Bakan Ağbal: Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nu birleştireceğiz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nu birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi Türkiye'yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclise getireceğiz." dedi.

12.08.2017 Cumartesi 00:07
Güncellenme: 12.08.2017 00:10
AA
Bakan Ağbal, Ahlat, Adilcevaz ve Tatvan ilçe ziyaretlerinin ardından,  Bitlis Eren Üniversitesi Yahya Eren Konukevi'nde düzenlenen programda, Bitlis  Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) üyeleri, iş çevreleri ve sivil toplum kuruluşu  temsilcileriyle bir araya geldi.
 
Ağbal, burada yaptığı konuşmada, Anadolu coğrafyasında bin yıllık  medeniyetin beşiğindeki insanların kendilerini gönülden karşılayarak bağrına  bastığını söyledi.
 
Gün içinde yaptıkları ziyaretlerde gündeme gelen konularda ellerinden  gelen desteği vereceklerini dile getiren Bakan Ağbal, Bitlis'in gelişmesi,  ilerlemesi ve hak ettiği yere gelmesi için çaba göstereceklerini ifade etti.
 
"Darbe girişimine rağmen ekonomide çarklar dönüyor"
 
Bakan Ağbal, geçen yıl ülke olarak büyük bir darbe girişimiyle karşı  karşıya kalındığını anımsatarak, alçak darbe girişimi sonrasında ekonominin kısa  süreli sekteye uğradığını söyledi.
 
Ekonominin 15 Temmuz öncesinden daha iyi bir duruma doğru gittiğini  anlatan Ağbal, şöyle devam etti:
 
 "İlk andan itibaren ekonomide aldığımız tedbirlerle çok önemli  mesafeler katettik. Bugün bir yıl öncesine göre bakıyorum, ekonomimiz gayet iyi  gidiyor. Üretim, yatırım, ihracat ve tüketim tarafında açıklanan rakamlar  ekonominin 15 Temmuz öncesi dönemden bile daha iyi duruma gittiğini gösteriyor.  Bu hepimizi sevindiriyor. 2010 ile 2016 arasında Türkiye ekonomisi yıllık  ortalama yüzde 6,7 büyüdü. Global krizden sonra ilk yıllar belki daha fazla ama  büyük bir büyüme performansı yakaladık. Darbe girişiminin bütün etkilerine rağmen  dışarıdaki jeopolitik bütün sıkıntılara rağmen şu anda 2017'de de yüksek büyüme  oranını yakalayacağımızı söyleyebilirim. Arka arkaya açıklanan rakamlar,  ekonomide üretimin çarklarının döndüğünü, ihracatın son derece iyi gittiğini  gösteriyor. Birinci çeyrekte yüzde 5 büyüdük, ikinci çeyrekte yüzde 5'ten daha  fazla büyüyeceğiz. Üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekten daha fazla büyüyeceğiz.  Burada yüzde 5-6 aralığında bir büyümeyi Türkiye ekonomisi için söyleyebiliriz.  Bunu söylememize imkan veren birçok ekonomik göstergeyi görüyoruz. Bu hepimizi  sevindiriyor."
 
15 Temmuz sonrasında olumsuz bir havanın oluştuğunu, hükümet olarak  büyük inisiyatifler aldıklarını ifade eden Bakan Ağbal, bütçe açığının bir miktar  yukarı çıktığını ancak Kredi Garanti Fonu, KOSGEB destekleri ve vergi  indirimlerinin ekonomide moralleri yükselttiğini belirtti.
 
Ağbal, ziyaret ettiği illerde yatırımcılarla görüştüğünü ve  piyasalarla ilgili olumlu dönüşler aldığını dile getirerek, bunların Türkiye'nin  yarınları için olumlu haberler olduğunu vurguladı.
 
"Vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören bir düzenleme yapacağız"
 
Hükümet olarak, önümüzdeki günlerde ekonomiyle ilgili arka arkaya  önemli yasal düzenlemeleri kamuoyuna açıklayacaklarını belirten Ağbal, şunları  söyledi:
 
"Başbakanımız ifade etti, ağustos ayı tatil ayı ama eylülden itibaren  hükümetin en öncelikli gündemini ekonomi oluşturacak. Şu anda Ekonomi  Koordinasyon Kurulunda yapısal reform niteliğinde birçok konuyu konuşuyoruz.  Bunları tamamladıktan sonra Meclisin açılmasıyla çok kapsamlı yasal düzenlemeleri  Meclise getireceğiz. Birkaç konuyla ilgili yasal çalışmalarımız var. Bunlardan en  önemlisi Gelir Vergisi Kanunu. Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu'nu  birleştireceğiz, tek bir kanun yapacağız ama yatırımın, üretimin, istihdamın ve  ihracatın önünü açan, vergi yükünde eşitliği, adaleti öngören, en önemlisi  Türkiye'yi daha rekabetçi yapan bir düzenlemeyi Meclise getireceğiz. Katma Değer  Vergisi Reformu da çok önemli. Katma Değer Vergisi Kanunu birçok ülkede  uygulanıyor ve farklı şekillerde. Türkiye'deki Katma Değer Vergisi Kanunu sistemi  işletmeler üzerinde önemli yükler oluşturuyor. Burada reform yapacağız. Bir iki  ay içinde onu da tamamlayarak kamuoyunun gündemine getireceğiz. Üretimle ilgili  yeni çalışmalar yapılıyor. Önemli düzenlemeleri paylaşacağız."
 
