Ayşe Brav

tüm yazıları
e-posta gönder

80’ler etkisi

25.08.2018 Cumartesi

Büyük omuzlar, vatkalar, fırfırlar, karpuz kollar, büyük mücevherler kısacası her şeyin büyüğü ve abartısı.Moda dünyasına çok büyük etkisi olan 80’ler, bu sezonun koleksiyonlarında yeniden karşımıza çıktı. 

Görünen o ki 80’ler trendleri modern yorumlarla günümüz modasına hakim olmaya başladı. Eğer bu dönemin nüanslarına aşina değilseniz hatırlamanıza emin olduğum göze çarpan stilleri şöyle sayabilirim büyük omuzlar, beyaz kotlar, fırfırlar, vatkalar, karpuz kollar, büyük mücevherler kısacası her şeyin büyüğü ve abartısı.. 80’ler modasının anlamı kesinlikle güçlü bir imaj verecek şekilde giyinmek ve tabi ki Punk’lardı. 
 
 
Moda dünyasında çok önemli etkisi olan 80lerin, stilleriyle hala bugünün modasını etkileyen ünlü isimleri arasında en önemlileri Madonna, Tina Turner ve Cher diyebiliriz. işte hem podyuma hem sokaklara geri dönüş yapan 80 trendlerinin bazıları
 
Velur
 
En çok Juicy Couture markası ile ilişkilendirilen kadife, 80’li dönemlerde daha çok kazak ve eşofman takımlarla her yerimizi sarmıştı. Kadifemsi, esnek kumaş velur Juicy Couture’un Şubat ayında Londra Moda Haftası’nda koleksiyonunu podyuma sunmasıyla önemli bir geri dönüş yapacağının sinyallerini vermiş oldu.
 
Patchwork denim
 
Patchwork denim modası 70’lerde başlamış 80’ler boyunca trend olmaya devam etti. Bu trendin geri dönüşünün dikkat çekici örneği 2017’de Stockholm Moda Haftası’nda Valerie’nin koleksiyonu oldu.
 
Lame
 
1980’lerde balo modasını düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk şey kuşkusuz parlak lame elbiseler olacaktır. 
 
Düşük omuz
 
Bu omuz tarzı bugün o kadar hit ki her giyim mağazasında ister bluz ister elbise bu tarzı bulabiliriz, ancak eskiden 80’lerin Flashdance, Heathers, Pretty in Pink ve Ghostbusters gibi klasiklerinde yaygındı. Whitney Houston ve Madonna da bu dönemde stilin hayranıydı. Bu sezon ise en güzel örneklerinden biri Eylül 2017’de Zimmermann’ın sunduğu koleksiyonun parçası olan asimetrik düşük omuz çiçek desenli bluz ve eteği.
 
Yüksek bel jeans
 
Biz günümüzde onları “anne kotu” olarak tanıyoruz, yüksel bel, bolca kotlar sokaklarda da görebilceğimiz gibi bir süredir trend patlaması yaşıyor. Kısacası hoşçakal, sıska, düşük kot pantolon!
 
Saç bandı
 
Saç bantları (özellikle krepe saçlar ile giyildiğinde) 80’lerin vazgeçilmez bir parçasıydı. Steven Tyler ve Madonna gibi startarlar bu trendle özdeşleşen bazı ünlülerden. Dönemin trend ikonu Hailey Baldwin, Milano’daki Eylül 2017’deki AMF Gala’da bu trendi modernize ederek düz saçlarla kullandı.
 
Takılarda aşırılık
 
Kristal görünümlü yapay elmas büyük küpeler, özellikle de klipsli, kolyeler ve bilezikler aşırı görünüşleri yüzünden 80’lerde çok popülerdi, bu aksesuarlar cesur renkli göz farıyla ve kalın permalarla mükemmel bir uyum sağladılar. Tom Ford’un Şubat’ta sunduğu podyum şovunda Kaia Gerber’de görülen aşırı gümüş takılarla 80’ler dönemine ayna tuttu.
 
Fırfırlar
 
80’lerdeki bir trend olması gerçeği, o zamanların balo modasını bir kez daha düşündüğümüzde hiç şaşırtıcı değil. Günümüzde, Tory Burch’un Şubat’taki koleksiyonunda bu stil maxi elbiselerde görüldüğü gibi daha rafine ve modern bir şekilde yorumladı.
 
Asit yıkama denim
 
80’lerin en cool stillerinden biri de rock’n roll kültürünü yansıtan asit yıkama denim parçalar. Günümüzde bu trendi Ralph Lauren podyumunda görebiliriz. ağartılmış bir kot ceket ve ceketle eşleşen bir kot pantolon.
 
Hayvan baskı
 
On yıl boyunca tüm desenler vahşi, gürültülü baskılardı, dolayısıyla leoparların, çitaların ve zebraların lekeleri ve çizgileri her yerdeydi. Hayvan baskıları  Tom Ford ve 
Max Mara gibi çeşitli Sonbahar /Kış 2018 koleksiyonlarında ciddi bir geri dönüş yaptı.
 
Vatkalar
 
Vatkalar belki de 80’lerle en çok eşanlamlı moda trendidir ve tasarımcılar son zamanlarda bu trendi daha modern hale getirerek geniş omuz siluetini geri getirdiler. Ekstra dolgu, omuzlarınızı abartır ama Mart ayında Louis Vuitton koleksiyonundaki blazerlerde görüldüğü gibi, hala şık görünebilir.
 
File

 

80’lerin eğlenceli gecelerinde insanları file bluzların altına sütyen ve tişört giydiklerini hatırlarsınız. Özellikle Madonna o dönem bu trendin öncülerindendi. işte bu stil günümüzde özellikle sokak ve festival modası kıyafetlerini fazlasıyla etkilemeye başladı. 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Doğal güzellik cilt temizliği ile başlar

08.09.2018

Renkli sonbahar

25.08.2018

80’ler etkisi

18.08.2018

Sonbaharın 8 etkili parçası

11.08.2018

Havuzbaşı şıklığı

04.08.2018

İster romantik ister vahşi

28.07.2018

Yazın ışıltısı bitmesin

21.07.2018

Sevimli cruise modası kıyafetler

14.07.2018

Zamansız klasik puantiye

07.07.2018

Enerji veren renk sarı ve tonları
daha fazlası...