Denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığına  işaret eden Pekcan, Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile il ticaret müdürlükleri  koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında müstahsil makbuzu ve  alım-satım faturalarındaki fiyat ve miktar bilgileri temel alınarak incelemeler  yapıldığını bildirdi.
 
Pekcan, operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan "vurgun"un  ortaya çıkarıldığının altını çizerek, ilk belirlemelere göre, "ürün tedarikinde  yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan  dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldığının belirlendiğini vurguladı. Ürün  tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleriyle gerçeğe aykırı fiyat beyanlarının  ürün fiyatı oluşumunda aşırı artışlara neden olduğuna dikkati çeken Pekcan, ürün  künyelerinde yer alan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı olduğu yönünde bulguların  da tespit edildiği bilgisini paylaştı.
 
Pekcan, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana'daki belediye  toptancı halleri nezdinde, Ticaret Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilen  denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan  oranlarda fahiş fiyat artışlarının bulunduğunun belirlendiğine işaret etti.
 
Fahiş fiyat uygulamak suretiyle vatandaşların mağduriyetine neden  olan, mevzuata aykırılık teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 firma hakkında 2  milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlıkça idari işlem  başlattıklarını belirten Pekcan, denetimler neticesinde Hal Kayıt Sistemi'ne  bildirim yapılmadan kayıt dışı ürün satışı gerçekleştiren, ürünlerin künye  bilgileriyle satış faturalarındaki bilgilerinde yanıltıcı bilgilere yer veren 76  firma hakkında da yaklaşık 810 bin lira cezai işlem tesis edildiğini bildirdi.
 
Pekcan, il ticaret müdürlükleri tarafından perakende olarak sebze ve  meyve ticareti yapan iş yerlerinde yapılan denetimlerde de toptancı hallerinde  faaliyet gösteren bazı firmaların düzenledikleri faturalarda, ürünlerin satış  fiyatlarını gerçek satış fiyatlarının altında gösterdiğinin belirlendiğine  dikkati çekerek, bu kapsamda 8 işletmeye işlem tesis edildiğini aktardı.
 
"Denetimlerimizin etkisi şimdiden görülmeye başlandı"
 
Ticaret Bakanlığınca arz-talep dengesiyle uyuşmayan, girdi maliyeti ve  döviz kuru yükselişlerinden kaynaklanmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla  saha denetimlerinin genişletilerek devam edeceğini vurgulayan Pekcan, şunları  kaydetti:
 
"Denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat  artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını tespit ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm  kurum ve kuruluşlarla birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden  fiyatlarda görülmeye başlandı. 6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı  müfettişleriyle 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan  sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45'lere varan oranlarda  düşüşler görülmeye başlandı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz  Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir."
 

HABER ÖNERİLERİ

5 milyon TL'lik vurgun! Aralarında Öğretmenler de var

Sakarya'da 58 asker erken terhis oldu

'Eşim balık-ayrandan zehirlenip öldü' dedi, gerçek 5 yıl sonra ortaya çıktı!

O görüntüler şoke etmişti... İkisi de yakalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump'tan yaptırım olacağı izlenimi almadım

Meteoroloji'den Marmara için flaş uyarı!

Şehit Eren Bülbül'ün adı ilk yerli ve milli SİHA'sına verildi

THY'nin rüya uçağının adı belli oldu!

Ünlü doktor hayatını kaybetti

FETÖ’den yargılanan eski Yargıtay üyesine hapis cezası