Bakan Çavuşoğlu Kazakistan'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için gittiği Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edildi.

24.05.2019 Cuma 16:07
Güncellenme: 24.05.2019 16:09
AA
 Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tokayev, Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmesinde, Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dostluk, karşılıklı anlayış ve iş birliği ruhu içinde geliştiğini belirtti.

Tokayev, "Derin tarihi köklere sahip çok yakın ilişkilerimiz var. Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ilişkilerimizin güçlenmesine önemli katkı sağladı." ifadelerini kullandı.

Kazakistan ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 2 milyar dolar civarında olduğunu dile getiren Tokayev, Kazakistan piyasasında çok sayıda Türk firmasının başarıyla faaliyet yürüttüğünü söyledi.

Tokayev, çok taraflı örgütler çerçevesindeki etkileşim olmak üzere uluslararası gündem konularında ortak görüşleri paylaştıklarını sözlerine ekledi.

Bakan Çavuşoğlu da iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın yapıcı özelliğine dikkati çekerek, Tokayev'e görüşmeden dolayı teşekkür etti.

Nazarbayev ile görüşme
 
Bakan Çavuşoğlu, Kazakistan temasları çerçevesinde kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile de görüştü.

Kurucu Cumhurbaşkanı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre Nazarbayev, görüşmede yaptığı konuşmada, iki kardeş ülke arasındaki iş birliğinin korunması ve daha da güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Nazarbayev, "Bağımsızlığın ilk günlerinden itibaren Türkiye bizi destekledi. Ülkelerimiz ve halklarımız birbirine çok yakın. Ülkelerimiz arasında vizesiz rejim uyguladık. Kazakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler yıldan yıla güçleniyor. Bu yönün devam edeceğinden eminim." ifadelerini kullandı.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) çerçevesinde ülkeler arası ilişkilerin gelişmesi gerektiğinin altını çizen Nazarbayev, şunları kaydetti: "Türk Konseyi, Türk halkları arasındaki bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştu. Bu çalışmayı devam ettirmek gerek. Ben buna kapsamlı destek vereceğim." Bakan Çavuşoğlu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına Nazarbayev'i yakın zamanda Türkiye'ye davet etti.

HABER ÖNERİLERİ

Ünlü şarkıcı yolda buldu, köpek sanıp eve götürünce tutuklandı!

Seyir halinde uyudu, diğer sürücüler uyandırmaya çalıştı

Nijerya'da silahlı saldırı: 35 ölü

Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktasına saldırı

Yeni Zelanda’da 7,4 büyüklüğünde deprem

Irak'ın en büyük askeri hava üssüne saldırı!

Suudi Arabistan'dan skandal açıklama!

Dışişleri Bakanlığı: Reddediyoruz!

Güney Amerika ülkelerinin büyük bölümünde elektrik kesintisi

Trump, 'rakiple ilgili itibarsızlaştırıcı bilgiyi kullanırım' sözlerinden geri adım attı