Ayşe Brav

tüm yazıları
e-posta gönder

Modada gökkuşağı etkisi

16.06.2018 Cumartesi
Son dönemde podyum rengarenk. Ünlü tasarımcılar artık tek bir renk üzerine vurgu yapmak yerine her rengi kreasyonlarında kullanıyorlar. Yıl boyunca renkli kıyafetlerle şıklığı yakalama ve ön plana çıkma vakti.
 
Gibert Baker, San Francisco’da 70’li yıllarda kumaşları keserek, renklendirerek, dikerek bir rengarenk bir tarz ortaya çıkardı. Bunun için de Amerikan bayrağından ve gökkuşağının güzelliğinden ilham almıştı. San Fransisco’lu sanatçının tasarladığı bayrak ise günümüzde moda tasarımcıların da ilhamı oldu. Bayrak, sekiz renkten oluşuyordu. Pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit ve menekşe. Bu renkler sırasıyla şu değerleri temsil ediyordu: cinsiyet, hayat, sağlık, güneş, doğa, sanat, ahenk ve ruh. Ortaya çıkan mesaj politikacı Harvey Milk’in “Dolaptan çık ve görünür ol. Kim olursan ol bu onuru taşı” sözünü kampanyasına katmasına yardımcı oldu.  
 
Her şey rengarenk
 
Güçlü tasarımın sonuçları 2018’de de ortadaydı. 2015’te MOMA (Museum of Modern Art)’daki konuşmasında Baker, bayrak tasarımını yüzlerden, köpek maması kabına kadar birçok moda tasarımında görmek istediğini belirtti. 2018 ilbahar/yaz ve sonbahar/kış sezonlarında Baker’ın hayalleri gerçek oldu ve podyumlar gökkuşağı rengine, hatta daha da parlak renklere ev sahipliği yapmaya başladı. 
 
Ekoselerde hayat buldu 
 
Şubat ayında Cara Delevingne, Burberry defilesinde gökkuşağı desenli yere kadar bir pelerin giydi, Christopher Bailey bu tasarımını ünlü top modelin gururla giymesine neden oldu. Bailey, Baker’ın dilediği gibi ünlü markanın ekoselerini gökkuşağı ile buluşturdu. Missoni markası da 2018 ilkbahar-yaz kreasyonunda ipek gökkuşağı renkleri taşıyan elbisesini gün yüzüne çıkardı. Kendall Jenner markanın kampanya çekimleri için bu elbiseyi giyip Harley Weir’ın objektifine poz verdi. 
 
Tek parça etkisi
 
Gökkuşağı dalgasından nasibini alan bir başka marka Dolce&Gabbana oldu. Tasarımda hem gökkuşağı renklerini hem de frak esintisini kullandı. 2018 sonbahar kış sezonu için Versace’nin mini bir elbise, Marco de Vincenzo bir kaban ile destek verdi. Versace’nin elbisesini Gigi Hadid’in tanıtması da dikkat çekti. Ashish markası da yeni sezonunda tek parça elbiselerinde gökkuşağını sevdi. Gökkuşağı renkleri böylece podyumlarda yüksek sesle var olmaya başladı. Gucci bu harekete devam ediyor. 
 
Parlak ve uyumlu
 
Sokaklarda bu yaz oldukça fazla gökkuşağına rastlayacaksınız gibi… Öyle ki sadece podyumda da kalmadı telefon kaplarından, ev modasına kadar da renk artışı yükselmekte. Versace için gökkuşağının anlamını Donatella Versace şöyle anlatıyor: “Kapsayıcılık ve çeşitliliği benimsemek lazım. Bu renkler aynı zamanda da sizin cildinizi çok daha parlak gösterebiliyor.” Tasarımcılar siyah gibi gökkuşağı renklerin de neredeyse her şey ile uyumlu olduğunun da altını çiziyor. Birçok moda editörü de bu renk akımının 2020’ye kadar hakimiyetini süreceğini belirtiyor. Böylelikle podyumların sıkıcı bir havadan da arındığının altını çiziyorlar. 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Doğal güzellik cilt temizliği ile başlar

08.09.2018

Renkli sonbahar

25.08.2018

80’ler etkisi

18.08.2018

Sonbaharın 8 etkili parçası

11.08.2018

Havuzbaşı şıklığı

04.08.2018

İster romantik ister vahşi

28.07.2018

Yazın ışıltısı bitmesin

21.07.2018

Sevimli cruise modası kıyafetler

14.07.2018

Zamansız klasik puantiye

07.07.2018

Enerji veren renk sarı ve tonları
daha fazlası...