"Gençlerimiz iş ve aş istiyor"
 
Türkiye'de 2019'a giden bir sürecin yaşandığına işaret eden Bakan  Ağbal, şu anda hükümetin gündeminde bir seçim olmadığını, güçlü bir hükümet görev  yaptığı için ekonomiye odaklanmaları gerektiğini belirtti.
 
 "Ülkenin yüzde 5-6'dan düşük bir büyümeye tahammülü yok. Gençlerimiz  iş ve aş istiyor. Bu nedenle daha büyük büyüme oranlarını yakalamamız lazım."  diyen Ağbal, daha yüksek büyüme oranları için reformlar yapılması gerektiğini  aktardı.
 
Bütün kentlerde üniversiteler kurduklarını, akademisyenler istihdam  ettiklerini anlatan Ağbal, binalarla ya da sadece öğretim üyeleriyle Türkiye'nin  ihtiyacı olan büyüme rakamlarını yakalamanın mümkün olmadığını, teknolojiye,  inovasyona daha fazla yatırım yapılarak bunun sağlanabileceğini söyledi.
 
Türkiye'de şu anda AR-GE'ye milli gelirin yüzde 1'i oranında kaynak  ayrıldığına, rekabet edilen ülkelerde ise bunun yüzde 3 seviyesinde olduğuna  dikkati çeken Ağbal, 2023'e giden yolda AR-GE'ye, bilimsel araştırmalara,  girişimciliğe daha çok kaynak ayıracaklarını, yatırımların önünü açacaklarını  kaydetti.
 
"Eğitimde kaliteye yatırım yapmamız lazım"
 
Bakan Ağbal, ekonomide yakalanan ivmenin sürdürülmesi gerektiğini  vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Eğitime erişim noktasında olağanüstü başarı yakaladık. Şimdi eğitimde  kaliteye yatırım yapmamız lazım. Çok daha nitelikli bir içerik oluşturmak ve  gençlerimizi, çocuklarımızı dijital ekonominin gerektirdiği zihniyete  hazırlamakla mükellefiz. Bugün yapay zekayı konuşuyoruz. 1980'li yıllarda kimin  cep telefonu vardı. 30 yılda cep telefonu hayatımızın önemli meşgalesi oldu. 30  yıl sonra robota dayalı üretimin hayatımızın içine ne kadar girdiğini göreceğiz.  Bilgi işlem teknolojilerinde son yıllarda yakalanan ivme çok çarpıcı. Bundan 10  yıl sonra belki de hiç yan yana gelmeden üretimlerin birkaç ülkede aynı  yapıldığına şahit olacağız. Yaşam, eğitim kültürümüz değişecek. Buna hazırlıklı  olmamız lazım. Önümüzdeki rekabet çok daha yıpratıcı, sıkıntılı. Gençlerimize  daha çok yatırım yapacağız. Bu sayede Türkiye yüksek büyüme oranlarını  sürdürülebilir şekilde devam ettirecek ve refah artacak. 17 yıl öncesiyle  kıyaslandığında çok büyük mesafeler katettik ama daha çok mesafe katetmemiz  gerekiyor."
 
Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu da ülkenin her köşesindeki ilim ve irfan  meclislerine katkılar sunan BETAV'ın çalışmalarıyla gurur duyduklarını  belirterek, "Bugün 600'ün üzerinde öğrencimize burs vererek onur duyacağımız bir  görevi ifa ediyorlar. Bu ülkemiz açısından da çok önemli. Vatan sevgisinin  imandan olduğu şiarıyla hareket ederek kendi yavrularına verilen katkı en güzel  hizmetlerin başında geliyor." dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz de seçildikleri günden  bu yana kente hizmet etme çabası içinde olduklarını belirterek, eğitimin  gelişmesine katkı sunan BETAV üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
 
BETAV Başkanı Ahmet Eren, "Vakfımız ilk günden bu yana herhangi bir  siyasi görüşe, ideolojiye prim vermemiştir. BETAV'ın dar kapsamlı bir amacı  vardır, o da Bitlisli yükseköğretim öğrencilerine yardım etmek ve kentin  eğitimine katkı sunmaktır. Şu ana kadar 3 bin öğrenciye yardımda bulunmuştur."  diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

İş dünyasının acı kaybı

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak'tan ekonomistlerle sürpriz görüşme

Tüketici güven endeksi yüzde 4 arttı

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

2. el pazara yoğun ilgi

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama

Kredi kartı kullananlar için çok önemli uyarı