Bakan Çavuşoğlu: S-400 füze sistemleri NATO ile uyumlu olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin satın aldığı füzelerle ilgili "Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi NATO ile uyum içinde olabilir, bu konuda bir çalışma grubu oluşturulmasına ihtiyaç var" dedi.

23.01.2020 Perşembe 14:06
Güncellenme: 23.01.2020 15:00
AA
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,AA muhabirine, İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen  50'nci Dünya Ekonomik Forumu (WEF)  kapsamındaki temaslarına ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.  Zirve boyunca pek çok panel ve açık oturuma katılan Çavuşoğlu,  muhataplarının, Türkiye'nin, Suriye ve Libya'da ateşkes için sarf ettiği  çabaların farkında olduklarını söyledi.
 
Çavuşoğlu, Suriye Anayasa Komitesinin Türkiye, Rusya ve İran'ın  katkılarıyla kurulduğuna işaret ederek, "Diğer ülkelerin çabalarını yok  saymıyoruz ama daha görünür olabilirlerdi." ifadesini kullandı.
 
Yoğun geçen Davos programında iki günde 15 ikili görüşme yaptığı  bilgisini paylaşan Çavuşoğlu, bugün de yoğun temaslarına devam edeceğini  vurguladı. Çavuşoğlu, iki günde toplam 10 açık oturum ve panele konuşmacı olarak  katıldığını belirterek, "Davos (Zirvesi) şu ana kadar gerçekten çok verimli  geçti. Dün akşam Katar'ın ev sahipliğinde bir etkinliğe katıldık. İkili  görüşmelerin dışında burada birçok insanla görüşüyoruz, dostlarımızla ve diğer  katılımcılarla karşılaşıyoruz. Ama Türkiye'ye karşı gerçekten büyük bir ilgi var,  özellikle iş ve finans dünyasından büyük bir ilgi var." diye konuştu.
 
WEF'e katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ticaret  Bakanı Ruhsar Pekcan'a da yoğun ilginin olduğunu gözlemlediğini söyleyen  Çavuşoğu, "Bunu Türkiye ekonomisinin son zamanlardaki katettiği mesafe,  ekonomideki rakamların hep pozitife gitmesi ve bunun da dışarıdan çok iyi takip  edilmesinin bir neticesi olarak gördük." değerlendirmesinde bulundu.
 
Çavuşoğu, WEF'e ilk kez katıldığını anımsatarak, Davos'ta ilk kez  açılan Türk Evi'nin de adeta yabancı yatırımcıların merkezi haline geldiğine  dikkati çekti. Bakan Çavuşoğlu, "Bu sene Davos'ta Türkiye'nin gerçekten çok  konuşulduğunu, çok dikkatle izlendiğini ve de ilgi gösterildiğini gördük." dedi.
 
 "Hafter'e baskı yapın" çağrısı
 
 Davos'ta, İdlib'de özellikle sivillerin yerinden edilmesi ve Beşşar  Esed rejiminin sivillere yönelik saldırıları nedeniyle herkesin endişeli olduğunu  gördüğünü belirten Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi  Geir O. Pedersen'in İdlib'de son bir yılda yaklaşık bin 500 sivilin öldürüldüğü  bilgisini paylaştığını söyledi. Çavuşoğlu, son iki ayda 400 bin olmak üzere, toplam yerinden edilen  sivillerin sayısının da 700 bine ulaştığını kaydetti. Libya'da tek çözümün, siyasi çözüm olduğunun altını çizen Çavuşoğlu,  muhataplarına Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı milislerin lideri Halife  Hafter'e baskı kurularak ateşkesi bozmaması gerektiğini ilettiğini, bunun  ardından daha kapsayıcı bir sürece geçebileceklerini anlattığını dile getirdi.
 
Pedersen, Moskova, Şam ve Ankara'ya ziyaretler gerçekleştirecek
 
 Çavuşoğlu, Esed rejiminin uzlaşmaz tavrı nedeniyle ikinci turu  başarısızlıkla sona eren Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının yeniden  başlamasına ilişkin görüşlerini de açıklayarak, "Pedersen de çaba sarf ediyor.  Biz de hem İstanbul hem de Berlin'de Ruslardan rica ettik. Artık rejimin bu  siyasi sürecin önünü tıkamaması gerekiyor." dedi. İkinci turun başarısızlığının, rejimin masaya anayasa konularıyla  alakası bulunmayan siyasi ön şartlarla gelmesinin sebep olduğuna vurgu yapan  Çavuşoğlu, "Örneğin, anayasayı görüştüğü muhalefeti ve onların temsilcilerini  terör örgütü olarak ilan etmeyi teklif etti. Bu 'ben siyasi çözüm istemiyorum,  askeri çözüm istiyorum' demektir. Yine muhalefet burada da olgun bir tutum  sergiledi." ifadelerini kullandı. Anayasa Komitesindeki tıkanıklığın açılması için gerek Türkiye'nin  gerekse de Pedersen'in çaba sarf ettiğini anlatan Çavuşoğlu, Pedersen'in bu  kapsamda, Moskova, Şam ve Ankara'ya ziyaretler gerçekleştireceğini bildirdi.
 

HABER ÖNERİLERİ

'Abdullah Gül, İYİ Parti'den istifa edenleri Babacan'ın partisinde toplayacak'

AK Parti, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışma başlattı

Sinirlioğlu BMGK’da sert çıktı: O benim muhatabım değil

'Abdullah Gül neden böyle oldu?'

Milyonları ilgilendiren düzenleme Meclis'e sunuldu...

5 belediye başkanı AK Parti'ye katıldı

Ankara kulislerinde İYİ Parti'den istifalar konuşuluyor!

2023'te İngilizlere verilecek

Irkçı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama!

İdlib harekatı! TSK, yeni mevziler hazırlıyor...