Ayşe Brav

tüm yazıları
e-posta gönder

Londra Moda Haftası’nın gözdesi fırfırlar ve parlak renkler

23.09.2017 Cumartesi

Londra Moda Haftası’nda ünlü moda evleri yeni sezonda mağazalarda neler bulabileceğimizin sinyallerini verdi. 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda parlak renkler, fırfırlı elbiseler, deriler ve metal aksesuarlar öne çıkacak. 

Fırfırların geri dönüşü
 
Geçen  bahar koleksiyonlarında neredeyse bütün modacıların tercih ettiği fırfırlar bu sezon da Simone Rocha, Ryan Lo ve Preen by Thornton Bregazzi’nin vazgeçilmezlerinden oldu. Tabi pastel renkli elbiselerde ağırlıklı olarak kullanıldığı da görüldü.  
 
Parlak sarı favori
 
Siyah, lacivert, beyaz ve grinin ardından gelecek baharın vazgeçilmezi parlak sarı tonları olacak. Güneş sarısı, şerbet sarısı, hardal rengi ve 50’lerin limon rengi elbiseleri geri dönüyor. Ports 1961, Molly Goddart ve Mary Katrantzou elbiseden cekete, trikodan gömleğe hemen her sarı tonunu koleksiyonlarına ekleyerek sarıya dikkat çekti.
 
Kürke hayır
 
Londra Moda Haftası’nda Burberry defilesi öncesi ciddi bir kürke hayır protestosu yapıldı. Kate Moss, Jourdan Dunn, Naomi Campbell hatta Serenay Sarıkaya’lı defile öncesindeki büyük protestoya polisler ve güvenlik görevlileri müdahele etti. Hâlbuki İngiliz Moda Birliği’nin uyarısıyla gerçek kürk kullanılmaması gerektiği moda evlerine iletilmiş ve marka da hiçbir gerçek kürke koleksiyonunda yer vermemişti.
 
Küçük gözlükler

 

90’ların minicik gözlükleri bu yaz geri dönmüştü. Belli ki Selena Gomez, Bella Hadid, Kendall Jenner gibi ünlü isimlerin bu yaz sıklıkla kullandığı gözlükler 2018 ilkbahar-yaz sezonunda zirve yapıyor. Surpiya Lee ve Anya Hindmarch defilelerinde de kombinlerini tamamlamak için bu süper mini gözlükleri kullandı. 
 
Londra Moda Haftası’nın en iyi 8 defilesi
 
Burberry
 
Burberry moda haftasında gövde gösterisi yaptı. Dürüst ve samimi olarak nitelendirilen koleksiyonda pileler, işçilik ön plandaydı.
 
Marques’ Almeida
 
Güçlü kadınlardan ilhamını alan tasarımcı Joan of Arc’ın güçlü siluetini günümüze uyarladı. Kot ceketlerde zırha benzeyen aksesuarlar, metalik öğeler, pembe fırfırlar ön plandaydı. 
 
Simone Rocha
 
Rocha’nın müşterileri ve marka arasındaki gelişmiş iletişim yeni sezon koleksiyonuna da yansıdı. Bebeksi kıyafetleri yetişkinlere uyarlayan Rocha lolita modasını yeniden gündeme taşıyor. 
 
Cristopher Kane
 
1940’lar ile 1970’lere gönderme yapan Christopher Kane büyük bir çamaşırhaneye çevirdiği koleksiyonunda mandalları da aksesuar olarak kullandı. Hatta çöp torbası görünümlü elbiseye bile imza attı. Kırmızı, pembe ve sarılar gibi canlı renkleri tercih eden tasarımcı metallik, deri ve lateks unsurlara da koleksiyonunda yer verdi.
 
Erdem
 
Kanada doğumlu tasarımcı Erdem Moralıoğlu, yere değen uzun elbiseleriyle geçmişin görkemini yeniden tasarımlarına taşıdı. Eldivenler, büyük aksesuarlar, fiyonklar; koyu yeşil, uçuk pembe ve uçuk sarı kullandığı koleksiyonundaki işçilikle Erdem beğeni topladı.
 
JW Anderson
 
Sofistike merakıyla tanınan marka bu sene yatay çizgilerin ve ekoselerin ön planda olacağının haberini veren koleksiyonunda yapay deri de kullandı.
 
Roksanda
 
Muhteşem el işçiliğine sahip marka Rus konstrüktivizminden esinlendiği parçaları podyuma taşıdı. Kırmızı halı şaşasını taşıyan tasarımlarında bile naifliği hedefleyen marka dünyevi bir şıklığa sahip.
 
Mary Katrantzou
 
Baskılara hakimiyetiyle bilinen Mary Katrantzou, 50’leri andıran final elbisesiyle defilesinden her yerde söz ettirmeyi başarmıştı. Çiçek desenleri ve baskıları yine bahar ve yaz kresyonundan eksik etmeyen tasarımcı bu kez çocukluk anılarını ön plana çıkarmıştı. 

Yazarın Önceki Yazıları

15.09.2018

Doğal güzellik cilt temizliği ile başlar

08.09.2018

Renkli sonbahar

25.08.2018

80’ler etkisi

18.08.2018

Sonbaharın 8 etkili parçası

11.08.2018

Havuzbaşı şıklığı

04.08.2018

İster romantik ister vahşi

28.07.2018

Yazın ışıltısı bitmesin

21.07.2018

Sevimli cruise modası kıyafetler

14.07.2018

Zamansız klasik puantiye

07.07.2018

Enerji veren renk sarı ve tonları
daha fazlası...