Avusturya'da okullarda oruç tutma yasağı teklifi

Avusturya'da koalisyonun büyük ortağı Halk Partisi, oruç tutan çocukların performans düşüklüğü yaşadıkları gerekçesiyle okullarda oruç yasağı getirilmesi önerisinde bulundu.

14.06.2018 Perşembe 18:35
Güncellenme: 14.06.2018 18:35
AA
Avusturya'da, hükümetin büyük ortağı Halk Partisi (ÖVP) Genel Sekreteri Karl Nehammer, okula gitme zorunluluğu olan çocukların oruç tuttukları için zayıf düşerek dersleri takip edemediklerini gerekçe göstererek, okullarda oruç tutulmasının yasaklanmasını talep etti.
 
Nehammer, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı öğretmen ve uzmanların, çocukların oruç tutmaları nedeniyle güç kaybına uğradıkları ve derslere konsantre sorunu yaşadıkları yönünde raporlar paylaştığını ileri sürerek, "Dini ritüeller (bu hangi din olursa olsun) çocukların sağlığına zarar veriyorsa, çok ileri gitmiştir." ifadelerini kullandı.
 
Din özgürlüğünün Avusturya için yüksek bir değer olduğunu, her tür dini pratiğe saygı duyduğunu belirten Karl Nehammer, "Okula gitme zorunluluğu olan çocuklara oruç tutma yasağı talep ediyorum. Oruç çocukları güçsüzleştirerek, dersleri takip etmelerine mani oluyor." diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Kerç Boğaz'ında gemi alev aldı! İçinde Türkler de var

ABD savaş gemisi Batum'a demir attı!

ABD Başkanı Trump'a karşı adaylığını açıkladı!

Son dakika... 'Türkiye ile zirve planlıyoruz!'

Son dakika... Şam'a saldırı! Çok sayıda asker öldü! İsrail...

Rusya'dan son dakika açıklaması: Türkiye de dahil...

Alman istihbaratının iki numarası bir Türk oldu

Suudi Arabistan 250 Arakanlı Müslümanı sınır dışı etmeyi planlıyor

Son dakika... O ülkeyle vizeler kaldırıldı

Son dakika... Peş peşe haberler geliyor! 100'den fazla ölü